אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריבלין אחרי החזרת המנדט לכנסת: "מקווה שנימנע מבחירות רביעיות" צילום: עמית שאבי

ריבלין אחרי החזרת המנדט לכנסת: "מקווה שנימנע מבחירות רביעיות"

צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו, אך נתניהו וגנץ לא הגיעו להסכמה עד חצות ולא הציגו בפני הנשיא ריבלין הסכם קואליציוני להרכבת ממשלה. אם בתוך 21 ימים לא יצליח אחד הח"כים להרכיב ממשלה - אזי הכנסת תתפזר אוטומטית והבחירות ייערכו ב-28 ביולי 2020

16.04.2020, 08:47 | צבי זרחיה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, הודיע רשמית ליו"ר כחול לבן, בני גנץ, על העברת המנדט לכנסת, זאת לאחר שהמשא ומתן לקמת ממשלה לא צלח. בהודעתו ציין ריבלין: "אני תקווה כי יעלה בידי חברי הכנסת לגבש רוב, באופן שיאפשר להביא להרכבת ממשלה מהר ככל הניתן, ולהימנע ממערכת בחירות רביעית".

אם בתוך 21 ימים לא יצליח אחד הח"כים להרכיב ממשלה - אזי הכנסת תתפזר אוטומטית והבחירות ייערכו ב-28 ביולי 2020. הפגישות בין כחול לבן לליכוד יימשכו היום.

קראו עוד בכלכליסט

הנשיא העניק ארכה לנתניהו וגנץ להגיע להסכם עד אמש חצות. אך כאמור עד לחצות לא הגיעו הצדדים להסכמה ולא הציגו בפניו הסכם קואליציוני להקמת הממשלה.

צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן נועדו אתמול בערב,  אבל התגלעו חילוקי דעות ביניהם: הליכוד דרש לקבוע בחקיקה שאם בג"ץ ימנע את כהונתו של נתניהו כממלא מקום רה"מ מקץ שנה וחצי מיום הקמת הממשלה - הכנסת תתפזר וייערכו בחירות חדשות.

הצעה אחרת היא לחוקק חוק עוקף בג"ץ, כך שימנע סמכות מבג"ץ לדון בחוק יסוד הממשלה שיחוקק ויעגן את מעמדו של נתניהו כממלא מקום רה"מ - אם לא הוסמך לכך. בכחול לבן התנגדו לשתי ההצעות שהועלו בליכוד. בליכוד העלו את ההצעות מחשש שמקץ שנה וחצי של נתניהו בכהונת רה"מ, בג"ץ עלול לפסול אותו מלכהן כממלא מקום רה"מ.

ההערכה היא שהצדדים ימשיכו את המו"מ בימים הקרובים בניסיון למצוא פתרון.

נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס נתניהו וגנץ | צילום: רויטרס נתניהו וגנץ, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות