אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הביקורת הציבורית: הלוואות בקרן לעסקים קטנים יינתנו עד 16% מהמחזור צילום: אוראל כהן

בדיקת כלכליסט

בעקבות הביקורת הציבורית: הלוואות בקרן לעסקים קטנים יינתנו עד 16% מהמחזור

אתמול חשף כלכליסט כי האוצר צמצם את היקף ההלוואות מ-500 אלף שקל, ל-8% מהמחזור בלבד. צמצום זה עורר ביקורת ציבורית ותלונות רבות מצד בעלי העסקים, ובעקבותיהם נעשתה באוצר חשיבה מחדש וחזרה חלקית מצמצום התנאים

07.04.2020, 18:13 | אתי אפללו ועמרי מילמן

כפי שהתחייב אתמול החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו בדיון בוועדת הכספים, משרד האוצר הודיע היום (ג') כי תקרת ההלוואות בקרן להלוואות בערבות המדינה תגדל מ-8% ל-16%.

זאת לאחר שאתמול חשף כלכליסט כי הוא למעשה צמצם את היקף ההלוואות מ-500 אלף שקל, ל-8% מהמחזור בלבד. צמצום זה עורר ביקורת ציבורית ותלונות רבות מצד בעלי העסקים, ובעקבותיהם נעשתה באוצר חשיבה מחדש וחזרה חלקית מצמצום התנאים.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקת כלכליסט עולה כי טרם המשבר, הקרן העניקה הלוואה בתנאים מועדפים לעסקים קטנים של 8% מהמחזור או 500 אלף שקל - הגבוה מבניהם. אולם, במסגרת גיבוש חבילת הסיוע בעקבות משבר הקורונה - הסיוע הוגבל כאמור ל-8% מהמחזור מקסימום.

עבודה עם קורונה, צילום: שאטרסטוק עבודה עם קורונה | צילום: שאטרסטוק עבודה עם קורונה, צילום: שאטרסטוק

כך למשל, עסק בעל מחזור של מיליון שקל, יכול כעת לקבל הלוואה בגובה 80 אלף שקל בלבד בתנאים מועדפים, לעומת 500 אלף שקל לפני משבר הקורונה.

כעת, בעקבות הביקורת, עסקים בעלי מחזור שנתי של עד 25 מיליון שקל, יוכלו לקבל הלוואה בערבות מדינה של עד 16% מהמחזור. כלומר, בתרחיש זה אותו בעל עסק עם מחזור שנתי של מיליון שקל, יוכל לקבל עד 160 אלף שקל.

באוצר אומרים כי הצעדים נעשו על מנת להגיע ולסייע לכמה שיותר עסקים, ובמסגרת זו גם הגדרת עסק קטן עלתה מעסק עם מחזור של 100 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל. "הקרן שהוקמה ב-2016 במטרה לסייע לעסקים קטנים לקום עברה שינוי בעקבות המשבר והפכה לקרן סיוע תזרימית", אומרים באוצר.

 

עובדים על פיתרון לביטוח אשראי חברות במסגרת עסקאות

 

במסגרת הדיון חשף החשב הכללי כי באגף עובדים על פתרון גם עבור קושי בביטוח האשראי שחברות עושות במסגרת עסקאות, כאשר צד אחד מבטיח סחורה וצד אחר מבטיח כסף באשראי לאור החשש שהכסף לא יגיע.

זאת משום שחברות הביטוח מערימות קשיים בימים אלו על ביטוחים מסוג זה, בשל חשש גובר מסגירת חברות. על כן חזקיהו אמר כי במשרד האוצר בוחנים כעת ביטוחי אשראי בערבות המדינה שיאפשרו יותר עסקאות בין עסקים.

 רוני חזקיהו החשב הכללי, צילום: עמית שעל רוני חזקיהו החשב הכללי | צילום: עמית שעל  רוני חזקיהו החשב הכללי, צילום: עמית שעל

מוקדם יותר היום חשף כלכליסט כ חברות שמחזור הפעילות שלהן נע בין 200 מיליון שקל ל-400 מיליון שקל יכולות לבחור האם לפנות לבנקים דרך הקרן לעסקים קטנים בבקשה לקבל הלוואה - ואז ליהנות מתנאים נוחים יותר (ריבית של פריים+1.5% ומימון הריבית לשנה הראשונה, ע.מ) או לפנות לבנקים באמצעות הקרן לעסקים גדולים - ואז אמנם לא לקבל בהכרח את גובה הריבית המובטח, וכן ליהנות מהלוואות שיכולות להגיע ל-100 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות