אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוטיוב: "אנחנו מסירים סרטונים הקושרים בין טכנולוגיית דור 5 לקורונה" צילום: משאטרסטוק

משבר הקורונה

יוטיוב: "אנחנו מסירים סרטונים הקושרים בין טכנולוגיית דור 5 לקורונה"

"יש לנו מדיניות ברורה האוסרת על סרטונים המקדמים שיטות לא מבוססות רפואית למניעת הנגיף", אומרת החברה; במשרד התקשורת העלו דף מידע בנושא בו נכתב: "אין קשר בין טכנולוגית דור 5 להתפרצות נגיף הקורונה - מדובר בפייק ניוז"

06.04.2020, 13:25 | אביאור אבו ורפאל קאהאן

בשבועות האחרונים החלה לקרום עור וגידים תיאוריית קונספירציה חדשה שמנסה לקשור בין התקנת אנטנות דור 5 בסלולר לבין הידבקות בנגיף הקורונה. מדובר בתיאוריה מופרכת שאין בינה למציאות דבר. גלי רדיו ונגיף הקורונה הם דברים שונים לגמרי, אך זה לא מפריע למפיצי הקונספירציות. יוטיוב ופייסבוק מהוות כר פורה להפצת מרכולתם ועד כה הם לא ממש הופרעו במלאכתם. כעת יוטיוב הודיעה שהיא תתחיל למנוע את הפרסום של סרטוני המפיצים.  

קראו עוד בכלכליסט

יוטיוב תסיר סרטונים המפיצים תיאוריות הקונספירציה כשבסרטונים מסוימים יישמה את הכלי העיקרי שלה למאבק בהפצת מידע מוטעה - קישור טקסט שמעביר משתמשים לדף מידע על נגיף הקורונה.

"יש לנו מדיניות ברורה האוסרת על סרטונים המקדמים שיטות לא מבוססות רפואית למניעת נגיף הקורונה", מסרה החברה. "אנו מסירים במהירות סרטונים המפרים מדיניות זו. בנוסף התחלנו לצמצם את ההמלצות על תוכן גבולי כמו תיאוריות קונספירציה הקשורות לדור 5 ונגיף הקורונה, שעלולות להטעות משתמשים בדרכים מזיקות".

ההחלטה של החברה הגיעה לאחר שחברת הסלולר וודאפון שבסיסה בלונדון, אמרה ששבע אנטנות שלה הוצתו בשבוע שעבר בערים בירמינגהם, מרזיסייד ובלפסט, ומהנדסים התמודדו עם איומים מצד אנשים שמאמינים כי אותות דור 5 אחראיים למגיפה העולמית. ניק ג'פרי, מנכ"ל וודפון בבריטניה: "לא יאמן שאנשים מסוימים רוצים לפגוע ברשתות המספקות קישוריות חיונית לשירותי החירום ולשאר המדינה בתקופת הסגר הזו".

שוק הפרחים באמסטרדם בימי הקורונה, צילום: אי פי איי שוק הפרחים באמסטרדם בימי הקורונה | צילום: אי פי איי שוק הפרחים באמסטרדם בימי הקורונה, צילום: אי פי איי

מאטס גרנריד, מנכ"ל GSMA, גוף המייצג חברות סלולר בעולם, אמר כי "תעשיית הטלקום פועלת מסביב לשעון כדי לשמור על שירותים חיוניים כמו בריאות, חינוך, חירום ופעילות עסקים מחוברים לרשת, כמו גם תקשורת בין משפחות וחברים. זה מצער שתשתית תקשורת קריטית מותקפת על בסיס חוסר אמון. אנו קוראים לכולם לסמוך על רשויות הבריאות ובטוחים כי טכנולוגיית התקשורת בטוחה. אין קשר בין דור 5 לקורונה".

בחודשים האחרונים הרשת גועשת בטענות על הקשר בין אנטנות דור 5 לנגיף הקורונה. בפייסבוק אף קמה קבוצה בשם "נגד פריסת דור 5 בישראל" שהגיעה לכ-60 אלף חברים. קבוצה נוספת, עם כ-7,000 חברים, טוענת כי דור 5 הוא המסרטן החדש.

משרד התקשורת: "מדובר בפייק ניוז"

אף משרד התקשורת העלה בימים האחרונים דף מידע בנושא דור 5, בו נכתב: "בימים האחרונים ניכרת מגמה ברשתות החברתיות של הצפת מידע מגמתי, בלתי מבוסס ומטעה לגבי טכנולוגית דור 5 ונושאים נוספים. אין קשר בין טכנולוגית דור 5 להתפרצות נגיף הקורונה - מדובר ב"פייק ניוז". המשרד פועל במרץ רב לקידום מכרז תדרים לדור 5, ההליך המכרזי טרם הסתיים והמשרד לא העניק רישיונות לשירותי דור 5 - מכאן שכרגע אין פריסה של דור 5 בארץ".

מהתייחסות גורמי מקצוע במשרד להגנת הסביבה לעניין השפעות פרישת דור 5 על הקרינה המייננת עולה כי אחת הדרכים להפחתת החשיפה לקרינה או למניעת העלייה לחשיפה לקרינה היא דווקא מעבר לשימוש בטכנולוגיות חדשות, המאפשרות העברת מידע באופן יעיל ובקצב מהיר יותר ולכן מייצרות חשיפה מופחתת באופן משמעותי. כמו כן, פרישת תשתיות בטכנולוגיית הדור החמישי תתבסס על שימוש במוקדי השידור הקיימים ותוספת מוערכת של כ-30% מוקדי שידור חדשים בלבד.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי פריסה של יותר מוקדי שידור באופן נכון יכולה להפחית את החשיפה לקרינה, ולכן המליצו עוד בשנת 2008 "להגדיל את מספר מוקדי השידור בתוך סביבה עירונית, ובכך בעצם להקטין את התא הסלולרי שכל מוקד שידור משרת ולהפחית את החשיפה הכפויה לקרינת רדיו ממוקדי שידור סלולריים".

יוטיוב , צילום: משאטרסטוק יוטיוב | צילום: משאטרסטוק יוטיוב , צילום: משאטרסטוק

הבעיה שעולה מהתיאוריות על הדור ה-5 היא שהן מעוררות פעולות זדוניות של גורמים שמאמינים בהם. דווקא כיום, כשהשימוש בטכנולוגיות תקשורת מודרניות הפכו הכרחיות כדי לסייע בהמשך החיים תחת הסגר, הרס שלהן בידי מאמינים בתיאוריות האלה גורם לנזק גדול יותר.

עבור אלה שמעוניינים להבין את הטענות ולמה הן לא מבוססות מדעית אנחנו ממליצים לגשת לאתר מכון דוידסון לחינוך מדעי של מכון ויצמן ולקבל הסבר ממצה ונרחב על כל הטענות השונות של חובבי תיאוריית ה-5G וכיצד הן לא מתאימות למציאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
תחשבו לבד, אל תתנו לתקשורת להכניס לכם מה לחשוב
לא שמעתי שאנשים טוענים שהאנטנות גורומות להדבקות הטענות הן אחרות ושוות בדיקה... כל העניין של הפחדה מהקורונה נועד כדי לקדם את הטכנולוגיה - אכיפה של חיסונים, החדרת שבב נוזלי לכל אדם (טכונולגיה קיימת, לספקנים) ובאמצעות רשתות G5 שעוצמתיות מאוד,יהיה אפשרות לקבל מידע מדויק לגבי כל אדם בכל מיקום. ההיתכנות של תסריט כזה מבחינה טכנולוגית גבוהה. היתכנות של כל כך הרבה שקרים לגבי וירוס קטן גם כן אפשרית כי הדור הזה לא יודע שום דבר חוץ מלראות תקשורת וחדשות. בקיצור, יש מה לבדוק...
מרים  |  14.07.20
לכל התגובות