אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יבוטל מס הרכישה? כך תחזיר המדינה את הנדל"ן למסלול צילום: סטודיו החשמל

יבוטל מס הרכישה? כך תחזיר המדינה את הנדל"ן למסלול

כשענף הנדל"ן נמצא בסחרור והיקף הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית מצטמצם באופן דרמטי, מצביע מנכ"ל חברת אנשי העיר רון חן על הצעדים הנדרשים ליציאה מהמשבר, ומבהיר: "המערכת הפיננסית חייבת להתערב"

05.04.2020, 09:04 | רון חן

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

מגפת הקורונה רחוקה אמנם ממיגור, אבל כבר עכשיו ניתן לומר כי השפעתה על המשק הישראלי היא עמוקה וכואבת. אחד הענפים שחשים את האפקט על בסיס יומי הוא הנדל"ן, המוצא את עצמו בימים אלה בסחרור של ממש.

 

תחום ההתחדשות העירונית, במסגרתו נבנות כיום רבות מהדירות החדשות החדשות מדי שנה, הוא בין הראשונים להיפגע. אף שענף הבנייה הוגדר על ידי הממשלה כחיוני, הרי שעל רקע הנחיות משרד הבריאות, היקף הפעילות בתחום ההתחדשות העירונית הצטמצם לאורך השבועות האחרונים באופן דרמטי. וכך, השחקנים הפעילים בו נאלצים לתמרן במציאות מורכבת ובחוסר ודאות מטריד לגבי אופן התנהלותם בהמשך המשבר המתהווה.

קראו עוד בזירת הנדל"ן

תמונת המצב נכון להיום רחוקה מלהיות אופטימית: כאשר גופי התכנון והרשויות פועלים במקרה הטוב במתכונות מצומצמת, כל הקשור בקידום תוכניות, אישורי תב"עות, והוצאת היתרים נמצא למעשה בקיפאון מוחלט. אפילו עניינים טכניים כמו קבלת אישור מטעם המשטרה לסלילת כביש או סימון מדרכות, לא עומדים בכלל על הפרק. גם הפעילות היזמית מוקפאת כאשר פעולות שגרתיות כמו עריכת כנסי דיירים ואיסוף חתימות אסורות בתכלית עד יעבור זעם.

פרויקט תמ"א 38 של אנשי העיר בתל אביב. "כמות המיזמים בהתחדשות עירונית תרד באופן ניכר" פרויקט תמ"א 38 של אנשי העיר בתל אביב. "כמות המיזמים בהתחדשות עירונית תרד באופן ניכר" פרויקט תמ"א 38 של אנשי העיר בתל אביב. "כמות המיזמים בהתחדשות עירונית תרד באופן ניכר"

לכך צריך להוסיף את המחסור הגדל והולך בידיים עובדות בעקבות ההגבלות על כניסת עובדים זרים לישראל, מה שכבר נותן את אותותיו באתרי הבנייה ברחבי הארץ. גם מחיר חומרי הבנייה צפוי לזנק ולייצר הוצאות כספיות נוספות ליזמים. וזה לא נגמר כאן: אנחנו בחברת אנשי העיר התבשרנו באחרונה כי אספקה של מתקני חניה ומעליות שהוזמנו במיוחד מעבר לים, נדחתה בעקבות משבר הקורונה למועד בלתי-ידוע.

כמעט מיותר לציין כי במצב העניינים הקיים גם כל מכירה ורכישה של דירות אינה אפשרית. המשמעות של כל אלה היא ברורה ובלתי-נמנעת: עיכוב ניכר במימוש פרויקטים במקרה הטוב, וקריסה של פרויקטים רבים ואולי של הענף כולו, במקרה הרע.

אחריות ורגישות

דבר נוסף שחשוב לציין הוא שאם תהיה פגיעה במחירי הדיור, עלולים פרויקטים רבים שלא לצאת אל הפועל משום שלא תהיה להם הרווחיות הנדרשת לקבלת ליווי בנקאי. באופן תמוה, דווקא עכשיו הבנקים וחברות הביטוח עושים שרירים, ובמקום להקל הם מקשיחים את תנאי המימון ובכך מנחיתים מכה אנושה על תחום ההתחדשות העירונית כולו.

על מנת לסייע לחברות היזמיות לצלוח את התקופה הקשה, נדרשת המערכת הפיננסית להתערב ולהכריז על שני צעדים מרכזיים ומידיים: הקלה במס רכישה, או אפילו ביטולו המוחלט באמצעות הוראת שעה, וזאת במטרה להחזיר את הקונים והמשקיעים לשוק; והקפאה של הריבית במשק לפרק זמן של מספר חודשים.

זהו צו השעה, וכאן נדרשת המדינה לאחריות ולרגישות. הכתובת כבר על הקיר, כשכל התמהמהות רק תרחיב את מעגל הנזקים והנזקקים.

מנכ"ל אנשי העיר, רון חן. "הכתובת על הקיר, כל התמהמהות תרחיב את מעגל הנזקים והנזקקים" , צילום: סטודיו החשמל מנכ"ל אנשי העיר, רון חן. "הכתובת על הקיר, כל התמהמהות תרחיב את מעגל הנזקים והנזקקים" | צילום: סטודיו החשמל מנכ"ל אנשי העיר, רון חן. "הכתובת על הקיר, כל התמהמהות תרחיב את מעגל הנזקים והנזקקים" , צילום: סטודיו החשמל

מתחילים מחדש

באשר לעתיד הקרוב, אין לי ספק כי בשנה הבאה נחזה לצערנו כולנו בירידה ניכרת הן בכמות המיזמים בהתחדשות עירונית והן בכלל התחלות הבנייה בישראל – וחמור מכך, בהתרחבותו של הפער בין הביקוש לדירות לבין ההיצע בפועל. מי שהעז לפנטז על ירידת מחירים, עוד יגלה שאולי בטווח המיידי תהיה הוזלה כזו או אחרת, אולם בטווח הבינוני-רחוק, הם ישובו ויעלו.

אם במאי-יוני הקרובים יחזור המשק המקומי לפעילות סדירה, ואיתו גם ענף הנדל"ן ותחום ההתחדשות העירונית, אני מאמין שהשוק יתעורר מהר. אחרי הכל, הציבור בישראל זקוק לבניית דירות חדשות ולמיגון ורענון הדירות הוותיקות, ואם המדינה תיתן את הרוח הגבית ליזמים שנפגעו במהלך המשבר – אפשר יהיה לצאת לדרך חדשה.

אנחנו בחברת אנשי העיר, מכל מקום, מקפידים גם בתקופה הזו לשמור על אופטימיות, ובגבולות הגזרה שלנו עושים כל מה שניתן לקידום הפרויקטים שבאחריותנו. מבחינתנו, זה גם זמן לניתוח מקיף של המצב ולהיערכות מושכלת לקראת החזרה לשגרה, בתקווה תוך שבועות ספורים.

 

הכותב הוא הבעלים והמנכ"ל של חברת אנשי העיר, המתמחה בייזום, ניהול ובניה של פרויקטים במסגרת התחדשות עירונית

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות