אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כן, לשחרר

כן, לשחרר

מתווה דינמי אפשרי לניהול סיכונים שיכול להקטין הנזק למיליוני ישראלים. אם משרדי הבריאות והאוצר יריצו בהקדם סימולציות רפואיות ומתמטיות לבחינת המתווה - אפשר לקוות שהשכל הישר יגבר על החרדה

16.04.2020, 06:54 | יואל אסתרון

ברוב היישובים בישראל שיעור התחלואה מקורונה הוא נמוך, פחות מ־1 לאלף תושבים. לעומתם יש כעשרים יישובים הסובלים משיעור תחלואה גבוה במיוחד, ובראשם שכונות בירושלים ובני ברק - ביחד כשליש מ-12,500 החולים (נתוני משרד הבריאות, אתמול).

בין היישובים שבהם שיעור התחלואה נמוך מעשירית האחוז, ערים גדולות בגוש דן, חיפה, באר שבע, מרכזי תעסוקה חשובים כמו הרצליה ויקנעם, ויישובים בינוניים וקטנים בכל קצווי הארץ. בבנימינה, חצור הגלילית, סביון ועתלית נמנו עד כה שני חולים כ"א. בכפר שמריהו וכפר יאסיף חולה אחד. יש עשרות יישובים שלא נפגעו כלל עד כה.

מאות אלפי ישראלים נדרשים להישאר בבתיהם ולא לחרוג ממאה מטרים מהם, למרות שאין כל סכנה בסביבה. עסקים קטנים ביישובים אלה נסגרו לפי הצווים שהוטלו ללא הבחנה על כל המדינה.

תל אביב שוממה תל אביב שוממה תל אביב שוממה

יש גם הבדלים גדולים מאוד בקצב ההדבקה לאורך זמן. בשבועיים האחרונים הקצב ירד ברוב היישובים, למעט חלק ממרכזי התחלואה הידועים. בתל אביב, למשל, נוספו בימים האחרונים כעשרה חולים בממוצע יומי. התחלואה נטו (מספר נדבקים חדשים פחות מספר מבריאים) בירידה.

הנוסחה להצלת הכלכלה ממיתון קטלני ופגיעה אנושה במיליוני אזרחים היא אם כך לא מסובכת כפי שטוענים האנשים שמנהלים את המשבר. מצד אחד, שחרור הדרגתי של יישובים שבהם הן שיעור התחלואה הכללי נמוך והן קצב ההדבקה בשבועיים־שלושה האחרונים בירידה ניכרת. הכל כמובן, תוך הקפדה על כל כללי הזהירות המתבקשים. מצד שני, הגבלות חמורות על כל ריכוזי התחלואה הידועים ומוקדים חדשים כמו דיר אל אסד. סגירת מעגל מהירה בין הופעת תסמינים לפענוח בדיקות, כפי שדורשים מכון גרטנר ואחרים, היא תנאי הכרחי.

גם למנוע התפשטות של תחלואה במקומות העבודה מאתגר אבל אפשרי. חברות, מפעלים וחנויות ביישובים קשים יישארו סגורים בשלב זה. אנשים המתגוררים ביישוב הסובל מתחלואה משמעותית (יותר מ־1 לאלף?) אך עובדים ביישוב ששוחרר מהסגר לא יורשו לבוא לעבודה. ובכל מקרה שיש ספק - אין ספק.

אחרי כחודש וחצי מהתפרצות המגפה בישראל אפשר להעריך את מספר הקורבנות הצפוי על הציר בין התרחישים הפסימיים לאופטימיים. כן מפחיד, לא אפוקליפסה. הנזק והסבל למיליוני ישראלים אם ניכשל בניהול כולל ושקול של המשבר - עלול להיות קטלני פי אלף. המתווה לניהול סיכונים דינמי שהצעתי כאן הוא כמובן רעיוני ודורש סימולציות רפואיות ומתמטיות. אם משרדי הבריאות והאוצר יריצו בהקדם סימולציות מעין אלה - אפשר לקוות שהשכל הישר יגבר על החרדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
הפוליטיקאים החרדיים לא יאפשרו הוראות שונות לערים החרדיות
מכיוון שרוב ההדבקה כרגע היא בערים ובשכונות החרדיות, מה שהכותב ממליץ הוא שהערים האלה ישארו בסגר ותושביהם ישארו בבית בזמן ששאר המדינה תחזור לפעילות. אמנם עקרונית זה הדבר הנכון, אבל הכותב כנראה לא שמע את הפוליטיקאים החרדיים בשבוע האחרון, הם לא יאפשרו את זה. כל עוד ביבי תלוי בחרדים לבלוק החסינות שלו, זה לא יקרה.
ציניקן  |  16.04.20
18.
חזרה לשגרה
חייבים להחזיר את המשק לפעילות בהדרגה. בחודש מאי יש לאפשר ל-50% מהמובטלים לחזור לעבודה ובכך להקטין את מספר המובטלים ממיליון לחצי מיליון. בחודש יוני להחזיר עוד 25% ובחודש יולי את השאר (אני צופה שאחוז המובטלים יגדל מ-4% ל-15%). המצב הנוכחי לא רק שהוא לא עוזר, הוא רק מזיק.
אריק  |  16.04.20
17.
חובה לשחרר ולנהל סיכונים מחושבים
אנחנו יודעים שקבוצות הסיכון הם אנשים מבוגרים ו/או בעלי מחלות רקע. אנחנו אמורים להגן עליהם כמיטב יכולתנו ולשחרר את המשק תחלואה של צעירים ו/או בריאים אינה מסוכנת בדרך כלל ולכן הסיכוו נמוך. זו הזדמנות להטמיע הרגלים חדשים הכוללים את הלגיטימציה להשאר בבית כשלא מרגישים טוב במיטחד כשמצוננים ו/או חום לאפשר למי שיכול לעבוד מהבית ואפילו בחלק מן הימים להגדיל את היכולת של מערכת הבריאות כך שניתן יהיה לטפל ביותר מקרים ואז ניתן לקחת סיכון גבוה יותר להטמיע הרגלי סביבה בריאים יותר
ירון  |  16.04.20
16.
ציפיותיכם לא יתממשו, ראש הממשלה שפוט של החרדים
לכולנו הרי ברור שההדבקות קורות בעיקר אצל החרדים שלא משתתפים במשק העובד ויש להם מערכת חינוך נפרדת והם גרים בישוביהם. אפשר הרי לשחרר את המשק ולחזור לפעילות. ביבי נתניהו לא יעשה זאת, כשתאהדו את הסיכוי לחזור לעבוד תיזכרו מי היה אחראי לכך.
efg  |  16.04.20
לכל התגובות