אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר שחם הפסיד 40 מיליון שקל בקרן הגידור בגלל הקורונה צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא

משבר הקורונה

אלטשולר שחם הפסיד 40 מיליון שקל בקרן הגידור בגלל הקורונה

בית ההשקעות, שהשקיע בינשוף, קבוצת קרנות הגידור של הבית, יותר מ־80 מיליון שקל מ־2013, חושף את ההפסד על הנייר מתחילת השנה. עוד חושף הדו"ח של בית ההשקעות הפרטי הסכם להלוואה של עד 20 מיליון שקל לחברת אלגו־טריידינג הפועלת בעשיית שוק בתמורה לריבית שנתית של 12%

06.04.2020, 07:51 | רחלי בינדמן

בית ההשקעות אלטשולר שחם חשף את ההפסדים הצפויים לו ברבעון הראשון מהשקעה בקרנות הגידור של הקבוצה – 40 מיליון שקל. הקרנות, שמנוהלות בידי מנהלי השקעות שונים, מרוכזות תחת קרן ינשוף.

קראו עוד בכלכליסט

ההשקעה הראשונה של אלטשולר שחם בקרנות גידור, בהיקף של 42.5 מיליון שקל, היתה בפברואר 2013, בשנת 2016 הושקע בינשוף סכום נוסף של 20 מיליון שקל, ב־2017 הושקעו 20 מיליון שקל ובנובמבר אותה שנה משך בית ההשקעות מהקרן 4.3 מיליון שקל. ביולי 2019 הושקעו 100 אלף שקל, כך שההשקעה הכוללת של בית ההשקעות בקרנות הגידור הסתכמה ב־78 מיליון שקל אחרי הסכום שנמשך מהן. ב־2019 רשם בית ההשקעות רווחים "על הנייר" של כ־15 מיליון שקל, לאחר שב־2018 הפסיד 9 מיליון שקל, וב־2017 הרוויח כ־11 מיליון שקל. עיקר ההפסדים בעקבות משבר הקורונה הם בקרן הגידור נץ, בניהול איציק טרגן, שכפי שנחשף ב"כלכליסט" הפסידה במרץ לבדו 44%, בעיקר על רקע השקעה גדולה באג"ח של קבוצת דלק. זאת לעומת ירידה של 16%-6% ברוב קרנות הגידור.

בנוסף נודע שאלטשולר שחם נכנס לפני כשנה למשא ומתן על הסכם שיתוף פעולה ומתן הלוואה עם חברת אלגו־טריידינג קטנה, הפועלת בתחום עשיית השוק. הדו"חות הכספיים של בית ההשקעות הפרטי (בניגוד לחברת הגמל שלו, שהיא ציבורית) לשנת 2019, שהגיעו לידי "כלכליסט", חושפים כי במרץ נחתם הסכם מתן שירותים לחמש שנים עם קורלייט קפיטל, שבמסגרתו תשלם החברה לאלטשולר שחם דמי ניהול רבעוניים של 18 אלף שקל ובונוס רבעוני. אנשי אלטשולר שחם אמורים לייעץ ולסייע למנהלי קורלייט קפיטל, שבראשה עומדים עידן חסקל, דויד רחמים וברי פרחי, שעבדו בעבר במיקור חוץ עבור בית ההשקעות פסגות.

אלטשולר אף סיכם לתת לחברה הלוואה של עד 20 מיליון שקל, שתשמש כהון עצמי (בטוחה) שידרוש הבנק מקורלייט, כדי להעמיד לה אשראי לפעול בעשיית שוק. מתוך ההלוואה העמיד בינתיים אלטשולר שחם מיליון שקל, לצורך השלמת הפיתוח הטכנולוגי. ההלוואה תישא ריבית של 12%, שתשולם על בסיס רבעוני, והקרן תשולם שנתיים מיום העמדתה.

עשיית שוק מגדילה את הסחירות והנזילות של נייר הערך ומפחיתה תנודות לא רצויות. בשנים האחרונות פועלים בשוק ההון המקומי שחקני אלגו־טריידינג, שמבצעים עשיית שוק על בסיס כלים טכנולוגיים, המצמצמים מאוד עיוותי תמחור.

מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, גילעד אלטשולר | צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא מנכ"ל משותף באלטשולר שחם, גילעד אלטשולר, צילום: אוראל כהן, יאיר שגיא

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות