אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צרפת: עוד 753 מתו ביממה החולפת; פולין תקל במגבלות החל מהשבוע הבא צילום: רויטרס

דיווח שוטף

צרפת: עוד 753 מתו ביממה החולפת; פולין תקל במגבלות החל מהשבוע הבא

הנשיא עמנואל מקרון מקדם מגעים ל"הפסקת אש עולמית"; שר החוץ הבריטי הודיע על הארכת הסגר ב-3 שבועות לפחות; איטליה: 525 מתים נוספים ביממה החולפת; סינגפור: הזינוק הגדול ביותר ביממה אחת במספר הנדבקים בקורונה - 728; מספר המתים מקורונה בארה"ב עלה ל-30.8 אלף, בינתיים - טראמפ מאיים להשבית את שני בתי הקונגרס

16.04.2020, 22:16 | שירות כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה: עדכונים שוטפים מהעולם

 

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:00 - צרפת: עוד 753 מתו ביממה החולפת

 

בצרפת מתו עוד 753 בני אדם, ביממה החולפת, ובכך עלה מניין המתים במדינה ל-17,920. עם זאת, חלה ירידה במספר המתים בבתי החולים זה היום השני ברציפות. כמו כן, מספר המאושפזים ביחידות הטיפול הנמרץ ירד זה היום השמיני ברציפות, והוא עומד כעת על 6,248. 

סגר בפריז, צילום: איי אף פי סגר בפריז | צילום: איי אף פי סגר בפריז, צילום: איי אף פי

 

20:30 - פולין תקל מהשבוע הבא במגבלות המוטלות על הציבור

 

פולין תקל מיום שני את המגבלות המוטלות על הציבור במסגרת המאבק בנגיף הקורונה. ראש הממשלה מטאוש מורבייצקי הודיע כי תחילה ייפתחו מחדש הפארקים והיערות. עם זאת, הוא הודיע כי גבולות המדינה יישארו סגורים לפחות עד ה-3 במאי.

 

20:00 - טורקיה: עוד 125 מתים ביממה החולפת, מניין המתים עלה ל-1,643

 

עוד 125 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בטורקיה ביממה החולפת, ובכך עלה מניין המתים בה ל-1,643, כך נמסר ממשרד הבריאות הטורקי. מניין הנדבקים עלה ב-4,801 ל-74,193 בסך הכל. 7,089 חולים הבריאו, וביממה החולפת בוצעו 40,427 בדיקות.

 

19:30 - איטליה: 525 מתים נוספים ביממה החולפת

 

מניין המתים באיטליה עלה ביממה החולפת ב-525 - ירידה לעומת 578 יום קודם לכן. עם זאת, מספר הנדבקים החדשים עלה ל-3,786, לעומת 2,667 יום קודם לכן. מניין המתים הגיע ל-22,170 בסך הכל, כך עדכנו רשויות הבריאות במדינה.

 

19:15 - בריטניה: הסגר הוארך בשלושה שבועות לפחות

 

בריטניה תאריך את הסגר שנועד לבלום את התפשטות נגיף הקורונה בשלושה שבועות לפחות, כך הודיע שר החוץ הבריטי דומיניק ראב. "הקלת האמצעים שננקטים כעת תסכן את בריאות הציבור ואת הכלכלה", הוא אמר לכתבים.

בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה | צילום: רויטרס בדיקת קורונה בבריטניה, צילום: רויטרס

 

18:52 - סינגפור: 728 נדבקו ביממה האחרונה - המספר הגדול עד כה במדינה

 

משרד הבריאות של סינגפור מסר כי 728 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה אובחנו ביממה החולפת. זהו מספר הנדבקים הגדול ביותר ביממה אחת במדינה. מקורם של 654 מהמקרים בהתפרצות במגורי פועלים זרים. בכך עלה מניין הנדבקים ל-4,427 בסך הכל.

 

15:00 - בגלל הקורונה: מגעים להפסקת אש עולמית

 

בעקבות מגפת הקורונה קרא האו"ם להכריז על הפסקת אש עולמית - כדי להתמקד במאבק לעצירת התפשטות הנגיף. נשיא צרפת עמנואל מקרון מקדם את היוזמה של האו"ם, ואמר שהוא השיג את תמיכתן של שלוש מחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון.

 

ב-23 במרץ קרא מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש להפסקת אש עולמית. הוא הזהיר שבמדינות שבהן יש מלחמות מערכות הבריאות קורסות, ומספר הצוותים הרפואיים קטן ולא יצליח לעמוד בעומס. מקרון אמר אתמול שנשיא סין שי ג'ינפינג, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אישרו שהם יתמכו בהצעה.

 

מקרון אמר שהוא מקווה לקבל גם את תמיכתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "דיברתי איתו כשהיוזמה הזאת יצאה לדרך. מאז שקיבלתי את אישורם הנחרץ של שאר המנהיגים לא שמעתי ממנו", אמר מקרון.

 

"אני משוכנע שהנשיא פוטין יסכים. ביום שבו הוא יגיד 'כן' אנחנו נוכל לקיים שיחת ועידה בווידאו ולהעביר את המסר הזה בצורה רשמית, איתנה ויעילה", הוסיף הנשיא הצרפתי. דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר בצהריים שרוסיה תמסור את עמדתה בנושא בימים הקרובים, בתום התייעצויות.

 

הדיון האחרון של מועצת הביטחון של האו"ם היה ב-9 באפריל. 15 החברות במועצה, שאחראית לשמור על השלום והביטחון ברחבי העולם, שוחחו עם המגפה והתקשו להסכים על צעד משותף. חמש החברות הקבועות במועצות הביטחון, שגם מחזיקות בזכות להטיל וטו, דנו בטיוטת הצעה צרפתית להפסקת אש.

 

בנוסף לאו"ם גם האפיפיור פרנסיסקוס קרא להפסקת אש עולמית. "זה לא הזמן להמשיך לייצר נשק ולסחור בו, ולבזבז סכומים אדירים של כסף שניתן להשתמש בהם לטיפול בבני אדם והצלת חיים", הוא אמר.

נשיא צרפת עמנואל מקרון, צילום: רויטרס נשיא צרפת עמנואל מקרון | צילום: רויטרס נשיא צרפת עמנואל מקרון, צילום: רויטרס

 

14:45 -  הקרמלין: נקבל מכונות הנשמה מארה"ב אם נזדקק לכך

 

הקרמלין הודיע כי במידת הצורך, רוסיה תקבל מארה"ב משלוח של מכונות הנשמה, במסגרת המאמצים להתמודד עם התחלואה כתוצאה מנגיף הקורונה. עד כה אובחנו ברוסיה 27,938 חולים. מוקדם יותר החודש העבירה מוסקבה משלוח של מכונות הנשמה וציוד רפואי לניו יורק, זאת לאחר שיחה בין הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין למקבילו האמריקני דונלד טראמפ. 

14:30 - ספרד: מניין קורבנות הקורונה עלה ל-19,130

 

מניין קורבנות הקורונה בספרד עלה ל-19,130. מניין החולים הכללי במדינה עומד על 182,816 בני אדם, כך נמסר מרשויות הבריאות.

11:28 - רוסיה: מניין חולי הקורונה עלה ל-27,938

רוסיה הודיעה כי מניין חוליה הקורונה במדינה עלה ל-27,938 בני אדם, זאת לאחר שביממה האחרונה אובחנו 3,448 חולים חדשים.

בית קברות בספרד, צילום: רויטרס בית קברות בספרד | צילום: רויטרס בית קברות בספרד, צילום: רויטרס

10:50 - שר הבריאות הבריטי: מוקדם מדי להסיר את הסגר

שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק, אמר כי "מוקדם מדי" לסיים את הסגר במדינה, אף שמגפת הקורונה קרובה לשיא. לדבריו, אם ההגבלות יוסרו, הנגיף יוכל "להשתולל" שוב. "אנחנו סבורים כי מוקדם מדי לבצע שינויים", הוסיף.

 

מספר החולים המאומתים בבריטניה עמד, נכון לאתמול, על כ-95.4 אלף. מספר המתים הוא 12.8 אלף. 

מתחם בדיקות בבריטניה, צילום: אי פי איי מתחם בדיקות בבריטניה | צילום: אי פי איי מתחם בדיקות בבריטניה, צילום: אי פי איי

10:40 - 20 מלחים צרפתים אושפזו בעקבות התפרצות הקורונה בנושאת המטוסים "שארל דה גול"

 

כ-20 מלחים צרפתים אושפזו, בעקבות התפרצות הקורונה בנושאת המטוסים "שארל דה גול". לפחות 668 מ-1,767 המלחים אובחנו כחולים בקורונה. נושאת המטוסים הפליגה למזרח התיכון בינואר, כדי לסייע לכוחות הצרפתים הפועלים בעיראק ובסוריה. היא השתתפה בתרגילים צבאיים  עם כוחות מצפון אירופה, לפני שחזרה לצרפת לפני המועד המתוכנן, לאחר שמלחים בספינה גילו סימפטומים של קורונה. כיום היא עוגנת בעיר טולון.

נושאת המטוסים שארל דה גול עוגנת בטולון, צילום: אם סי טי נושאת המטוסים שארל דה גול עוגנת בטולון | צילום: אם סי טי נושאת המטוסים שארל דה גול עוגנת בטולון, צילום: אם סי טי

8:50 - יצרני הרכב הגדולים מתכוננים לקראת פעילות מחודשת במאי

ענף הרכב העולמי מתחיל להיערך לחזרה לשגרה. כך עולה משורה של הודעות של יצרני הרכב הגדולים, שמתכוננים לקראת "התנעת יצור" הדרגתית במאי. לפי הודעת פולקסווגן השבוע, מספר מפעלים של היצרנית בגרמניה ובסלובקיה מיועדים לשוב ולייצר ב-20 באפריל, ככל הנראה במשמרות. ב-27 באפריל צפויה החברה לשוב ולייצר רכבים גם בפורטוגל, ספרד, רוסיה וארה"ב. לפי הצהרת פולקסווגן, השיבה לייצור מסודר של מכוניות תתבצע בהסתמך על זמינות של חלפים.

 

מפעל של יונדאי בקוריאה , צילום: בלומברג מפעל של יונדאי בקוריאה | צילום: בלומברג מפעל של יונדאי בקוריאה , צילום: בלומברג

אולם נושא זמינות החלפים אינו הבעיה היחידה עמה מתמודדים בימים אלה יצרני הרכב. בשבוע שעבר הודיעה דווקא קיה על כוונה להשבית מפעלים בקוריאה - זאת דווקא מחשש להיעדר ביקוש, כלומר נכונות של צרכנים לקנות בהתחשב בתנאים שיווצרו לאחר הקורונה. טויוטה מתכננת לשוב ולייצר במפעליה בצרפת (שם מיוצרת היאריס) לקראת ה-21 באפריל ואילו היצור במפעלי טויוטה בטורקיה צפוי להתחדש בתחילת מאי.

 

מדובר במפעל הנושא בחשיבות גבוהה עבור השוק הישראלי, לנוכח העובדה שהקורולה, המכונית המשפחתית הנמכרת בישראל, מיוצרת בטורקיה. יונדאי נערכת לחידוש היצור במפעליה בצ'כיה - מהם מיוצאת לישראל 30 i כבר השבוע. לפי פרסומי ה-ACEA, ארגון הגג של יצרני הרכב באירופה, השבתת המפעלים גרמה עד כה לגריעה של למעלה ממיליון רכבים -כלומר רכבים שהיו אמורים להיות מיוצרים- אך לא יוצרו עקב השבתת המפעלים.

(תומר הדר)

8:30 - תאילנד: מניין חולי הקורונה עלה ל-2,672

 

מניין חולי הקורונה בתאילנד עלה ל-2,672 לאחר שביממה האחרונה אובחנו 29 חולים חדשים. עד כה מתו במדינה 46 בני אדם כתוצאה מהנגיף.

07:35 - ארה"ב: 2,371 מתו מקורונה ביממה - שיא מאז החלה המגפה

לפחות 2,371 חולי קורונה מתו בארצות הברית ביממה האחרונה, המספר הגדול ביותר מאז תחילת המגפה. בכך עלה מספר המתים מקורונה בארה"ב, לפי הסיכום של רויטרס, ל-30,800. מקרה המוות הראשון בארה"ב אירע ב-29 בפברואר, ולאחר 38 יום הגיעה המדינה ל-10,000 מקרי מוות. לאחר תשעה ימים נוספים בלבד, חצה מספר המתים את ה-30 אלף. ביממה הקודמת מתו 2,364 חולי קורונה בארה"ב. מספר הנדבקים הכולל בארה"ב עומד על יותר מ-640 אלף בני אדם.

 

בתוך כך, נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, איים להשבית את שני בתי הקונגרס האמריקני כדי שיוכל למלא משרות פנויות בממשלו. הנשיא האמריקני אמר שהוא מתוסכל מכך שחברי הקונגרס לא נמצאים בוושינגטון כדי להצביע על המועמדים שלו לתפקידי שופטים פדרליים ופקידי ממשל נוספים. לדבריו, "זו בריחה מחובות התפקיד שהעם האמריקני לא יכול להרשות לעצמו במהלך המשבר הזה". אם טראמפ ישתמש בסמכות, הכלולה בחוקה, הוא יהיה הנשיא הראשון לעשות זאת. הסנאט ובית הנבחרים אמורים לחזור לפעילות ב-4 במאי בעקבות חופשת הפסחא. 

פינוי חולה בניו יורק, צילום: איי אף פי פינוי חולה בניו יורק | צילום: איי אף פי פינוי חולה בניו יורק, צילום: איי אף פי

07:30 - סינגפור: מספר שיא של חולי קורונה חדשים ביממה

 

סינגפור דיווחה על מספר שיא של 447 חולי קורונה נוספים ביממה האחרונה - עלייה חדה ביום השלישי ברציפות. בכך עלה מספר חולי הקורונה המאובחנים במדינה ל-3,699. מאז יום שני גדל מספר הנדבקים ב-1,167, מרביתם מהגרי עבודה מבנגלדש, הודו ומדינות אסיאתיות עניות אחרות. סינגפור בלמה את התפשטות הנגיף הראשונה בשטחה, אך התעלמה מאוכלוסיית העובדים הזרים שחיים בצפיפות במעונות. לדברי משרד הבריאות, העלייה החדה הייתה צפויה לאור הגדלת כמות הבדיקות בקרב העובדים הזרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות