אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר אישור התקנות לשעת חירום: העיר בני ברק הוכרזה כאזור מוגבל צילום: יריב כץ

משבר הקורונה

לאחר אישור התקנות לשעת חירום: העיר בני ברק הוכרזה כאזור מוגבל

התקנות המאפשרות להגביל כניסה ויציאה מאזור מסוים אושרו - והיישוב הראשון שהוכרז הוא בני ברק. היישובים הבאים בתור הם אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית ובית שמש. מנכ"ל משרד הבריאות חולל סערה כשדרש למנוע לחלוטין הגעת נוסעים מחו"ל, כולל ישראלים

02.04.2020, 22:03 | איתמר אייכנר ואלי סניור, ynet

הממשלה אישרה הערב (יום ה') את התקנות לשעת חירום המאפשרות לה להכריז על הגבלת כניסה ויציאה מיישובים ומשכונות כדי למנוע את התפשטות נגיף הקורונה. היישוב הראשון שהוכרז במסגרת זו הוא בני ברק והיישובים הבאים שיוגבלו הם אלעד, מודיעין עילית, ביתר עילית ובית שמש.

תושבי בני ברק אינם יכולים לצאת מעתה מהעיר למעט יציאה לטיפול רפואי, הלוויה של קרוב מדרגה ראשונה או הליך משפטי. הממשלה תדאג לאספקת מצרכי מזון ולשירותים הכרחיים לבני ברק. בדיון נאמר כי קצב הנדבקים היומי בעיר עומד על כ-15 אחוזים ועד שתחל הוצאת החולים לבידוד - יהיו בבני ברק כ-2,000 חולים.

קראו עוד בכלכליסט

במקביל, הממשלה בוחנת להכריז על אזורים נוספים כמוגבלים: בית שמש, אלעד, מודיעין עילית וביתר עילית - זאת מכיוון שאחוזי התחלואה בהם מאוד גבוהים. עם זאת, בדיון לא הוזכרה שכונת מאה שערים בירושלים, אם כי התקנות יחולו גם על אזורים ספציפיים ולא רק על ערים שלמות.

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

מדובר בהכרזה שתקפה לשבוע אך ניתן להאריכה בחמישה ימים בכל פעם עד ל-21 יום בסך הכול. מעבר לכך יידרש אישור הוועדה לענייני קורונה בכנסת. כמו כן, אם יחדלו להתקיים הנסיבות המצדיקות את ההכרזה על אזור מוגבל - תודיע הממשלה על כך מיידית. בתוך כך, המועצה המקומית בקריית יערים (טלזסטון) הודיעה הערב על סגר חלקי שיחל בבוקר: מ-06:00 תותר הכניסה ליישוב רק לתושבים בהצגת תעודת זהות ולספקים מורשים.

כמו כן, החליטה הממשלה על הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתוסמך להכריז על אזור כ"אזור מוגבל". הוועדה תורכב מנתניהו שיהיה יושב הראש, שר הפנים אריה דרעי יהיה ממלא מקומו; השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שר הבריאות יעקב ליצמן, שר הביטחון נפתלי בנט ושר האוצר משה כחלון.

כמו כן אישרה הממשלה כי כל אזרח שיחזור מחו"ל ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה. עם הגעתו מחו"ל לישראל יידרש כל אדם לעבור לבידוד מטעם המדינה אלא אם הצליח להוכיח כי הוא יכול לקיים את תנאי הבידוד בביתו או במקום אחר העומד לרשותו - העומד בקריטריונים שנקבעו. בנוסף, אזרח שיחזור מחו"ל ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה למשך עשרה ימים עד להשלמת 14 ימים. עם זאת, תקנה זו לא תחול אם יתברר שאין מקומות פנויים במקום לבידוד מטעם המדינה.

בני ברק, צילום:  יריב כץ בני ברק | צילום: יריב כץ בני ברק, צילום:  יריב כץ

עוד נקבע כי רופא מחוזי או רופא ראשי של קופת חולים רשאי להורות לאדם המצוי בבידוד שאינו חוזר כי ישהה במקום לבידוד מטעם המדינה אם מצא כי לא ניתן לקיים תנאי הבידוד בבית מגוריו של אותו אדם - או במקום אחר העומד לרשותו. ניתן להגיש ערר על ההחלטה תוך שני ימי עבודה בעתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים.

בנוסף, המדינה תספק למי שמצוי בבידוד במקום לבידוד מטעמה מזון ומוצרי ניקיון. חוזר אשר הפר את ההוראה לשהות במקום בידוד מטעם המדינה, או אדם המצוי בבידוד שאינו חוזר והפר את הוראת הרופא המוסמך לשהות בבידוד במקום בידוד מטעם המדינה - דינו 6 חודשי מאסר או קנס כספי בסך 5,000 שקל.

"כוח סביר" וסנקציות נגד מפרי בידוד

לשם אכיפת התקנות נתונות לנציגי הרשויות הסמכויות הנדרשות. כלומר, אם סירב אדם למלא אחר ההוראות, רשאי שוטר - לאחר שהסביר לאדם את הצורך בשהייה במקום בידוד מטעם המדינה לשם מניעת התפשטות המחלה ואת משמעות סירובו - לעשות שימוש בכוח סביר לשם העברתו למקום בידוד מטעם המדינה. מי שסירב לדרישת הזדהות ייחשב כמי שסירב למלא אחר הוראותיהם. תוקפן של תקנות אלה לעשרה ימים.

דברי ההסבר לתקנות שאושרו ביחס להכנסת אנשים לבידוד בכפייה, כי אם קצב התחלואה ימשיך לעלות, הדבר יעמיס באופן משמעותי על מערכת הבריאות, לרבות עומס הנובע מהגדלת מספר הבדיקות הנערכות לנדבקים, בטיפול במרפאות ובקהילה, באשפוז (לרבות אשפוז בטיפול נמרץ), וכל זאת עד כדי חוסר יכולת לתת מענה לחולים בעתיד הקרוב מאוד".

בני ברק, צילום: יריב כץ בני ברק | צילום: יריב כץ בני ברק, צילום: יריב כץ

נציין כי כבר בימים האחרונים מספר החולים בישראל במצב קשה הדורשים הנשמה מלאכותית (כ-80) ממשיך לעלות, דבר שמעמיס כבר עתה על מערכת האשפוז בבתי חולים ויכול להביא עד לחוסר יכולת לתת מענה רפואי", נאמר.

עוד נכתב, כי "מהנתונים הקיימים ברשותנו עולה כי לנוכח ההתפשטות המהירה של הנגיף בעולם, רבים מהחוזרים מחו"ל (כעשרות אחוזים מבין החוזרים) נשאים של הנגיף. מהנתונים שהצטברו עד כה עולה כי רבים שחזרו מחו"ל בשבועות האחרונים הפרו את תנאי הבידוד, או שלא הקפידו עליהם באופן מיטבי, על אף הוראות משרד הבריאות".

בנוסף, רבים מנשאי הנגיף לא יפתחו תסמינים קליניים כלל ועלולים להדביק אנשים רבים בקהילה. כדי למנוע הדבקות אלו חייבים להתקיים תנאי בידוד הולמים שיבוצעו בקפדנות רבה. על מנת לעצור את המשך שרשראות ההדבקה ולמנוע קריסה של מערכת הבריאות בישראל, יש להקפיד על תנאי הבידוד באופן הדוק. על כן, מוצע כי המדינה תעמיד מתקני בידוד מרוכזים (מלונות ואכסניות) בהם ישהו חוזרים מחו"ל שאין להם תנאים אופטימליים לבידוד בקהילה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות