אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד להנחיית החשב הכללי: משרד הבינוי מקפיא קנסות לקבלנים על עיכובים בעת משבר הקורונה צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

בניגוד להנחיית החשב הכללי: משרד הבינוי מקפיא קנסות לקבלנים על עיכובים בעת משבר הקורונה

רק אתמול הטיל משרד האוצר פצצה כאשר קבע כי עיכובים בבנייה לא יוכרו כ"כוח עליון" - מה שיגרום להטלת קנסות על קבלנים. בניגוד להנחיה זו, החליט כעת משרד הבינוי להקפיא טיפול בקנסות לקבלנים על עיכובים בלוחות הזמנים בפרויקטי תשתית של המדינה: "לאחר סיום המשבר כל עיכוב בביצוע יידון פרטנית"

01.04.2020, 18:31 | אמיתי גזית
משרד האוצר מטיל פצצה: עיכובים בבנייה ובמסירת דירות לא יוכרו כ"כוח עליון" לדברי סגן החשב הכללי, ההגבלות שהטילה הממשלה לא חלות על ענף הנדל"ן, ולכן העיכובים אינם נובעים מ"כוח עליון"; במשרד המשפטים מציינים כי הוקם צוות בינמשרדי לבחינת השפעת משבר הקורונה על דיני החוזים; ללא הכרה בקורונה ככוח עליון, קבלנים יהיו חשופים לתביעות ענק במקרים של איחור במסירת דירות שלומית צורלכתבה המלאה

תרופת הרגעה לענף הבנייה והתשתיות: משרד הבינוי מצא דרך יצירתית לעקוף את הנחיית החשב הכללי במשרד האוצר, שעל פיה יש לקנוס קבלנים שמאחרים בהשלמת פרויקטי תשתית של המדינה, גם בעת משבר הקורונה. ממכתב שהגיע לידי "כלכליסט", שעליו חתומים בכירים במשרד הבינוי, עולה כי המשרד החליט להקפיא טיפול בקנסות על עיכובים בלוחות הזמנים. 

קראו עוד בכלכליסט

על פי המכתב, שנשלח היום לחברות בנייה ותשתיות ושעליו חתומים, בין היתר, הסמנכ"ל הבכיר גדי מארק וסגן החשב של המשרד רו"ח אהרון ישראל, יוקפא הטיפול בקנסות הרלוונטיים לעיכובים בביצוע אבני דרך שמועדם נקבע בין 1 במרץ לסיום משבר הקורונה.  

אתר בנייה, צילום: גיל נחושתן אתר בנייה | צילום: גיל נחושתן אתר בנייה, צילום: גיל נחושתן

מהמכתב לא עולה כי הקנס שיוטל על הקבלן יימחק, אלא שהליך הטיפול בו יחל רק עם סיום משבר הקורונה. "לאחר סיום המשבר כל עיכוב בביצוע אבן דרך יידון פרטנית וייבחן אם הסיבה לעיכוב היא מגיפת הקורונה והשלכותיה, והאם יש צורך לתת לקבלן קנס בהתאם לקבוע בחוזה", נכתב במכתב.

מכתב זה נשלח יממה לאחר הודעה הפוכה של רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר שהורה למשרדי הממשלה לא להכיר בעיכובים בענף הבניה ככאלה שנובעים מכוח עליון, וזאת משום שההגבלות שהוטלו על המשק עקב מצב החירום לא חלות על ענף הבנייה בשל חיוניותו למשק, ולכן העבודות בו מתבצעות (או אמורות להתבצע) כסדרן. משמעות ההוראה של חזקיהו היא כי אין לקבלנים עילה חוקית להפר חוזה, כך שכל הפרה תגרור קנס.

על פי הנהוג בחוזי תשתית ובנייה, שעליהם חתומים משרדי הממשלה - כל יום איחור גורר קנס של 0.05% מהיקפו הכספי של החוזה. חוזה תשתית ממוצע הוא בעלות של 10 מיליון שקל, כך שכל יום איחור עלול לעלות לחברת בניה בממוצע 5,000 שקל. יש שורה של פרוייקטים שההיקף הכספי שלהם מגיע למאות מיליוני שקלים, וקנסות בשיעור של 0.05% ליום איחור יכולים להיות הרסניים לחברת הביצוע.

משרד הבינוי יכול לעקוף את הנחייתו של חזקיהו משום שהנחייתו רלוונטית רק במקרה שבו ועדת מכרזים מתבקשת לאשר הקלות בחוזה. אבל למשרד הממשלתי שחתום על החוזה מול הקבלן יש יכולת להחליט אם להטיל או לא להטיל קנס. כלומר, כל עוד הסוגיה אינה מחייבת דיון בוועדת המכרזים, משרד הבינוי יוכל לפטור או לפחות לדחות את ההחלטה בעניין הקנס.

חברות הבניה והתשתית מברכות על הצעד. סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף התשתיות שלה, צביקה דוד מסר בתגובה לכלכליסט כי: "ענף הבניה בכללו ותחום התשתיות והפיתוח בפרט, שהוגדרו לשמחתנו כחיוניים למשק וממשיכים לעבוד, לא פועלים בוואקום. התחום שלנו מושפע מאוד ממחסור הולך וגדל בידיים עובדות ומקושי הולך וגדל לקבל מימון שהוא דלק מרכזי לפעילות שלנו. הצוות המקצועי הבכיר במשרד הבינוי והשיכון היה הראשון לזהות את הסיכון שפגיעה אנושה בענף הבניה והתשתיות עלול לגרום למשק כולו והמשרד נרתם בצורה מעוררת התפעלות כדי לוודא הפגיעה בחברות הבניה תהיה מינימאלית. אנחנו עומדים על המשמר ונמשיך לפעול מול מקבלי ההחלטות כדי להבטיח שקבלני ישראל יוכלו להמשיך לבנות את הארץ הזו עכשיו ולאחר המשבר".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הנחיית משרד הבינוי והשיכון אינה עוסקת בסוגיה של כוח עליון. ההנחיה מטרתה להקל על קבלנים בתקופה זו, ולצורך כך להימנע בשלב זה מהטלת קנסות, ולדחות את הדיון בדבר הקנס עד לתום תקופת המשבר. הובהר בהודעת המשרד כי מדובר בהקפאה בלבד של המצב ולא בוויתור על הקנס".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות