אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חום ושיעול? התסמינים לבדם שוב לא מספיקים לבדיקה צילום: גטי אימג'ס

חום ושיעול? התסמינים לבדם שוב לא מספיקים לבדיקה

הבטיחו יותר בדיקות, אבל חוזרים אחורה: משרד הבריאות שוב צמצם את הקריטריונים לבדיקת קורונה, לאחר שהורחבו בתחילת השבוע. כעת ייבדק מי שסובל מחום גבוה או תסמין נשימתי שגם שהה בחו"ל, או מי ששהה במחיצת חולה. שעות הבידוק של תחנות היבדק וסע יצומצמו מהיום: "המעבדות לא עומדות בעומס". ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה

04.04.2020, 09:16 | אדיר ינקו ונינה פוקס, ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

על רקע המחסור בריאגנטים (החומר המשמש לבדיקה), צמצם משרד הבריאות את הקריטריונים לביצוע בדיקת קורונה, אחרי שרק ביום שני הרחיב אותם. כעת רק מי שסובל מחום מעל 38 מעלות, או שיעול, או קושי בנשימה, או תסמין נשימתי אחר - וגם שהה בחו"ל או בשטחי הרשות הפלסטינית ב-14 הימים לפני הופעת התסמינים – זכאי לבדיקה.

קראו עוד בכלכליסט

גם מי ששהה במחיצת חולה קורונה, במרחק של פחות משני מטרים ומעל ל-15 דקות זכאי, כמו גם כאלו שאינם סובלים משום תסמינים אך שבו ממדיניות עם שכיחות גבוהה של הנגיף. גם אלו אשר גרים או עובדים במסגרות בהן התגלתה תחלואה של הנגיף, בפרט אוכלוסיות בסיכון, זכאים. הכוונה בהנחייה זו היא בעיקר לבתי אבות. גם עובדי מערכת הבריאות נכנסים לקטגוריית הזכאות.

מתחם בדיקה בתל אביב, קורונה מתחם בדיקה ב תל אביב מתחם בדיקה בתל אביב | קורונה מתחם בדיקה ב תל אביב מתחם בדיקה בתל אביב, קורונה מתחם בדיקה ב תל אביב

כאמור, ביום שני האחרון הרחיב משרד הבריאות את הקריטריונים לזכאות, ולמעשה נתן לרופאי המשפחה סמכות נרחבת בהפניית מבוטחים של קופות החולים לבדיקות קורונה. ואולם, הקריטריונים שנקבעו כעת הם למעשה הקריטריונים הראשונים שקבע משרד הבריאות עם התפשטות הנגיף בישראל.

"יש מחסור רציני בריאגנטים", אמרה ל-ynet אסתר אדמון, יו"ר ארגון הביוכימאים ועובדי המעבדות. "נשארו מעט מאוד ושומרים אותן. בקופות נותר החומר הזה לעוד יומיים שלושה ובבתי החולים שומרים אותו לחולים. המצב קשה ואנחנו לא מצליחים למצוא את החומר הזה. צריך לעשות שיתוף פעולה ולהתחיל להנפיק בארץ. כבר לפני שבוע הודענו שיש מחסור רציני, אבל סתמו לנו את הפיות. אמרו לנו שמטוס הולך להגיע עם החומר הזה, אבל מה הלאה? הבעיה היא שאין חשיבה של סנטימטר מעבר להיום, ואז אנחנו כל הזמן מכבים שריפות".

בתוך כך, על רקע הצטברות גדולה של בדיקות שטרם נבדקו ומחסור בציוד נחוץ לביצוע בדיקות קורונה, שעות הפעילות של מתחמי "היבדק וסע" של מד"א יצומצמו היום (שבת) באופן משמעותי. כ-7,000 דגימות שנלקחו אתמול בערב והיום נמצאות כעת במאגרי מד"א, והן יועברו למעבדות לפי יכולתן לקלוט אותן.

הבוקר ייערכו בדיקות במגזר הערבי בלבד בערערה, רהט ומזרח ירושלים ותחנות הבידוק הקבועות בתל אביב, חיפה, ירושלים תישארנה סגורות במהלך היום וצפויות להיפתח בשעה 20:30 עד חצות. לשם השוואה, תחנת הבידוק בתל אביב פעלה ביום שבת שעבר במשך 12 שעות, מהשעה 11 בבוקר ועד ל-11 בלילה. תחנות בידוק ניידות צפויות להיפתח מחר גם באלעד ובבני ברק.

במערכת הבריאות מזהירים כי התחנות עלולות להיות סגורות או שצמצום הפעילות שלהם עלול להימשך גם במהלך השבוע הבא, ועדיין לא ברור מה יקרה החל מיום ראשון. "המעבדות לא עומדות בעומס", אומר גורם במערכת הבריאות. כבר היום נסגרו התחנות מוקדם יותר ובמקביל משרד הבריאות צמצם כאמור את הקריטריונים לזכאות לבדיקה.

על פי נתוני משרד הבריאות שפורסמו אתמול בבוקר, נרשמה ירידה במספר בדיקות הקורונה - ביום חמישי התבצעו 7,294 בדיקות קורונה, לעומת יותר מ-7,800 ביומיים שלפני כן. מדובר בירידה של כ-7% במספר הבדיקות. יש לציין כי עדיין מדובר במספר גבוה יותר מזה שהיה בימים ראשון ושני, אז נבדקו בממוצע כ-6,550 ישראלים ביום.

איתי ניסים (32) מהוד השרון סיפר שזומן לבדיקה אתמול במתחם "היבדק וסע" בגני יהושע בתל אביב, אך כשהגיע המתחם היה סגור. "כנראה הייתי במגע עם חולה מאומת בסניף 'יוחננוף' בכפר סבא. התקשרתי למד"א בגלל שהיו לי תסמינים של שיעול. שאלו אותי כמה שאלות, איך אני מרגיש ואם יש לי חום וקבעו לי תור לבדיקת קורונה. שלחו לי את הקישורית וראיתי שיש תור בשעה 21:50 בגני יהושע", סיפר ניסים.

"כשהגעתי לשם ראיתי ששער הכניסה למתחם סגור והכול חשוך שם", הוסיף ניסים. "היינו שם אני ועוד כמה רכבים שלא הבנו את פשר העניין ורק אחרי רבע שעה שאנחנו שם, יצא מישהו שכנראה הוא שומר של גני יהושע ואמר שהמקום סגור.

"התקשרתי למד"א למוקד וענה לי נציג שאמר לי שמשרד הבריאות סגר להם את כל המתחמים עד להודעה חדשה. שאלתי את הנציג מה אני אמור לעשות כרגע כי זה מצב מלחיץ והוא אמר שאני אנסה לקבוע תור חדש ולהתקשר לפני כדי לראות אם הם פועלים. המערכת שלהם יכולה עדיין לקבל תורים חדשים ואף אחד לא עוצר את זה", הוא אמר. "זה מכעיס שנסעתי לחינם, שאני לא יודע מה אני אמור לעשות עכשיו ומתי יהיה לי תור חדש".

ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות