אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ב-TCI38 בונים כרגיל: "הגב הכלכלי מאפשר לנו לפעול גם בעתות משבר"

ב-TCI38 בונים כרגיל: "הגב הכלכלי מאפשר לנו לפעול גם בעתות משבר"

על אף הטלטלות שעובר ענף הנדל"ן בימי הקורונה, העבודות באתרי הבנייה של TCI38 נמשכות בקצב גבוה, כשבחברה גם נחלצים להשלמת פרויקטים שהיזמים בהם נקלעו לקשיים. המנכ"ל, יאיר פנחסי: "גם בתנאים שונים ממה שהכרנו, החוכמה היא לייצר פתרונות הולמים"

19.04.2020, 09:01 | יונתן סידון

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

 וירוס הקורונה הכניס את המשק הישראלי לסחרור, כשהפגיעה מורגשת היטב בשורה ארוכה של תחומים ומקצועות. דוגמה מייצגת מספק ענף הנדל"ן, אף שהוגדר חיוני נאלצים הגורמים הפועלים בו לתמרן תחת חוסר ודאות כבד, ובמציאות מורכבת המתאפיינת במצוקת כוח אדם באתרי העבודה, עיכובים באספקת הציוד והתייקרות חומרי הבנייה. על רקע העלייה המדאיגה בכמות הפרויקטים הנתקעים תוך כדי תנועה, ברור לכולם כי חזרה לפעילות מלאה לא צפויה בזמן הקרוב.

אלא שגם בימים טרופים אלו, ישנם שחקנים בענף הפועלים להתאים את עצמם לכללי המשחק החדשים, ולהמשיך בפעילות הסדירה. "תמונת המצב בענף הנדל"ן, בדומה לרבים מהענפים במשק, היא לא פשוטה. היקפי הפעילות הצטמצמו בשבועות האחרונים באופן דרסטי, ומספרן של הדירות שנמכרו בתקופה זו מועט", אומר יאיר פנחסי, מנכ"ל TCI38 המתמחה בין היתר בקידום פרויטים במסגרת התחדשות עירונית, בדגש על תמ"א 38. לדבריו, "יש הרבה יותר חברות שהורידו את נפח הפעילות או השביתו אותה לחלוטין מאשר חברות שממשיכות בשגרת העבודה, ואפשר להבין אותן. היזמים נמצאים בחשש גדול, דוחים יציאה לפרויקטים ומעדיפים לחכות עד יעבור זעם".

קראו עוד בזירת הנדל"ן

בלי פאניקה

TCI38 היא חברה בעלת מאפיינים ייחודיים בשוק הנדל"ן הישראלי. קבוצת האם, פרסונל, מונה כמה חברות, בהן חברת פרסונל אנד מור – תאגיד ביטוח ופיננסים המתמחה בתכנון פיננסי ללקוחות פרטיים; חברת פרסונל אינווסט – הפועלת בתחום גיוס הון והשקעות בנדל"ן; וחברת פרסונל יזמות – הפעילה כבר במשך שנים בתחום הנדל"ן ובאחרונה החליטה להיכנס לתחום היזמות, באמצעות TCI38.

 

העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב פנחס ברמת גן. "הכל טמון בתכנון והיערכות מראש" העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב פנחס ברמת גן. "הכל טמון בתכנון והיערכות מראש" העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב פנחס ברמת גן. "הכל טמון בתכנון והיערכות מראש"

 

"הגב הכלכלי הרחב של החברה מאפשר לנו להמשיך ולבנות גם בעתות משבר", מסביר פנחסי. "יש לנו מרווח נשימה ארוך שמייצר התנהלות סבלנית, שקולה ואחראית, בלי לקבל החלטות מהשרוול ומבלי לפעול מתוך פאניקה או לחץ. ידענו להיערך מראש לתקופה המאתגרת הזו, ולשמחתנו הפגיעה שאנו חויים היא מזערית".

ואמנם העבודות בחמישה פרויקטים שונים של TCI38 – בהוד השרון, בהרצליה וברמת גן – נמשכות כיום כסדרן. "בחלק מהפרויקטים אנחנו אפילו מקדימים את לוח הזמנים המתוכנן", מדגיש פנחסי. "היעד שלנו הוא לסיים במהירות את הפרויקטים הללו, ובו בזמן להתכונן לקראת הוצאתם לדרך של מיזמים נוספים כבר במהלך השנה הנוכחית".

ובכל זאת, איך מתמודדים עם הטלטלה שפוקדת את הענף?

"נכון, התנאים שונים ממה שהכרנו, אבל החוכמה היא לדעת גם במצב הנוכחי לייצר פתרונות הולמים. כאשר התקשורת הבינאישית מתחלפת בתקשורת מרחוק, זה המקום להיעזר בטכנולוגיה ולאמץ אפליקציות שונות דוגמת זום. כך אנו מקיימים על בסיס קבוע ישיבות והערכות מצב, וכך אנו מתקשרים עם אנשי המקצוע שעובדים איתנו, ועם גופי התכנון. החתמת דיירים נעשית גם כן מרחוק, בזום, בוואטסאפ, במייל ואפילו בפקס, כמובן בפיקוח עורך דין מטעמם".

איך המחסור בידיים עובדות משפיע על הפעילות שלכם?

"גם כאן, הכל טמון בתכנון ובהיערכות מראש. הקבלנים שעובדים איתנו דאגו מבעוד מועד לאישורים הנדרשים לפועלים, כך שמצבת העובדים באתרים שלנו לא נפגעה באופן ממשי. עבודות הבנייה נעשות תחת הנחיות משרד הבריאות על כל המשתמע מכך, ולמרות שזה לא אידיאלי, אנחנו מצליחים להתקדם. החברה שלנו בחרה לעבוד עם ספקים ישראלים, כך שכל מה שנוגע לעיכובים באספקה של חומרים מעבר לים הוא פשוט לא רלוונטי מבחינתנו, להיפך – הקדימו לנו את החלוקה ואנו מצוידים היטב. עם רצון טוב, גמישות ואקסטרה מאמץ מצד כל הגורמים, אפשר גם היום להתניע פרויקטים".

יאיר פנחסי."מי שלא יפעל עכשיו, עתיד לגלות שרכישת דירה תהפוך לפרויקט יקר פי כמה"  יאיר פנחסי."מי שלא יפעל עכשיו, עתיד לגלות שרכישת דירה תהפוך לפרויקט יקר פי כמה" יאיר פנחסי."מי שלא יפעל עכשיו, עתיד לגלות שרכישת דירה תהפוך לפרויקט יקר פי כמה"

 

ניצול הזדמנויות

ב-TCI38 מבינים היטב כי דווקא משבר הקורונה מייצר גם הזדמנויות חדשות. כשלא מעט פרויקטים נקלעים בעקבות המצב לקשיים והתקדמותם נעצרת, מאתרת החברה את אותם מיזמים בעלי פוטנציאל השבחה גבוה ונכנסת בנעלי היזם המקורי. כך היה בפרויקט בקרית אונו עליו נטלה TCI38 אחריות, כשבפרויקטים נוספים בבת ים, ברעננה ובהוד השרון, סוגרת החברה קצוות אחרונים לקראת לקיחת המושכות. "אנחנו מכירים את השוק, ומקבלים פניות לחלץ פרויקטים שהמשך קיומם מוטל בספק", מספר פנחסי. "תנאי מקדמי שעליו אנחנו לא מתפשרים הוא הסכמה מלאה לכך מצד הדיירים. כמובן שכל מהלך כזה מתבצע בשקיפות ובהתאם לנהלים".

הפנייה של החברה למיזמי תמ"א 38 היא לא מקרית. "הרושם שלי הוא שדווקא עכשיו, פרויקטים במסגרת הזו ייהנו מרוח גבית", מעריך פנחסי. "אני גם לא אתפלא עם תוקף התוכנית יוארך מעבר לאוקטובר 2022. צריך להבין, בניגוד לפינוי-בינוי, פרויקטים של תמ"א לא מצריכים פיתוח של תשתיות חדשות והתהליך כולו הוא מהיר יותר, מה גם שקל יותר לרתום אליו את בעלי הדירות שמבינים שחלון ההזדמנויות הולך ואוזל".

העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב הדרור בהוד השרון. "ענף הנדל"ן יודע להשתקם ממשברים" העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב הדרור בהוד השרון. "ענף הנדל"ן יודע להשתקם ממשברים" העבודות בפרויקט של TCI38 ברחוב הדרור בהוד השרון. "ענף הנדל"ן יודע להשתקם ממשברים"

 

לרדת מהגדר

לצד שמירה על הפעילות השוטפת, ב-TCI38 כבר מביטים קדימה אל היום שאחרי הקורונה: "מיצבנו את עצמנו בעמדת מוצא טובה לקראת חזרת המשק למסלול", מבטיח פנחסי. "ברור לכולנו כי ענף הנדל"ן יידרש להתאוששות לא קלה, אבל יש גם סיבות לאופטמיות. ניסיון העבר מלמד כי הנדל"ן הוא אחד הענפים שיודעים להשתקם בצורה מהירה יחסית ממשברים, ואני מאמין שכך יהיה גם הפעם. בהקשר המקומי, הרי שהנדל"ן בישראל נהנה מביקוש קשיח ומתגבר. אז ייתכן כי בטווח הקצר נראה ירידה במחירים, אבל אין לי ספק שדי במהרה המחירים ישובו לזנק".

"אסור גם לשכוח שכבר לא מעט שנים שהתחלות הבנייה בישראל רחוקות מלעמוד ביעדים הממשלתיים, כשהמשבר הנוכחי רק יקשה עוד יותר על האצת קצב הבנייה החדשה", מוסיף פנחסי. "הפער בין הביקוש לדירות לבין ההיצע בפועל רק יילך ויתרחב, וסביב 12-6 החודשים הקרובים נחזה כולנו בדרישה היסטרית לדירות. לזוגות צעירים ומשפחות בתחילת דרכן, אני ממליץ עכשיו לרכוש דירה. זו תהיה טעות איומה מבחינתם לשבת על הגדר ולהמתין. מי שלא יפעל עכשיו עוד עתיד לגלות שרכישת דירה עלולה להפוך לפרויקט יקר ומסובך פי כמה".

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות