אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנשיא ריבלין לא מאריך את המנדט לגנץ ומאיים להחזירו לכנסת צילום: עמית שאבי

הנשיא ריבלין לא מאריך את המנדט לגנץ ומאיים להחזירו לכנסת

רובי ריבלין הודיע ליו"ר כחול לבן כי "בנסיבות הקיימות הארכה לא תתאפשר", זאת אם עד מחר לא יחתם הסכם קואליציוני בין כחול לבן לליכוד. בהודעת הנשיא צוין כי הוא קיבל ההחלטה לאחר ששוחח עם רה"מ נתניהו

12.04.2020, 14:09 | צבי זרחיה ו-ynet

נשיא המדינה ראובן ריבלין מאיים להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה לכנסת, אם עד מחר לא יחתם הסכם קואליציוני בין כחול לבן לליכוד. ריבלין הודיע היום (א') ליו"ר כחול לבן בני גנץ כי "בנסיבות הקיימות, תקופת מלאכת הרכבת הממשלה שניתנה לא תתאפשר" וכי "התקופה תפקע מחר יום שני בחצות".

במקרה שכך יקרה: החל ממחר יוכל אחד מחברי הכנסת לגבש רוב של 61 מנדטים להרכבת ממשלה, ולו יתן הנשיא מנדט של 14 ימים. אם בתום התקופה הזו לא תורכב ממשלה - הכנסת תתפזר אוטומטית והבחירות יתקיימו בעוד 3 חודשים.

צילום: עמית שאבי, אבי מועלם

בהודעת הנשיא צוין כי הוא קיבל את ההחלטה לאחר ששוחח עם יו"ר הליכוד, ראש הממשלה בנימין נתניהו, "שלא אישר כי השניים קרובים לחתימה על הסכם שיוביל לממשלת אחדות".

יצויין שאם הכנסת נכנסת לתקופה של 3 שבועות בטרם פיזורה, ינסו בכחול לבן לקדם חוק שימנע הטלת המנדט להרכבת הממשלה על מי שהוגש כנגדו כתב אישום. בשלב זה יו"ר הועדה המסדרת הוא ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, שיכול לקדם את המהלך ויו"ר הכנסת הוא בני גנץ.

לפי הודעת הנשיא, אם בזמן שנותר עד תום התקופה הראשונה שניתנה לגנץ להרכבת ממשלה ישתנו הנסיבות, ויבואו הצדדים אל הנשיא בבקשה להארכת התקופה על מנת לסייע בידם להגיע להסכם, ישקול זאת הנשיא שנית. במקרה שלא, יימצא פתרון תוך 21 יום, וישראל תלך לבחירות רביעיות תוך מעט יותר משנה.

הודעתו של ריבלין, שהחליט לא להעביר את המנדט לנתניהו ולא להאריך את המנדט לגנץ, מעבירה למעשה את הכדור לכנסת. הוא מאפשר למעשה לליכוד ולכחול לבן את האפשרות להגיע לאחדות בלי להתערב בעניינים פרלמנטריים, שבמסגרתם הוועדה המסדרת תעבור מצד אחד לצד השני. בעקבות הודעתו, הוועדה המסדרת תישאר בידי כחול לבן, וגנץ ימשיך לכהן כיו"ר הכנסת.

מכחול לבן נמסר: "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן, במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר

בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד שאותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחוייב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

 , צילום: חורחה נובומינסקי צילום: חורחה נובומינסקי  , צילום: חורחה נובומינסקי

בצהריים הודיעה ח"כ אורלי לוי אבקסיס מגשר על תמיכתה בנתניהו להרכבת הממשלה. בכך מגיע מספר הממליצים של נתניהו ל-59 חברי כנסת. לוי אבקסיס שפרשה משותפות עם העבודה ועם מרצ, אמרה היום "רק לנתניהו הסיכוי להרכיב ממשלה".

 לוי-אבקסיס תקפה את כחול לבן על התנהלותה: "המו"מ שהתחיל מתוך דאגה כביכול מסכנת הקורונה הפך לתעתוע פוליטי מוזר המלווה באיומים על ראש הממשלה - אם לא תענה לדרישתנו, נגיש לכנסת הצעות חוק שיפסלו אותך באופן פרסונלי מלכהן. מדהים לשמוע מוסר סלקטיבי שכזה מפיהם של אלה שהבטיחו פוליטיקה נקיה".

בכירים בכחול לבן אמרו מוקדם יותר על המגעים לאחדות: "זה לא מו"מ, זו תוכנית הונאה".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר בתגובה להודעתה של לוי-אבקסיס כי "אורלי לוי לא מייצגת ולו בוחר אחד מתוך 267,480 שהצביעו לרשימה שלנו. המהלך הבזוי שלה הוא בפועל גניבת קולות שמאל להשגת טובות הנאה אישיות. יש לחשוף מיד את הסכם השוחד הפוליטי בין לוי אבקסיס לנתניהו. על הנשיא להתעלם מהמלצתה ולא לתת יד לרמיה הפוליטית ולהמשך רמיסת האמון בין הציבור לנבחריו".

ח"כ תמר זנדברג ממרצ הוסיפה ואמרה כי "בצעד הקודם שלה תהיתי איך אורלי לוי אבקסיס יכולה לישון בלילה. עכשיו אני מבינה שאין לה לא מצפון ולא מוסר וגם לא מינימום בושה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות