אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שכירים ששכרם קוצץ זכאים למענק צילום: shutterstock

שכירים ששכרם קוצץ זכאים למענק

המענק לעצמאים שהכנסתם נפגעה קשות בשל משבר הקורונה מוצדק. אבל מדוע שכירים ששכרם קוצץ לא זכאים לו? כיצד ייתכן שעצמאי שהכנסתו נחתכה ל-10-20 אלף שקל בחודש יהיה זכאי ואיש נקיון יסתפק בדמי אבטלה של 4,000 שקל?

08.04.2020, 14:14 | רחלי בינדמן

הבוקר התבשרו העצמאים כי המענק שיקבלו יגדל עד 10,500 שקל, בדומה לתקרת דמי האבטלה לשכירים. בנוסף, קריטריון ההכנסה השנתית יעלה למיליון שקל ויאפשר להנות מהמענק גם לעצמאים עם הכנסות גבוהות מאוד.

קראו עוד בכלכליסט

ככל שמדובר בעסק שהכנסתו נטו אחרי הוצאות העסק כמו ציוד ושכירות נחתכו לאפס, זהו מענק מוצדק ושוויוני לזה שלו זכאים שכירים, כולל טייסים בעלי שכר גבוה שהוצאו לחל"ת. 

עובדי ניקיון, צילום: טל שחר עובדי ניקיון | צילום: טל שחר עובדי ניקיון, צילום: טל שחר

עצמאים רבים נפגעו אנושות מהמשבר והעסק שלהם נכנס לשיתוק ולכן אין שום סיבה שלא יקבלו דמי אבטלה כמו שכירים. עם זאת, קריטריון הירידה ב25% בהכנסה אינו ברור. שכירים רבים קיבלו בשבועות האחרונים את הבשורה כי הם עוברים ל80% משרה, אחרים נותרו לעבוד במשרה מלאה ובכל זאת ספגו קיצוץ חד בשכרם. אחרים, למשל בתעשיית ההייטק לא יקבלו בונוסים שנתיים שאותם שיקללו בשכרם החודשי.

כפי שרף ההכנסה לעצמאי כתנאי למענק עלתה למיליון שקל, כל טיעון פריווילגי כזה לשכירים שמתפרנסים היטב אינו רלוונטי.  רבים מהעצמאים מתמודדים עם הוצאות קבועות לתפעול העסק - בעיקר דמי שכירות של משרד ודמי ארנונה. אך יש גם עצמאים רבים שעובדים מביתם ולמעשה אין להם הוצאות גבוהות, והם אף מכירים בשוטף בהוצאות כמו ארנונה ביחס למס הכנסה.

נניח שהכנסת העצמאי עמדה על 40 אלף שקל בחודש וכעת נחתכה ב-11 אלף שקל, קרי יותר מ25%. אותו עצמאי יהנה מהכנסה של כמעט 30 אלף שקל ועדיין יזכה למענק? וגם אם נניח שהכנסתו ירדה ל-10 אלף שקל בחודש, מדוע השכיר האמיד שיצא לחל"ת יסתפק ב-10,500 שקל והעצמאי יקבל ממשלמי המיסים מענק נוסף?

אם לא די בכך, קריטריון הירידה בהכנסה תקף לאפריל, מאי ויוני בלבד כשלאחריו ההכנסה עשויה לחזור לעלות ולא תפגע במענק בזמן שקיצוץ בשכר של השכירים יכול להיות לתקופה ארוכה הרבה יותר.

קולם של העצמאים נשמע ונזעק חזק וברור, אך מי משמיע את קולם של עובדי הנקיון וההסעדה, אנשים שאיבדו את עבודתם ונאלצים להסתפק באלפי שקלים בודדים בחודש כדמי אבטלה?

מי ישמיע את קולם של השכירים שקיצצו בשכרם ולא זכאים לשום מענק כעת לפצות אותם על כך? 4 מיליארד שקל ישלמו כעת משלמי המיסים לטובת פיצוי העצמאים. חלק מהפיצוי הזה ימומן על ידי השכירים שעל הפגיעה בהכנסה שלהם איש לא יפצה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות