אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תסבסד הטסת ביצים מאירופה - יגיעו רק בחול המועד צילום: מיטל בריל

המדינה תסבסד הטסת ביצים מאירופה - יגיעו רק בחול המועד

משבר הקורונה: במרבית החנויות במרכז לא ניתן להשיג ביצי מאכל; לפי ההערכות, בעקבות ההחלטה יוטסו לארץ 20 מיליון ביצים - היקף הסבסוד יעמוד על כ-10 מיליון שקל

03.04.2020, 18:14 | נורית קדוש

המחסור בביצים שנוצר עקב משבר הקורונה הולך וגובר - ובמרבית החנויות במרכז לא ניתן להשיג ביצים. המדינה נזכרה באיחור לדאוג לכמות מספיקה של ביצים, והיום הודיעה כי תסבסד הטסת ביצים מאירופה. 

עם זאת מאחר שערב החג יחול ביום רביעי הקרוב, ההערכות הן כי הביצים יגיעו רק במהלך חול המועד. לפי ההערכות, יוטסו לישראל במסגרת זו  20 מיליון ביצים, והסבסוד יהיה בהיקף של כ-10 מיליון שקל

קראו עוד בכלכליסט

קודם להחלטה על סבסוד הטסת הביצים, ניסה משרד החקלאות לטפל במחסור בביצי מאכל הנרשם מזה למעלה משבועיים, באמצעות מתן אישור ליבוא ביצים מאוקראינה, ובשיתוף עם משרד האוצר הופעל נוהל ״רשת ביטחון ליבוא ביצים" על מנת לתמרץ יבואנים להביא עוד ביצים לישראל.

לאחר מכן התברר למשרד כי נוכח בעיות שינוע וזמני הפלגה, המשווקים לא מצליחים ליבא ביצים כמענה לביקוש הגובר של הצרכנים. על רקע זה, פעלו במשרד החקלאות בשיתוף משרד האוצר בהליך חריג לשינוי מסלולן של אוניות שאמורות להגיע לישראל, כך שיגיעו מהר יותר ועם כמות ביצים גדולה יותר. זאת בין היתר, באמצעות ויתור על תחנות עגינה בדרך.

במשרד החקלאות טענו כי בהתאם לחלופות שנבחנו, נמצא שהפתרון היעיל ביותר, אשר בהסתברות גבוהה יאפשר את הבאת ביצים לישראל עד ערב חג הפסח, הוא שינוי מסלולן של אוניות אשר כבר מתוכננות להגיע עם ביצים לישראל. במקביל, התחייבו משרדי הממשלה לפעול במשותף ובדרכים שונות, על מנת לזרז את פריקת אוניות אלו בהגיעם לנמל.

במשרד החקלאות טוענים כי פתחו מכסה לייבוא ביצים בפטור ממכס ממדינות האיחוד האירופי עוד בינואר, וכי לאור משבר הקורונה, הגדיל המשרד את המכסה הפטורה ממכס למשווקי הביצים בהיקף של כ-100 מיליון ביצים. ואולם לאור הגידול בביקוש המקומי במדינות אלו, נוצר קושי להשיג תוצרת.

יצוין כי המחסור בביצים מקשה במיוחד על האוכלוסייה הדתית והחרדית הנערכת לחג הפסח.

מקרר ביצים ריק, צילום: מיטל בריל מקרר ביצים ריק | צילום: מיטל בריל מקרר ביצים ריק, צילום: מיטל בריל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות