אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דהרי ואדיב רכשו את ישפרו מאלשטיין ב־800 מיליון שקל צילום: ישראל הררי

בלעדי לכלכליסט

דהרי ואדיב רכשו את ישפרו מאלשטיין ב־800 מיליון שקל

בעלי תנופורט יעבירו 50 מיליון שקל במזומן עבור חברת המרכזים המסחריים שבשליטת נכסים ובניין ו־100 מיליון שקל נוספים עד סוף 2020. יתרת הסכום, 650 מיליון שקל, תשולם עד 31 במרץ 2021. עד לפירעון הסופי יועברו כל רווחי ישפרו לידי נכסים ובניין

12.04.2020, 06:55 | גולן חזני

עסקה חדשה למכירת ישפרו נחתמה בערב החג. ל"כלכליסט" נודע כי כידן דהרי וירון אדיב, בעלי חברת תנופורט, הנסחרת בשווי של 290 מיליון שקל בבורסת תל אביב, חתמו על רכישת חברת המרכזים המסחריים מנכסים ובניין, שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ב־800 מיליון שקל. אדיב ודהרי יוכלו להעביר את העסקה, שנעשית על ידי חברה פרטית אחרת שלהם, לתנופורט בשלב מאוחר יותר.

50 מיליון שקל ישולמו במזומן ועד סוף 2020 ישלמו השניים 100 מיליון שקל נוספים. עיקר הסכום, 650 מיליון שקל, ישולם רק בעוד כשנה, עד 31 במרץ 2021. עד לפירעון זה יועברו כל הרווחים של ישפרו לידי נכסים ובניין. 

קראו עוד בכלכליסט

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בנכסים ובניין, צילום: סיוון פרג אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בנכסים ובניין | צילום: סיוון פרג' אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בנכסים ובניין, צילום: סיוון פרג

המחיר שמשלמים דהרי ואדיב נמוך יותר מזה שהציעו מגה אור, שבשליטת צחי נחמיאס, וביג, שבשליטת יהודה נפתלי, שעמד על 855 מיליון שקל עבור ישפרו. כזכור, מגה אור חתמה על העסקה ערב משבר הקורונה לאחר שגברה במכרז על דהרי ואדיב, שהציעו באותה התמחרות 872 מיליון שקל ואף היו מוכנים להעלות את הסכום שאותו היו מוכנים לשלם ל־900 מיליון שקל. בסופו של דבר, בינואר השנה בחרה נכסים ובניין בהצעה של מגה אור וביג, אף שזו היתה נמוכה יותר. נכסים ובניין ונימקה זאת בהערכה כי למגה אור אמצעים רבים יותר לממש את העסקה.

נכסים ובניין תוכל לסגת מהעיסקה אם יחליט צחי נחמיאס ומגה אור שבשליטתו לחזור לתנאי העיסקה המקוריים עליהם חתמו, בסך 855 מיליון שקל עד ל-20 באפריל. נכסים ובניין הודיעה על כך במכתב ששיגרו מטעמה עו"ד עופר צור וכפיר ידגר ממשרד גורניצקי. את נכסים ובניין יצגובעיסקה עוה"ד אסתר קורן ומשה גנות ממשרד גרוס חודק ואת כידן ודהרי עוה"ד דוני טולדנו וליאור אורן ממשרד ארדינסט.

לאחר ההפסד במכרז דהרי ואדיב איימו בתביעה נגד נכסים ובניין

לאחר שהפסידו במכרז, דהרי ואדיב אף איימו להגיש תביעה נגד נכסים ובניין, משום שהעדיפו את ההצעה של ביג ומגה אור על פני ההצעה שלהם, וטענו כי הפקידו צ'ק ביטחון של 18 מיליון שקל בידי עו"ד אסתר קורן, שמלווה משפטית את קבוצת אי.די.בי, כדמי רצינות.

בנוסף, דהרי ואדיב שכרו בזמנו את שירותיו של עו"ד גיא גיסין, ששלח מכתב התראה לדירקטורים של נכסים ובניין, ובו כתב כי "אירועי החודש האחרון מעלים שורה ארוכה של שאלות ביחס לאופן שבו מתנהלת חברתכם, שבשורה התחתונה גרמה לנכסים ובניין נזק מיידי של 45 מיליון שקל. נדהמנו לגלות מדיווחי החברה כי לא רק שההצעה שנבחרה אינה גבוהה יותר, אלא שהיא נמוכה ממנה ב־45 מיליון שקל. ההצעה כוללת קשיים משמעותיים בדמות אישור הגבלים עסקיים, שאינו נדרש במסגרת הצעת מרשינו".

גיסין אף קרא לדח"צים של נכסים ובניין לבדוק איך התנהל הליך המכירה וכיצד התקבלו ההחלטות. לאחר המכתב של גיסין, בעלי מניות בנכסים ובניין איימו על החברה בתביעה נגזרת של 45 מיליון שקל, משום שבחרה לא לקבל את ההצעה של דהרי ואדיב. 

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

אלשטיין לא רוצה להחזיר למגה אור 15 מיליון שקל שהפקידה לטובת העסקה

זמן קצר לאחר מכן פרץ משבר הקורונה. כתוצאה מכך, בחודש שעבר מגה אור סירבה להפקיד 40 מיליון שקל בנאמנות לטובת ביצוע הרכישה, לאחר שכבר הפקידה 15 מיליון שקל בסמוך לחתימת ההסכם בינואר. במקביל, החברה ציינה כי היא וביג בוחנות מחדש את כדאיות העסקה, בשל משבר הקורונה שהביא להשבתת ענף הקניונים בארץ, שבו פועלת ישפרו.

כידן דהרי וירון אדיב, בעלי השליטה בתנופורט , צילום: ישראל הררי כידן דהרי וירון אדיב, בעלי השליטה בתנופורט | צילום: ישראל הררי כידן דהרי וירון אדיב, בעלי השליטה בתנופורט , צילום: ישראל הררי

משבר הקורונה חייב את מגה אור וביג, שמחזיקות מרכזים מסחריים, להתמקד במצב החירום שנוצר ולספק מענה לשוכרים שלהן. במילים אחרות, החברות לא היו מעוניינות להשלים את עסקת הרכישה. ואכן, כפי שדווח ב"כלכליסט", בעלי תנופורט חזרו לשולחן המשא ומתן, אך בשל משבר הקורונה הם לא היו מוכנים להציע את הסכום שהציעו קודם לכן ואף הציעו סכום נמוך מזה שהציעו ביג ומגה אור. מנגד, אלשטיין, שכועס על הנסיגה של מגה אור מהעסקה, צפוי שלא להחזיר פיקדון בגובה 15 מיליון שקל שהפקידה בגין העסקה, ואף לנסות לתבוע פיצויים על הנזק שגרמה מגה אור לנכסים ובניין בנסיגתה מהעסקה. מגה אור שכרה כזכור את שירותיו של עו"ד יוסי בנקל ממשרד שיבולת, ששיגר מכתב לנכסים ובניין אחרי שמגה אור הציעה להקפיא את העסקה לשלושה חודשים עד שיתבררו ההשלכות של משבר הקורונה.

במכתב הופיע הציטוט המעניין הבא: "מפרסומים בתקשורת נודע כי נעשו אליכם פניות מטעם בעלי השליטה בתנופורט, שהלינו כי ההצעה שהוגשה מטעמם לא התקבלה. בנסיבות הנוכחיות, ככל שיש בידיכם להתקדם בביצוע עסקה חלופית עם תנופורט או עם כל גורם אחר, למגה אור לא יהיו כל טענות בעניין". כלומר, בפועל, מגה אור רמזה לאלשטיין כי מוטב לו להתקדם עם בעלי תנופורט.

ישפרו מפעילה שבעה מרכזי קניות: בבאר שבע, במודיעין, בנס ציונה, בירושלים, בקריית גת, בבית שאן ובערד. הונה העצמי, המיוחס לבעלי המניות, עומד על 603 מיליון שקל נכון לסוף 2019. את 2019 סיימה ברווח של 24 מיליון שקל המיוחס לבעלי המניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות