אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאונות הבנייה הקטלניות: ירידה חדה של 57% במספר ההרוגים ברבעון הראשון צילום: אבי מועלם

תאונות הבנייה הקטלניות: ירידה חדה של 57% במספר ההרוגים ברבעון הראשון

דו"ח של מטה הבטיחות של התאחדות הקבלנים בוני הארץ וההסתדרות הכללית מצביע על צניחה בהיקף ההרוגים מתאונות בנייה ברבעון הראשון של 2020. הערכות: מספר התאונות יוסיף לרדת בשל צמצום היקף הפועלים שמגיעים לעבודה. בארגונים העוסקים בנושא מתריעים שלא ניתן להסיק מהנתונים הנוכחיים על מגמת שיפור

05.04.2020, 14:03 | דותן לוי

מטה הבטיחות של התאחדות הקבלנים בוני הארץ וההסתדרות הכללית מפרסם הבוקר נתונים על היקף התאונות בענף הבנייה ברבעון הראשון של 2020 ובו מוצגת ירידה חדה בשיעור של 57% בהיקף ההרוגים בתאונות אשר התרחשו באתרי הבנייה. מנגד, מספר התאונות נותר דומה ועומד על 45 תאונות ברבעון הראשון של 2020 לעומת 44 ברבעון המקביל אשתקד. ברבעון הקודם, הרביעי בשנת 2019, עמד מספר התאונות על 63.

מספר ההרוגים ברבעון הנוכחי עומד על 3 לעומת 7 הרוגים ברבעון המקביל ב-2019, מספר הפצועים בינוני דווקא עלה ל-38 לעומת 31 ב-2019, ומספר הפצועים קשה ירד ל-5 לעומת 6 ברבעון המקביל אשתקד. גם ברבעון זה מספר ההרוגים מנפילה מגובה היה גדול בהשוואה ליתר התאונות ועמד על 61%, כשאחריו 17% מהתאונות הם מנפילת חפצים.

חשוב לציין, כי מספר הפועלים בחודש מרץ ירד משמעותית, בין היתר בשל עזיבתם של חלק מהפועלים הפלסטינים לשטחי הרשות. הערכה היא שמגמה זו תימשך גם ברבעון הבא, בחודש אפריל ואף מעבר לכך, וייתכן שתהיה לכך גם השפעה על היקף התאונות. עוד עולה מנתוני ההתאחדות, כי 2 מתוך 3 ההרוגים הם בתאונות שהתרחשו בבנייה הפרטית.

פועלי בניין פלסטינים. מספר הפועלים ירד משמעותית, צילום: צביקה טישלר פועלי בניין פלסטינים. מספר הפועלים ירד משמעותית | צילום: צביקה טישלר פועלי בניין פלסטינים. מספר הפועלים ירד משמעותית, צילום: צביקה טישלר

לדברי האלוף במיל' איל בן ראובן ,המוביל את תחום הבטיחות בהתאחדות, הנתונים משקפים את השינוי שנעשה בשטח. "אני מסתובב בשטח ובאתרים ופוגש את הקבלנים, יש שינוי משמעותי בהכרה. אנחנו עושים המון עבודה, הכשרה לקבלנים ולפועלים, התודעה קיימת. למרות זאת אני אומר שזה שינוי וצריך למנף אותו, צריך להמשיך להתקדם קדימה, אני חושש שתשומת הלב שהולכת לקורונה תסיט את המיקוד מנושא הבטיחות".

לדבריו, ההתאחדות מפעילה בימים אלה 8 צוותים שמסתובבים בין האתרים כדי לפעול בתחומי הבטיחות ולסייע לפועלים אשר נותרו להתגורר בשטחי ישראל. "הצוותים שלנו מבקרים בכל יום ב-40-45 אתרים ועושים סקר כדי לתדרך את מנהלי העבודה בנוגע להיבטים שדורשים שיפור. בנוסף, התקשרנו למספר חברות שמספקות לנו מסכות ומדי חום במחירים מוזלים כדי לצייד את האתרים בציוד הגנה מתאים".

איל בן ראובן, ראש תחום הבטיחות בהתאחדות הקבלנים.  "יש שינוי וצריך למנף אותו" איל בן ראובן, ראש תחום הבטיחות בהתאחדות הקבלנים. "יש שינוי וצריך למנף אותו" איל בן ראובן, ראש תחום הבטיחות בהתאחדות הקבלנים.  "יש שינוי וצריך למנף אותו"

ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אומרת כי "ברבעון הראשון של השנה חלה ירידה מסוימת במספרן של התאונות הקטלניות במהלך עבודות בנייה לעומת פרק הזמן המקביל אשתקד. ירידה נקודתית זו מבורכת ומשמחת, אולם לא ניתן בשלב זה להסיק ממנה על מגמת שיפור ובוודאי שלא על רמת בטיחות טובה באתרים".

לדבריה, ברבעון זה התרחשו 4 תאונות בנייה קטלניות ולא 3 כפי שמדווחת התאחדות הקבלנים. בנוסף, "נתוני שנת 2019 – ביחס אליהם מוצג הנתון הנוכחי – שיקפו עלייה חדה במספר ובשיעור ההרוגים לעומת השנתיים שקדמו לה, דהיינו מדובר בהשוואה לשיא שלילי - 13.1 הרוגים לכל 100 אלףעובדים בשנת 2019. עוד יש לזכור שמתחילת חודש מרץ השנה חלה ירידה משמעותית בהיקף הבנייה בשל מגפת הקורונה. וחשוב מכל - מדובר בפרק זמן קצר ביותר שאינו יכול להעיד על מגמה, דבר שניתן ללמוד גם מכך שלא חלה ירידה במספרן הכולל של התאונות המדווחות לציבור שהן בדרגות פציעה בינונית ועד קטלנית. חשוב לזכור גם שמספר זה מהווה שבריר מסך תאונות העבודה בענף הבנייה העומד על פי נתוני הביטוח הלאומי, על כ-500 בחודש".

תגרי הוסיפה ואמרה, כי "התקופה הנוכחית היא תקופה קשה מאוד לבטיחות ולבריאות העובדים באתרי הבנייה, כאשר למכלול הסכנות הרגילות נוספה הסכנה החמורה הנשקפת לעובדים בענף מהידבקות בנגיף הקורונה. לפי שעה, מפגינים הרגולטורים המדינתיים ובראשם מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית אזלת יד חמורה בהתמודדות עם סכנה זאת, ולצד זאת גם ירידה בהיקף הפיקוח הכללי על הבטיחות, נוכח צמצומה של מצבת כוח האדם בזרוע עבודה של משרד העבודה והרווחה. יש לקוות שרגולטורים אלה יתעוררו מתרדמתם ויפעלו כדי להבטיח מעטפת הגנה מקסימלית לעובדים הנדרשים לצאת לעבודתם נוכח סכנה חדשה זאת, אשר ללא ספק תמשיך ותלווה את הציבור זמן רב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות