אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכירי הפד אומרים: כלכלת ארה"ב כבר נמצאת במיתון צילום: גטי

בכירי הפד אומרים: כלכלת ארה"ב כבר נמצאת במיתון

התפרצות הקורונה מכה בארה"ב, ובכירים בבנק המרכזי סופרים את הנזק; נשיא הפד במיניאפוליס, ניל קשקארי: "נתון האבטלה הנוכחי - מזעזע, חשש לגלי פשיטת רגל של אלפי עסקים"; נשיא הפד של דאלאס, רוברט קפלן: חשש לשיעור אבטלה שיגיע ל-15%

03.04.2020, 12:15 | שירות כלכליסט

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

בכירים בפדרל ריזרב קובעים למעשה: המיתון בארה"ב כבר החל. משכו יהיה תלוי בהתפשטות מגיפת הקורונה שעשויה לגרום למותם של מאות אלפי אמריקאים ולהביא להשבתה נרחבת במדינה. מאידך, מהירות ההתאוששות של הכלכלה הגדולה בעולם תלויה בסיוע שתעניק לה הממשלה, ובאופן בו הוא ינוצל על מנת להחיות מחדש את מיליוני המשרות שנמחקו .

קראו עוד בכלכליסט

"דבר אחד שלמדנו בעקבות המשבר של שנת 2008, כאשר היו לנו מיליוני אמריקאים שאיבדו את מקום עבודתם, הוא שלוקח יותר מעשור לאושש את שוק העבודה", אמר נשיא הפד במיניאפוליס, ניל קשקארי, "אני מאוד מרוצה שהרבה מהפעולות של הממשלה הפדרלית וממשלות מדינה מתמקדות בניסיון להחזיק עובדים במשרותיהם".

ניל קשקארי, צילום: ויקיפדיה ניל קשקארי | צילום: ויקיפדיה ניל קשקארי, צילום: ויקיפדיה

קשקארי התייחס לתוכנית לסיוע לעסקים קטנים בסך 350 מיליארד דולר, שעתידה לצאת לפועל היום (ו') במטרה לספק להם מענקים שיסייעו בשמירה על משרות. התוכנית היא חלק מרכזי בחבילת הצלה בסכום כולל של 2.2 טריליון דולר אשר אושרה על ידי הקונגרס בשבוע שעבר. הוא כינה את הנתון לפיו 10 מיליון אמריקאים הגישו בשבועיים האחרונים בקשה לדמי אבטלה - "מזעזע ומטריד". אשתו, שעבדה בחברת נסיעות, נמצאת גם היא בין המוני האמריקאים שזה עתה איבדו את מקור הכנסתם.

אם העובדים ימשיכו להיות קשורים עבודותיהם הקודמות, אמר קשקארי, ההתאוששות עשויה להיות מהירה יותר מכיוון שהחברות יוכלו לחזור לעבוד מחדש הרבה יותר מהר. לעומת זאת, אם עסקים לא יוכלו לפתוח מחדש ולהחזיק את עובדיהם, "נחזה בגלים של אלפי עסקים העוברים פשיטות רגל וזה יוביל גם להחלמה ארוכה ושטוחה הרבה יותר".

נשיא הפדרל רזרב של דאלאס, רוברט קפלן, דיבר עם CNBC, והסביר כי הכלכלה כבר נמצאת ב "התכווצות קשה", וחזה כי שיעור האבטלה עשוי לעמוד על 15%-11%. שיעור אבטלה של 15% פירושו כי 24 מיליון אמריקאים יהיו מחוץ למעגל העבודה. בפברואר עמד השיעור על 3.5%, ובמהלך המיתון הגדול הגיע לשיא של 10%.

"אנחנו יודעים שבגלל ההשבתות הללו, מגזר השירותים יוצא מאותגר יותר והצרכן יוצא מאותגר יותר", אמר קפלן בהתייחס לסמכות שקיבלו רוב המדינות לאלץ עסקים לא חיוניים להיסגר ולדרוש מאנשים להישאר בבית ככל האפשר.

קפלן אמנם מצפה ששיעור האבטלה יירד לסביבות ה-8% בסוף השנה, אך אמר כי "ייקח לנו זמן להשתחרר מזה". מאמצי ההצלה למשק הם חיוניים, אמר קפלן. עם זאת, הוא הוסיף כי "יהיה צורך בעוד פעולות פיסקאליות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות