אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדוה בר נסוגה: מזהירה מהשלכות חתימה על צ'קים ללא כיסוי צילום: עמית שאבי

חדוה בר נסוגה: מזהירה מהשלכות חתימה על צ'קים ללא כיסוי

המפקחת על הבנקים מזהירה מנזק בלתי הפיך שייגרם לדירוג האשראי של משלמים בצ'קים שבוטלו לאחר שיסתיים המשבר; בהודעה קודמת של בר נאמר כי ביטול וחזרת צ'קים לא יובילו להגבלת פעילות בחשבון אך כעת היא מחדדת שמדובר רק בהוראה זמנית - בר מדגישה שבשלב מאוחר יותר ההשלכות על מצבו של מעניק הצ'ק עלולות להיות קשות

07.04.2020, 17:02 | רחלי בינדמן

חדוה בר נסוגה מהעמדה שהציגה על ההקלות שיוענקו לחותמים על צ'קים מבוטלים וחוזרת ומזהירה את הציבור מאי כיבוד צ'קים עליהם חתמו ללא כיסוי - זאת בעקבות הרעה במוסר התשלומים. כתוצאה מהשינוי הקיצוני בתנאים הכלכליים בשל משבר הקורונה, הנחתה כבר לפני שבועיים המפקחת על הבנקים להשהות הגבלות עקב צ'קים לא כיסוי, וזאת על מנת למנוע את הפגיעה בלקוחות שהכנסתם פחתה משמעותית ועלולים להפוך ללקוחות מוגבלים.

קראו עוד בכלכליסט

כעת מבהירה בר, לאחר עדויות לזינוק חד בביטולי צ'קים באופן חד צדדי וחזרות צ'קים,  כי חשוב שהציבור יבין שאין בהנחיות אלו כדי לבטל את ההגבלות (מדובר בהשהיה בלבד) וצ'קים שכרגע אינם נספרים לצורך הטלת הגבלה, עלולים להביא להגבלת החשבון בבנק עם תום תקופת ההשהיה. כמו כן, מזכירה בר שגם עבור צ'ק שבוטל, תיבדק היתרה בחשבון, והוא ייחשב לצ'קללא כיסוי במקרה של היעדר יתרה מספקת בחשבון, על כל ההשלכות האמורות בהודעה זו.

על מנת לצמצם נזק עתידי ללקוחות פרטיים ועסקיים, מבהירים בפיקוח על הבנקים, כי מלבד הסיכון להטלת הגבלה על חשבונות הבנק של הלקוח, לביטול ואי פירעון של שיקים עשוי להיות מחיר כלכלי כבד. אם צ'ק חוזר מחוסר כיסוי, או בגלל הוראת ביטול, למקבל הצ'ק יש עילה לפתיחת הליך גבייה באמצעות רשות האכיפה והגבייה (ההוצאה לפועל). היעדר הסדרה של החוב עלול לגרור סנקציות מגוונות הכוללות: עיקולים, הטלת הגבלה מיוחדת על כל חשבונות השיקים של הלקוח, הגבלות על יציאה מהארץ, שלילת רישיון נהיגה, איסור הנפקת כרטיסי אשראי וכן תוספות ריבית בשל הפיגור בתשלום החוב.

בפיקוח על הבנקים מבהירים שאי פירעון  צ'ק מחוסר כיסוי מדווח באופן שוטף למאגר נתוני אשראי ועלול להביא לירידה בדירוג האשראי של לקוחות יחידים, לרבות עוסקים. הנתונים על אי פירעון השיקים בשל אי כיסוי יכללו במאגר נתוני האשראי ולכן גם בדוחות האשראי של הלקוחות, ועלולים לפגוע בדירוג האשראי שלהם. כך גם מועברים למאגר נתוני אשראי דיווחים על התראות בדבר חזרתם של חמישה צ'קים לפי חוק שיקים ללא כיסוי, דבר העלול לגרום לחיווי אשראי שלילי.

בר סיכמה: "מלבד הפגיעה באמון וביחסים העסקיים, לאי פירעון צ'קים עשויות להיות השלכות משמעותיות על יכולת ההתנהלות הכלכלית של הלקוח בעתיד, על נתוני האשראי שלו ועל הדירוג שלו במערכת הפיננסית. אני קוראת לציבור, בעת זו, לשמור על מוסר תשלומים גבוה, ולעמוד בהתחייבויות שלקחתם על עצמכם. אם נקלעתם למצוקה, ואתם לא יכולים לעמוד בתשלום החוב, אני מציעה שתקיימו שיח עם הגורם לו נתתם את השיק, כדי להגיע אתו להבנה ולהסכים על המשך היחסים ביניכם בצורה מכבדת, באופן שלא יצריך ביטול צ'קים".

 

המפקחת על ההבנקים חדוה בר, צילום: אלעד גרשגורן המפקחת על ההבנקים חדוה בר | צילום: אלעד גרשגורן המפקחת על ההבנקים חדוה בר, צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות