אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוניברסיטת חיפה תאפשר: קבלה על סמך ציוני קורסים אקדמיים - במקום פסיכומטרי צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

משבר הקורונה

אוניברסיטת חיפה תאפשר: קבלה על סמך ציוני קורסים אקדמיים - במקום פסיכומטרי

ההחלטה התקבלה בשל דחיית הבחינה הפסיכומטרית של אפריל, שלא ידוע האם ומתי תתקיים; המועמדים יוכלו ללמוד את הקורסים בקיץ או בסמסטר א'. אם ילמדו בסמסטר הראשון - הקבלה שלהם ללימודים תהיה על תנאי. סנונית ראשונה בדרך למהפך בשיטת הקבלה לאוניברסיטאות?

06.04.2020, 20:06 | שחר אילן

אוניברסיטת חיפה תאפשר קבלה לאוניברסיטה על סמך ציוני קורסים אקדמיים. זאת, לנוכח הדחייה במועד הבחינה הפסיכומטרית של חודש אפריל שלא ידוע האם ומתי היא תתקיים. המועמדים יוכלו לעבור את הקורסים האקדמיים בקיץ או בסמסטר א'. אם ייקחו את הקורסים בסמסטר הראשון הקבלה שלהם תהיה על תנאי.

קראו עוד בכלכליסט

אחת השאלות היא האם מסתמנת פה מהפכה בשיטת הקבלה לאוניברסיטאות שתישאר גם אחרי משבר הקורונה. השימוש במבחנים הפסיכומטריים נעשה בהנחה שהם מנבא טוב יחסית של ההצלחה בלימודים אקדמיים. מאחורי המסלול הקדם אקדמי של אוניברסיטת חיפה עומדת ההנחה שעצם ההצלחה בקורסים אקדמיים מהווה מנבא מוצלח להצלחה בלימודים לתואר.

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

באוניברסיטה מבהירים שמי שיש לו ציוני בגרות ופסיכומטרי יוכל להתקבל לפיהם ואף תינתן לו עדיפות. אבל בנוסף יפתח מסלול קדם אקדמי שבמסגרתו יידרשו הסטודנטים ללמוד 2-4 קורסים במהלך הקיץ או בסמסטר א'. סיום הקורסים בציון שנדרש על ידי החוג יאפשר קבלה. גם מועמדים שציון הפסיכומטרי שלהם אינו גבוה מספיק יוכלו להירשם למסלול הקדם אקדמי. בנוסף, בחלק מהחוגים אפשר יהיה לעבור מבחן קבלה חוגי.

אוניברסיטת חיפה, צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה אוניברסיטת חיפה | צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה אוניברסיטת חיפה, צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"ברור לנו שאנחנו במצב חדש ולא פשוט שמחייב אותנו ללכת לקראת המועמדים", אמר רקטור האוניברסיטה, פרופ' גוסטבו מש. לדבריו, "הפתרון שמצאנו מאפשר לנו לא לפגוע במועמדים מבלי לפגוע באיכות הסטודנטים. כדי להתקבל יצטרכו הסטודנטים על תנאי להשקיע ולהראות יכולות גבוהות בלימודים האקדמיים".

נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין אמר ש"המשבר הנוכחי מחייב אותנו לחשוב על 'אמיתות' רבות גם באקדמיה. כמו שעברנו להוראה מקוונת - וגילינו את היתרונות והחסרונות שבה - כך עלינו לחשוב מחדש על הקבלה לתואר הראשון". לדבריו, "המטרה היא להנגיש עד כמה שניתן את התואר האקדמי לכמה שיותר אוכלוסיות מבלי לפגוע ברמה האקדמית". 

הלוואות בלון לסטודנטים

בתוך כך, אוניברסיטת חיפה תקים קרן סיוע בהלוואות לסטודנטים שנקלעו למצוקה כספית בעקבות משבר הקורונה. הסכומים שתלווה הקרן ינועו בין 3,000 ל-11 אלף שקל. המדובר בהלוואות "בלון", כלומר כזו שכל הקרן שלה מוחזרת בבת אחת והסטודנטים יידרשו להחזיר אותה עד שנה מתום לימודיהם. כל הכספים יישארו בקרן וישמשו להלוואות נוספות לסטודנטים הסובלים מקשיים חברתיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות