אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה חודשית של 5 מיליארד דולר ביתרות המט"ח - הגדולה אי פעם צילום: שאטרסטוק

ירידה חודשית של 5 מיליארד דולר ביתרות המט"ח - הגדולה אי פעם

לכלכליסט נודע כי הירידה מוסברת בעיקר בהזרמת הנזילות של בנק ישראל באמצעות עסקאות הסוואפ, כחלק מהצעדים שנועדו לצמצם את השפעת הקורונה; בנק ישראל החזיק בסוף מרץ 126 מיליארד דולר

07.04.2020, 13:47 | עמרי מילמן

יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל ירדו ב-5.1 מיליארד דולר בחודש מרץ - הירידה החודשית הגדולה ביותר שנרשמה ביתרות המט"ח עד היום. סך יתרות המט"ח עמדו בסוף מרץ על 126 מיליארד דולר, בעוד שבסוף חודש פברואר עמדו על 131.2 מיליארד דולר, ולמעשה ירדו לרמת היתרות שהייתה לבנק ישראל בסוף דצמבר 2019.

קראו עוד בכלכליסט

כמעט בכל חודש, מאז 2012, נרשמת עלייה ביתרות המט"ח, למעט חודשים בודדים בהן נרשמו ירידות נמוכות בהרבה. הירידה ביתרות המט"ח אינה מפתיע לאור הפעולות של בנק ישראל בחודש האחרון. בעקבות המשבר הכלכלי והצעדים שנועדו לצמצם את התפשטות הקורונה, בנק ישראל החל בדיווח חודשי המפרט את היקף הצעדים שנקט, במטרה לשמור על הנזילות במשק ובניסיון לרסן את הריביות העולות.

דולרים, צילום: pixabay דולרים | צילום: pixabay דולרים, צילום: pixabay

לכלכליסט נודע כי הירידה החדה ביתרות המט"ח מוסברת בעיקר בהזרמת הנזילות של בנק ישראל באמצעות עסקאות הסוואפ. דולרים שיחזרו בסופו של דבר לבנק (בהיקף של 7.5 מיליארד דולר), יחד עם ירידה של 2.3 מיליארד דולר בעקבות התחזקות הדולר שהפחיתה את הערך הדולרי של היתרות ביורו וירידת ערך המניות. מנגד, בנק ישראל הכניס במרץ 974 מיליון דולר בעקבות רכישות שביצע, בנוסף ל-1.4 מיליארד דולר העברות מהממשלה, שמפקידה בבנק את הכספים שהיא מגייסת בחו"ל.

בחודש מרץ היקף עסקאות הריפו עם אג"ח ממשלתית כבטוחה עמד נכון ל-31 במרץ על 5.5 מיליארד שקל (עסקאות החלף שמאפשרות לגופים הפיננסיים להמשיך להחזיק באגרות החוב ולתת אותם כבטוחה להלוואה שיקבלו מבנק ישראל). עסקאות החלף של דולר שקל (במסגרתן מקבלים הגופים הלוואה בדולרים לטווח של שבוע) - בהיקף של 7.5 מיליארד דולר. היקף רכישות האג"ח הממשלתי, שנועד לשמור על הנזילות ועל הריביות עמד על 8.5 מיליארד שקל.

הדיווח החודשי מגיע יום לאחר שבנק ישראל הוריד את הריבית משיעור של 0.25% ל-0.1% בניסיון להוזיל את האשראי במשק. לפי הערכות חטיבת המחקר של בנק ישראל שפורסמו אתמול, המשבר הכלכלי לא ייגמר בקרוב, מה שאולי מסביר את ההערכות לדיווח חודשי של הבנק כעת. לפי תחזית הבנק, עיקר המגבלות הבריאותיות יוסרו בהדרגה, והשנה תסתיים עם צמיחה שלילית של 5.3%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות