אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעלות מורידה דירוג לדלק: "מניחים שדלק קידוחים לא תעביר ב-2020 דיבידנדים לקבוצה"  צילום: עמית שעל

מעלות מורידה דירוג לדלק: "מניחים שדלק קידוחים לא תעביר ב-2020 דיבידנדים לקבוצה"

חברת דירוג האשראי הורידה את הדירוג מרמה של A לרמה של -BBB, ומטילה בספק את האפשרות שהקבוצה תקבל את הדיבידנד שלו היא מצפה משותפות דלק קידוחים, בסכום של 620 מיליון שקל במהלך 2020 וסכום דומה ב-2021: "למיטב ידיעתנו, אין כיום לחברה מקורות מספיקים כדי לעמוד בפירעונות". עם זאת, הדירוג של החברה הוא עדיין בקטגוריית השקעה. תגובת דלק: לקבוצה מגוון של נכסים מצויינים בארץ ובחו״ל שצפויים לייצר לה תזרימים בהיקפים משמעותיים בשנת 2020 ובשנים הבאות"

01.04.2020, 14:50 | ליאור גוטמן

חברת דירוג האשראי מעלות S&P מורידה היום (ד') את דרוג האשראי של קבוצת דלק לרמה של -BBB מרמת A. במעלות מסבירים ש"בשניים עשר החודשים הקרובים נדרשת קבוצת דלק לפרוע תשלומי חוב (קרן וריבית) ותשלומים אחרים בהיקף כולל של כ-2.5 מיליארד שקל, מתוך זה כ-488 מיליון שקל בששת החודשים הקרובים. למיטב ידיעתנו, אין כיום לחברה מקורות מספיקים כדי לעמוד בפירעונות אלה, ויכולת הפירעון תלויה במימוש נכסים, מחזור חוב או איגוח תמלוגי על".   

קראו עוד בכלכליסט

עוד מציינים במעלות כי מקורות החברה הוודאיים (או ברמת ודאות גבוהה יחסית) כוללים יתרת מזומנים של 216 מיליון שקל, כולל תמורה בסך 164 מיליון שקל שהתקבלה ממימוש 20% באחזקותיה בחברת התפלת המים IDE, כמו גם הערכה לדיבידנד מחברת הבת איתקה בסכום של כ-185 מיליון שקל.

"החברה נמצאת בתהליכים מתקדמים להגדלת מקורות המימון שלה, המתבססים בין היתר על מכירת חברת הבת דלק ישראל, על קבלת הלוואה בגין תמלוגים מכריש ותנין ועל איגוח תמלוגי על בגין מאגר לוויתן", מציינים בחברת הדירוג ומחדדים שתנאי השוק המאתגרים, ובפרט מצבו של שוק האנרגיה, מעצימים את הסיכון לאי ביצוע בזמן של פעולות החברה לפי תכניותיה, ובהתאם את סיכון האשראי של החברה, בטווח הקרוב.

"עד לקבלת מקורות אלה, פועלת החברה לקידום עסקאות מימון בדמות הלוואות גישור ממשקיעים מוסדיים ומבנקים", מסבירים בדוח הדירוג. אחת הקביעות בדוח עלולה להיות מבהילה במיוחד עבור דלק, ולפיה "בשלב זה איננו מניחים בתרחיש שלנו קבלת דיבידנד משותפות דלק קידוחים במהלך 2020". מדובר בתחריש חמור שכן קבוצת דלק בונה על קבלת דיבידנד מדלק קידוחים בהיקף של כ-620 מיליון שקל ל-2020 ועוד סכום דומה ב-2021. 

דלק קידוחים מצידה סירבה להתחייב מראש למהלך של חלוקה, בין היתר לנוכח העובדה שהיא תלויה ביכולת מחזור החוב הענק של של דלק קידוחים על פיתוח מאגר לוויתן, בסכום של לפחות 2 מיליארד דולר. 

הורדת הדרוג של מעלות מצטרפת לזו של חברת דרוג האשראי מידרוג מה-23 במרץ - במקרה של מידרוג ההורדה הייתה חדה יותר, ב-14 נקודות מרמה של A2 ל-CA.

מדלק מסרו בתגובה: "לקבוצת דלק מגוון של נכסים מצויינים בארץ ובחו״ל שצפויים לייצר לה תזרימים בהיקפים משמעותיים בשנת 2020 ובשנים הבאות, ולספק לקבוצה גמישות פיננסית מירבית, בהתאם. כפי שמצויין גם במסגרת הודעת הדירוג של מעלות, החברה נמצאת בתהליכים להגדלת מקורות המימון שלה המתבססים בין היתר על מכירת חברת הבת דלק ישראל, על קבלת הלוואה בגין התמלוגים מכריש תנין ועל איגוח תמלוגי העל בגין מאגר לוויתן. מדובר על שורה של פעולות משמעותיות שבהן מתמקדת הקבוצה בימים אלה שמטרתן להגביר את הנזילות ולחזק את ההון בתקופה הנוכחית שבה השווקים הגלובליים נמצאים במשבר כלכלי מתמשך, בעקבות משבר הקורונה העולמי אשר פוגע במרבית החברות והירידה במחירי הגז והנפט. קבוצת דלק היא קבוצה חזקה, עם נכסים מצויינים, והיא תדע לעבור את המשבר בהצלחה, ולצאת ממנו מחוזקת".

יצחק תשובה עם מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס , צילום: גיא אסיאג יצחק תשובה עם מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס | צילום: גיא אסיאג יצחק תשובה עם מנכ"ל קבוצת דלק עידן וולס , צילום: גיא אסיאג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות