אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקעה בימי קורונה: מה עושים משקיעי נדל"ן בעולם? צילום: pixabay

השקעה בימי קורונה: מה עושים משקיעי נדל"ן בעולם?

אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל פרופימקס המתמחה בהשקעות אלטרנטיביות והשקעות נדל"ן בחו"ל למעלה משני עשורים, מספר כיצד נערכת החברה להגן על ההשקעות של לקוחותיה – אך גם לאיתור ההזדמנויות שנוצרות בעקבות המשבר

02.04.2020, 12:49 | נעה אורן, בשיתוף פרופימקס
משבר הקורונה ממשיך להתגלגל, כאשר בחלק מהמדינות נראה שהושגה שליטה מסוימת בהתפשטות הווירוס, אך באחרות, עקומת החולים ממשיכה לטפס. כלכלת העולם נכנסה להאטה משמעותית, כשמיליונים נשארים בבתיהם, ללא עבודה או בהיקף עבודה קטן יותר. הבורסות מגיבות בתנודות חדות – ואי הוודאות שולטת בכל התחומים, ובוודאי גם בתחום הפיננסי.

"זה ללא ספק המשבר החמור ביותר שראינו, עוד יותר מזה של 2008", אומר אלחנן רוזנהיים, מנכ"ל ומייסד פרופימקס, העוסקת בהשקעות אלטרנטיביות והשקעות נדל"ן בחו"ל למעלה מ-20 שנה. "החדשות הרעות הן שככל הנראה, אנחנו בתחילתו של מיתון עולמי. אבל יש גם חדשות טובות – המומחים סבורים שהמיתון הזה אמנם יהיה חמור יותר מהמשבר של 2008, אך גם קצר יותר.

"ברור לנו שהפתרון למשבר הוא קודם כל רפואי, ובחזית הזו חשוב למקד את המאמצים עכשיו. ואולם, משברים מסוג זה מעוררים בכולנו מחשבות לגבי עתידנו הפיננסי. עוד לפני המשבר, סברנו שההאטה בכלכלה צפויה להגיע, ואף אמרנו שהתשואות שנהנינו מהן בעשור האחרון – לא יחזרו בתקופה הקרובה".

למידע נוסף על פרופימקס לחצו כאן >>

כולם צריכים קורת גג

לדברי רוזנהיים, פרופימקס נמצאת בקשר הרבה יותר צמוד ושוטף עם השותפים האסטרטגיים שלה המנהלים את ההשקעות, ונכון להיום אין פגיעה ממשית בהשקעות.

יחד עם זאת, רוזנהיים, לו עשרות שנות ניסיון בתחום, נזהר ומציין שאי אפשר לדעת מה יהיה בהמשך. "כ-40% מתיק הנכסים של הקרנות שלנו מושקע במולטי פמילי – סקטור שלהערכתנו פגיע פחות מאחרים, מאחר שאנשים תמיד צריכים קורת גג. גם הניסיון שלנו מהמשבר של 2008 מעיד על חוזקו של סקטור זה. הבעיה היום שאנו עוד לא יכולים להעריך כמה מהדיירים לא יוכלו לשלם את שכר הדירה שלהם, אך המדיניות הפיסקלית של ממשלת ארה"ב מעודדת כמובן".
מהשקעותיה של פרופימקס מהשקעותיה של פרופימקס מהשקעותיה של פרופימקס

היכן יכולות להיות הזדמנויות במצב הזה?

"אנחנו לא קורלטיביים לשוק ההון, וזה יתרון עצום שיש לנו על ההשקעות בשוק ההון. זאת לעומת קרנות הריט – שהן קורלטיביות לשוק ההון ומחירי המניות שלהן נפלו בשבועות האחרונים בעשרות אחוזים. ההזדמנות שלנו מופיעה כשהערך הנכסי גבוה הרבה יותר מהערך המנייתי, מה שמאפשר לנו להשתלט על ריטים ולהשיג ערך משמעותי עבור המשקיעים שלנו. עשינו זאת ב-2008, ואני מעריך שנוכל לעשות זאת גם הפעם.

"זה הזמן להזכיר גם את אפקט ה-Denominator. למשל, אם גוף מוסדי קיבל אישור להחזיק 25% מהנכסים שלו בנדל"ן, כששווי המניות יורד פלאים, משקלו של הנדל"ן בתיק הנכסים עולה הרבה מעבר למותר – כך שהגוף המוסדי נדרש למכור חלק מההחזקות הללו, וגם זו הזדמנות עבורנו".

עם זאת, חלק מההזדמנויות שמזכיר רוזנהיים מוצעות בעיקר לגופי השקעה גדולים, וכמעט שאינן נגישות למשקיעים פרטיים. "כאן ברור היתרון שלנו בפרופימקס לאור השותפויות האסטרטגיות שלנו עם חלק מהגופים הגדולים והמכובדים בעולם איתם אנו משקיעים, שמקנות למשקיעים שלנו יתרון עצום".

מוניטין ושקיפות

רוזנהיים מעריך שגם במשבר הנוכחי, כמו ב-2008, נראה גופי השקעות שלא ישרדו את המשבר. "מי שישרדו הן חברות המתנהלות על בסיס מקצוענות, הבנה בנדל"ן, שקיפות מלאה בפני המשקיעים והגינות. ההבנה בנדל”ן היא הכרחית, אך איננה מספיקה. מי שלא ביסס את פעולותיו על מוניטין של אמינות ושקיפות, לא יחזיק מעמד.

"אנחנו בפרופימקס, לצד השותפים האסטרטגיים הוותיקים שלנו בחו"ל, עובדים בתקופה האחרונה קשה הרבה יותר – ומקדישים זמן רב כדי להגן על כספם של הלקוחות שהשקיעו איתנו. לצד זאת, אנחנו ממשיכים לאתר הזדמנויות שנוצרות בעקבות המשבר. אני מאמין שלפרופימקס יש חיסון טבעי שמאפשר לה להיות עמידה במשבר כזה – מאחר שאנחנו פעילים בתחום ההשקעות אלטרנטיביות כבר עשרות שנים ומוסיפים ערך ללקוחותינו למעלה מיובל שנים. תמיד היינו שמרנים מאוד, והמשקיעים שלנו יודעים שאפשר לסמוך עלינו", הוא מסכם.

למידע נוסף על פרופימקס לחצו כאן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות