אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפקחים העירוניים יוכלו לחלק קנסות על שהייה במקום אסור גם ללא ליווי שוטרים צילום: מאיר תורג'מן

הפקחים העירוניים יוכלו לחלק קנסות על שהייה במקום אסור גם ללא ליווי שוטרים

המשרד לביטחון הפנים הודיע כי החל מהיום פקחי הרשויות המקומיות יוכלו לחלק קנסות לאנשים ששוהים במקום שנאסר בתקנות החירום, גם ללא ליווי שוטרים, כמו בחופי הים או גנים ציבוריים. זאת לאחר שכבר קיבלו קודם לכן סמכות לחלק קנסות לבתי עסק שפעלו בניגוד לתקנות. השר גלעד ארדן: "כך נוכל לייצר מכפיל כוח למשטרה ברחבי המדינה"

13.04.2020, 14:59 | עמיר קורץ

המשרד לביטחון הפנים הודיע כי החל מהיום (ב') פקחים עירוניים יוכלו לבצע אכיפה כנגד אזרחים ששהו במקום אסור במרחב הציבורי ולחלק קנסות, וזאת ללא צורך בליווי שוטרים.

במכתב ששלח השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ליו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, הוא כותב כי "בעקבות הנחיה מעודכנת שהועברה אתמול לתובעים העירוניים ברשויות המקומיות, רשאים פקחי הרשויות המקומיות להטיל מעתה קנס גם בגין עבירות של שהייה במרחב הציבורי ובמקומות שפעילותם אסורה".

קראו עוד בכלכליסט

שוטר מתשאל אישה בב"ש, חיים הורנשטיין שוטר מתשאל אישה בב"ש | חיים הורנשטיין שוטר מתשאל אישה בב"ש, חיים הורנשטיין

במסגרת תקנות שעת החירום הוקנתה לפקחים העירוניים סמכות להטיל קנס מינהלי של 500 שקל בשל עבירה של שהייה בגן ציבורי ובחוף ים אם הם במרחק העולה על 100 מטרים ממקום המגורים וכן בגין שהייה בגן שעשועים ובמקום או עסק שפעילותו אסורה על פי התקנות. "כעת", כותב ארדן לביבס, "עם השלמת גיבוש הנהלים המתאימים על ידי המשרד לביטחון הפנים והמשטרה ואישורם על ידי הגורמים המתאימים במשרד המשפטים, ניתן להפעיל סמכות זו".

ארדן כותב לביבס כי הוא מבקש להעביר את העדכון במהרה למנכ"לי הרשויות המקומיות, "על מנת שהאכיפה תחל בפועל בהקדם האפשרי". בנוסף הוא ציין כי על מנת שהאכיפה תהיה מתואמת עם המשטרה ישנה חשיבות שפקחי הרשויות יפעלו בהתאם להנחיות מפקד תחנת המשטרה המקומית, "לרבות בכל מה שנוגע להגדרת משימות ואתרים לפעילות ובהתאם לנהלים הקיימים בנושא".

חשוב לציין כי הסמכות הזו שניתנה כעת לפקחים העירוניים כוללת אפשרות אכיפה וחלוקת קנסות לאזרחים רק בנוגע לשהייה באזורים שנאסרו על פי התקנות, והיא לא מקנה לפקחים סמכויות אכיפה שמצויות בידי המשטרה בלבד כמו למשל האכיפה על איסור יציאה מהבית מעבר למרחק של 100 מטר ואיסור התקהלות.

מטעמו של ארדן נמסר כי המהלך יוצא לדרך בהמשך לשיח בין ארדן לביבס והרצון המשותף "לייצר מכפיל כוח למשטרה באכיפת תקנות משרד הבריאות ברחבי המדינה". לדבריו, "עד כה הוסמכו הפקחים העירוניים לקנוס בתי עסק שפעלו בניגוד להוראות, וכעת לאחר תהליך הסמכה שיזם המשרד לבטחון הפנים, הם יופעלו על ידי הרשויות המקומיות גם במרחב הציבורי, בתיאום עם משטרת ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות