אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלימת האבטלה: מפתח חדש לאשראי מהיר לעסקים

דעה

בלימת האבטלה: מפתח חדש לאשראי מהיר לעסקים

כדי להניע את גלגלי הכלכלה ולשמור על החוסן הלאומי, ניתן לספק אשראי ממשלתי זמין ומהיר שיבלום את גל האבטלה במגזר העסקי. זאת בעזרת מימון שהיקפו מבוסס על מחזור המסים הישירים והעקיפים שיצרה פעילותו של העסק בשנים הקודמות. השימוש בקו אשראי זה יתבצע לצורך תשלום מסים בלבד והעלות התקציבית שלו היא אפסית או שלילית

13.04.2020, 13:28 | דורון סיטבון

 הכותרות שהתפרסמו בימים האחרונים מתריעות על עלייה חסרת תקדים בהיקף העובדים המפוטרים או מוצאים לחופשה ללא תשלום. רוב ענפי המשק והתעשייה נאלצים לצמצם באופן משמעותי את היקפי הפעילות. מנכ"לים ובעלי עסקים נמצאים בימים האלו בקונפליקט חריף – צמצום מיידי והוצאת עובדים לחל"ת או התמודדות עם הפסדים העלולים לסכן את קיומו של הארגון או העסק בהיעדר מקורות כספיים שיאפשרו לצלוח את התקופה הקשה. במצב בו קיימת אי-ודאות - את הקליטה החוזרת של העובדים יבצעו המעסיקים באופן מדוד וזהיר. לכן אנחנו צפויים למיתון כלכלי עמוק.

קראו עוד בכלכליסט

המגזר העסקי, החל מהעצמאי הקטן ועד מפעלי התעשייה וחברות הטכנולוגיה, נזקק למימון זמין ומהיר. מחנק אשראי ילבה את אש המיתון הצפוי ויגרור פגיעה ארוכת טווח בחוסן הלאומי של ישראל. במצב חירום בהיקף שבו אנחנו נמצאים לא ניתן לסמוך על כוחות השוק ועל הגופים הפיננסיים שיספקו את "החמצן" הנדרש בתקופה זו. הבנקים הפועלים באופן התואם את הזהירות הנדרשת בעיתות אלו ואת האינטרסים של בעלי המניות שלהם, מחויבים לדרוש ביטחונות מספיקים, ערבויות אישיות, הגשת תוכניות עסקיות מפורטות וקובעים מרווחי ריבית המשקפים את הסיכון הגלום בהלוואה לדעתם.

לכן קיים ניגוד עניינים מובנה בין הצורך הלאומי והמדיניות הממשלתית למטרות הלגיטימיות של הבנקים. כמו כן, במבנה הנוכחי אין לממשלה יכולת להשפיע באופן ישיר על מאפייני העסקים שיזכו לקבל את האשראי. כמו כן, שיקולי הבנקים מנותקים מהשפעה על המשך העסקה של עובדים, בתרומה לייצוא או בתמיכה באזורי פריפריה. בנוסף, בעת הפנייה לקבלת האשראי בנקאי אין למבקש וודאות לגבי היקף האשראי שיינתן ותנאיו באופן שמאפשר לו לתכנן את תזרים הפעילות העתידי ולהימנע מצמצום ופיטורי עובדים מיידיים.

מימון לעסקים. אשראי ממשלתי יוכל לעצור את האבטלה, צילום: שאטרסטוק מימון לעסקים. אשראי ממשלתי יוכל לעצור את האבטלה | צילום: שאטרסטוק מימון לעסקים. אשראי ממשלתי יוכל לעצור את האבטלה, צילום: שאטרסטוק
לנוכח זאת, נדרשת מדיניות לאומית מהירה ואפקטיבית על מנת לקצר את המשבר ולצמצם את נזקיו. בעבר העמידה הממשלה באמצעות הבנקים אשראי בערבות מדינה אולם אמצעי זה אינו מתאים לימות משבר שאנו חווים כרגע. לכן על הממשלה לספק אשראי מהיר, בהיקף ובתנאים ידועים מראש באופן ישיר וללא תיווך.

הפתרון המתבקש הוא מתן אשראי ישיר לחברות ולעסקים באמצעות רשות המסים. אשראי זה יבוסס על מחזור המסים הישירים והעקיפים שיצרה פעילותו של העסק בשנים הקודמות ובהתבסס על דו"חות המס שהוגשו. מסים אלו כוללים את מס ההכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי ששולם על ידי המעסיק ועל ידי העובדים ומס ההכנסה שנוכה מהכנסות העובדים. השימוש בקו אשראי זה יתבצע לצורך תשלום מסים בלבד.

את האשראי יש לתת בריבית פריים שקובע בנק ישראל ולפרוס אותו על פני חמש שנים שיחלו ממועד הודעת הממשלה על סיום מצב החירום הנוכחי. מכיוון שאשראי המס ישמש אך ורק לתשלום מסים הוא אינו מהווה צעד מרחיב מבחינה פיסקלית בהשוואה להעברה ישירה של כסף לציבור או הרחבה של תקציבי הוצאה ממשלתיים במטרה להניע את גלגלי הכלכלה. כמו כן, העלות התקציבית שלו היא אפסית או שלילית, מכיוון שמדובר אך ורק בדחיית מסים, ועסקים שיימנעו מפיטורי עובדים יקטינו את ההוצאה הציבורית על דמי אבטלה.

מנהל רשות המסים ערן יעקב. אשראי המבוסס על תשלומי מס, צילום: דוברות משרד האוצר מנהל רשות המסים ערן יעקב. אשראי המבוסס על תשלומי מס | צילום: דוברות משרד האוצר מנהל רשות המסים ערן יעקב. אשראי המבוסס על תשלומי מס, צילום: דוברות משרד האוצר
אשראי מס מתאים עבור חברות שנמצאות במסלול צמיחה, קולטות עובדים ועל פי רוב אינן יוצרות רווחים ולכן ממילא אינן נהנות מהפחתת המסים על הכנסות. בקטגוריה זו נמצא רובו על ענף ההייטק הישראלי. אשראי המס יאפשר לחברות הייטק לצלוח את המשבר ולשמר את היתרון הטכנולוגי של ישראל.

המפתח למימוש מוצלח של פתרון זה הוא שמירה על עיקרון הפשטות מתוך ניסיון לצמצם ככל הניתן את הפעולות הבירוקרטיות הנדרשות לקבלת הלוואה. פעולה נחושה ומהירה למתן האשראי עשויה לעצור את גל הפיטורים והחל"ת השוטף את המשק ולקצר את זמן ההתאוששות הכלכלית מהמשבר.

הכותב הוא יזם הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות