אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נדרשת תוכנית הסברה לאומית לילדים על הקורונה צילום: אסף בר שי

דעה

נדרשת תוכנית הסברה לאומית לילדים על הקורונה

אי אפשר להטיל רק על ההורים את מלאכת ההסברה לילדים אודות מגפת הקורונה. במצב הנוכחי מתבקשת הסברה מערכתית מסודרת, עקבית ומאוזנת - שתונגש לילדים ותותאם להם

02.04.2020, 15:48 | ד"ר טלי תאני-הררי

מאז תחילתו של משבר הקורונה בישראל ניכר כי מקבלי ההחלטות במשרדי הממשלה השונים עובדים מסביב לשעון כדי לקבל את ההחלטות הנכונות ולצמצם עד כמה שניתן את הפגיעה של נגיף הקורונה בכולנו. כמעט בכל ערב אנו עדים לעדכון ההנחיות במסיבת עיתונאים של גורמי הממשלה הבכירים. כל מסיבת עיתונאים כזו זוכה לפרשנות רחבה של אנשי התקשורת בטלוויזיה ולסיקור נרחב באתרי החדשות. למרות המאמצים, נראה כי יש בעיה חמורה באופן העברת המסרים, במה שמכונה הסברה. יש המון מידע שעובר לציבור, אך המידע לא מגיע לציבור בצורה מסודרת, ברורה, עקבית ובעיקר מותאמת לאוכלוסיות השונות.

קראו עוד בכלכליסט

שאלה המטרידה אותי מאז תחילתו של המשבר היא מי אמור להסביר לילדים שלנו על המשבר? על אופן ההתמודדות? מי אחראי לתקשר את המסרים הללו לילדים באופן מסודר, שקול ומאוזן?

במצב הקיים, האחריות להסברת משבר הקורונה לילדים נתונה רובה ככולה על ההורים. ההורים נדרשים בתקופה קשה זו להתמודד לא רק עם חוסר ודאות תעסוקתית, שיבוש מוחלט של שגרת החיים ודאגה לילדים במשך כל שעות היום, אלא גם נדרשים לנהל נכון את מערך ההסברה הביתי אודות הקורונה. העברת האחריות אל ההורים בעייתית מאוד, שכן ההורים בעצמם לא תמיד מצליחים להבין את ההנחיות החדשות; ההורים בעצמם חשופים להמון מידע ולא תמיד יודעים לברור אותו; ההורים לא תמיד יודעים איך להתאים את המידע לגיל של הילדים ויתרה מכך, ההורים בעצמם נתונים כעת בלחצים וחרדות המקשים עליהם להיות המתווך השקול והאחראי הנדרש במצב זה לילדים.

חשוב להסביר לילדים בצורה נכונה את האירועים, צילום: שאטרסטוק חשוב להסביר לילדים בצורה נכונה את האירועים | צילום: שאטרסטוק חשוב להסביר לילדים בצורה נכונה את האירועים, צילום: שאטרסטוק

נכון, הרשת מלאה בפעילויות לילדים ובסרטונים על הקורונה וגם בטלוויזיה יש מספר יוזמות ברוכות להעביר את המסרים אודות משבר הקורונה לילדים. אולם, יוזמות אלה לא מהוות תחליף להסברה הנדרשת. נדרש פתרון מערכתי להסברה לילדים, פתרון המתייחס לכל ההיבטים, מתוך ראייה של כל הצרכים של הילדים במשבר זה. ההסברה צריכה להנגיש את המידע לילדים בצורה מסודרת, עקבית ומאוזנת בפלטפורמות בהן הילדים נמצאים. נדרש פתרון המבוסס על הבנה מעמיקה ומקצועית של האפיונים הייחודיים של הילדים מבחינה קוגניטיבית ורגשית. פתרון שיאפשר לילדים להבין טוב יותר את המצב ויספק את הכלים להתמודדות טובה יותר עם המשבר. פתרון שבאמצעותו יוכלו ילדים להבין איך נכון להתנהג בתקופה זו, מה מותר להם לעשות, מה אסור להם לעשות. פתרון שיוכל גם לספק תשובות לשאלות הילדים וגם לשאלות המטרידות את ההורים לגבי הילדים שלהם בהיבטים שונים ומגוונים. ההצעה היא להקים בדחיפות מערך הסברה לילדים הכולל אנשי מקצוע בעלי מומחיות הרלוונטית להיבטים השונים הקשורים לאוכלוסייה הצעירה (רופאי ילדים, פסיכולוגים התפתחותיים, אנשי אקדמיה, עובדים סוציאליים, אנשי תקשורת ועוד) שיגבשו כבר בימים הקרובים תוכנית הסברה לילדים.

ראש הממשלה, שר הבריאות, מנכ"ל משרד הבריאות - כולם מבקשים את שיתוף הפעולה שלנו. הסברה לילדים עשויה לשפר את הסיכויים לשיתוף פעולה של משפחות בישראל באופן משמעותי. במצב הנתון הילדים לא יכולים להבין את ההנחיות כפי שהן מתפרסמות. הנגשת ההנחיות לילדים תהווה בסיס חשוב להגברת שיתוף הפעולה של הילדים ואף מעבר לכך, הנגשת ההנחיות לילדים עשויה לשפר את שיתוף הפעולה גם של ההורים. לילדים יש במקרים רבים השפעה על שינוי הרגלים משפחתיים ויש כאן הזדמנות להביא לכך בהקשר של הקפדה על ההנחיות במשבר הקורונה.

זאת ועוד, הסברה נכונה, מאוזנת ומותאמת לילדים עשויה לתרום לחוסן של הילדים, להתמודדות נפשית טובה יותר עם המשבר היום, התמודדות שתעזור לילדים להתמודד עם ההשלכות של המשבר גם ביום שאחרי המשבר.

משבר הקורונה מציב בפני ההנהגה הלאומית אתגרים רבים הנוגעים לכאן ולעכשיו. אולם, המנהיגות תבחן בראי ההיסטוריה ביכולת לנהל את המשבר הזה גם בראייה אסטרטגית ארוכת טווח, בדאגה למה שיקרה יום אחרי שיימצא החיסון והמגפה תיגמר. הילדים שלנו, דור העתיד של כולנו, צריכים הנהגה שתדאג להם היום יותר מתמיד.

הכותבת היא מומחית להתנהגות צרכנים צעירים, ראש החוג לתואר שני במנהל עסקים (MBA) המרכז האקדמי פרס 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות