אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סקר: שיעור הערבות שהעניקה ישראל לקרנות לעסקים – בין הנמוכים בעולם צילום: שאטרסטוק

סקר: שיעור הערבות שהעניקה ישראל לקרנות לעסקים – בין הנמוכים בעולם

מרכז המחקר של הכנסת ביצע בדיקה השוואתית של שיעור התמיכה המדינתית בעסקים בעקבות משבר הקורונה. ההוצאה בישראל על פתרונות מימון היא בשיעור של 1.5% מהתוצר בעוד שבבריטניה, צרפת, בלגיה וספרד שיעור המימון ביחס לתוצר גבוה משמעותית

06.04.2020, 15:20 | רחלי בינדמן

שיעור הערבות שהעניקה ישראל לקרנות לעסקים – בין הנמוכים בעולם. כך עולה מניתוח שערך מרכז המחקר של הכנסת של קרן האשראי בערבות מדינה בהשוואה למאמצים של מדינות אחרות לסייע לעסקים במשבר.

קראו עוד בכלכליסט

מהניתוח עולה כי בישראל שיעור ההוצאה על פתרונות מימון לעסקים בתוצר הוא כ-1.5% ומספר החולים בקורונה למיליון נפש הוא כ-792. המדינות שבולטות בשיעור הוצאה גבוה על פתרונות מימון לעסקים בתוצר הן בריטניה – כ-330 מיליארד פאונד – 14.5% בתוצר, צרפת – כ-300 מיליארד יורו, 12.1% בתוצר, בלגיה – כ-50 מיליארד יורו  – 10.3% בתוצר וספרד - כ-100 מיליארד יורו – 7.8% בתוצר. עם זאת, מציינים במחקר כי בספרד שיעור החולים למיליון הוא הגבוה בין המדינות המוצגות ועומד על כ-2,519 חולים לנפש.

בשוויץ לשם השוואה סך תכניות הסיוע למימון לעסקים יעמוד על 20 מיליארד פרנק שוויצרי. יינתנו הלוואות לעסקים בסכום של עד 10% ממחזור המכירות השנתי ועד תקרה של 20 מיליון פרנק שוויצרי. הלוואות של עד 500 אלף פרנק שוויצרי יכוסו ב-100% ערבות מדינה ויינתנו בשיעור ריבית אפסי. מעל סכום זה שיעור הערבות יהיה 85% והריבית על ההלואוות תהיה בשיעור של 0.5%.

רה"מ בנימין נתניהו, צילום: שאול גולן רה"מ בנימין נתניהו | צילום: שאול גולן רה"מ בנימין נתניהו, צילום: שאול גולן

בצ'כיה אושרו שתי תכניות לקרנות הלוואה בערבות מדינה בהיקף של 10 מיליארד קרונות – התכנית הראשונה בסכום של 5 מיליארד קרונות ובמסגרתה יינתנו הלוואות בסכום של כ-0.5 עד 15 מיליון קרונות צ'כיות בריבית אפסית. תוכנית זו מיועדת לעסקים שקיימים לפחות שנתיים וניתן לדחות את החזר ההלוואה שנה מיום נתינתה. בעקבות הביקוש הרב

להלוואות בקרן זו המדינה אישרה תכנית נוספת של 5 מיליארד קרונות לקרן ייעודית להלוואות של 15-10 מיליון קרונות כשהריבית תמומן על ידי המדינה. המדינה שם צופה כי סך ההלוואות שיועמדו יהיו כ-30 מיליארד קרונות.

גם בנק ישראל הציג לאחרונה נתונים המצביעים על שיעור סיוע נמוך של ישראל בהשוואה לעולם.

בגרמניה למשל שיעור הערבות הממשלתית עומד על 90% בקרנות בתמיכת המדינה, בשוויץ על 85%, בבלגיה שיעור הערבות עומד על 60%, בבריטניה על 60% ובדנמרק על 20%. בישראל, נזכיר שיעור ערבות המדינה בקרן לעסקים קטנים ובינוניים עומדת על 15%. הבוקר חשף כלכליסט כי שר האוצר משה כחלון עדכן את מנהלי הבנקים כי משרד האוצר צפוי להשיק בקרוב קרן לעסקים יותר מסוכנים בערבות נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות