אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפן הכריזה על מצב חירום - ואישרה תוכנית תמריצים בטריליון דולר צילום: רויטרס

יפן הכריזה על מצב חירום - ואישרה תוכנית תמריצים בטריליון דולר

ראש הממשלה שינזו אבה הכריז על מצב חירום לאומי בניסיון להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה. הציג חבילת תמריצים שנועדו לרכך את המכה שחטפה הכלכלה היפנית

07.04.2020, 14:30 | שירות כלכליסט
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, הכריז היום (ג') על מצב חירום לאומי בניסיון להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה במרכזי אוכלוסייה מרכזיים וחשף חבילת תמריצים - הגדולה ביותר בעולם לדבריו - במטרה לרכך את המכה שחטפה הכלכלה היפנית.

קראו עוד בכלכליסט

מצב החירום, המעניק לרשויות סמכויות לכפות על האזרחים להישאר בבית ולסגור עסקים, יימשך עד ה-6 במאי ויוטל על טוקיו ועל שישה מחוזות נוספים, המהווים כ-44% מאוכלוסיית יפן.

ראש ממשלת יפן  שינזו אבה, צילום: רויטרס ראש ממשלת יפן שינזו אבה | צילום: רויטרס ראש ממשלת יפן  שינזו אבה, צילום: רויטרס

"הדבר החשוב ביותר כעת הוא שכל אזרח ישנה את התנהגותו", אמר אבה בהודעה טלוויזיוניות שהושמעה עם סיום ישיבה של כוח משימה ממשלתי. "אם כל אחד מאיתנו יכול להפחית את הקשר עם אנשים אחרים ב-70% לפחות, ואידיאלי ב-80%, נהיה מסוגלים להקטין את מספר הנדבקים", אמר.

בנוסף אישרה הממשלה את חבילת התמריצים בשווי 108 טריליון ין (990 מיליארד דולר) - השווה ל-20% מהתוצר של יפן. חבילה זו עולה על חבילת התמריצים האמריקאית של דונלד טראמפ, השווה ל-11% מהתפוקה ולזו של גרמניה השווה ל-5% מהתפוקה.

ההוצאות הכספיות הישירות מסתכמות ב-39.5 טריליון ין, או בערך 7% מהכלכלה, יותר מפעמיים הסכום שהוציאה יפן בעקבות התמוטטות של ליהמן ברדרס בשנת 2008.

התפרצות הנגיף ביפן לא הייתה בקנה מידה דומה לכלכלות מובילות אחרות בעולם, אך עלייה מתמדת בהדבקה בטוקיו, אוסאקה ואזורים אחרים הביאה לעלייה בקריאות המופנות לממשלה להכריז על מצב חירום.

קצב ההדבקות בטוקיו הוכפל לכ-1,200 בשבוע האחרון, כאשר במהלך יום שלישי דווחו על יותר מ-80 מקרים חדשים המהווים את המספר הגבוה ביותר במדינה. בפריסה ארצית מספר המקרים עלה על 4000 עם 93 מקרי מוות נכון לאתמול (ב').

אבה הדגיש כי מצב החירום שמוכרז לא יהיה דומה לסגר הכללי שניתן לראות במדינות אחרות ברחבי העולם. מצב החירום מעניק למושלים את הסמכות לקרוא לאנשים להישאר בבית ולסגור עסקים. ללא קנסות על התעלמות מהבקשות ברוב המקרים, האכיפה תסתמך יותר על לחץ חברתי וכבוד לרשויות.

מושל טוקיו, יוריקו קוייק, אמר כי העיר מנהלת שיחות עם השלטון המרכזי בכדי להחליט אילו סוגים של שירותים היא תבקש לסגור או לצמצם בהם את שעות הפעילות, תוך חזרה על כך שלא יוטלו הגבלות על קניית מצרכים ותרופות. הממשלה לא תבקש מחברות הרכבות לצמצם את מספר הרכבות הפועלות ותשתיות חיוניות אחרות כמו דואר ושירותי לציבור יפעלו כסדרם, כמו גם כספומטים ובנקים.

שר החקלאות, היערות והדייג, טאקו אטו, קרא לקונים להישאר רגועים. "אנו מבקשים מהאזרחים לקנות רק את מה שהם צריכים כאשר הם צריכים אותו מכיוון שיש אספקת מזון מספקת, ולא מתוכננת השבתה של המפעלים למזון", אמר לעיתונאים, והוסיף כי אין שום סימן לשיבוש בתבואה המיובאת ליפן.

אולם ההגבלות החדשות יוסיפו לבעיות שכבר נוצרו בעקבות התפשטות הנגיף, כמו שיבושים בשרשרת האספקה ואיסור על נסיעות המגביל את תפוקתם של המפעלים, ואת הצריכה. מטרופולין טוקיו בלבד מהווה כ-20% מהתוצר המקומי הגולמי ביפן.

יפן תמכור סכום שיא של אגרות חוב נוספות בשווי של יותר מ-18 טריליון ין על מנת לממן את החבילה, ותוסיף לחוב העצום שלה, שהוא כפול מגודל כלכלתה.

חבילת התמריצים יכולה להקל על הנזק המיידי שנוצר בעקבות המגפה אולם מחוקקים כבר קוראים להוצאות גדולות עוד יותר על מנת למנוע פשיטות רגל מרובות ואובדן עבודה. 

אנליסטים צופים שהמשק, שהצטמצם ברבעון האחרון של השנה שעברה, יציג שני רבעים נוספים של התכווצות, תוך לחץ על הממשלה ועל הבנק המרכזי לעשות יותר. "הממשלה ככל הנראה תגבש תקציב נוסף בקרוב כדי לתמרץ את הכלכלה עם עוד יותר", אמר טקהיד קיוצ'י, לשעבר חבר דירקטוריון בבנק יפן, שכעת הוא כלכלן במכון המחקר נומורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות