אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביה"ד לעבודה הקפיא את כוונת רשת לאשר מחר בדירקטוריון תוכנית קיצוצים צילום: יח"צ

ביה"ד לעבודה הקפיא את כוונת רשת לאשר מחר בדירקטוריון תוכנית קיצוצים

לאחר שהנהלת רשת פנתה אתמול לבית הדין בבקשה לעצור את כוונת העובדים שלא להשתתף הבוקר בתוכניות, הוחלט כי החברה תעביר בתוך 48 שעות נתונים כלכליים לוועד, שיידרש בתורו להציג את עמדתו לדירקטוריון תוך 72 שעות

16.04.2020, 18:14 | אביאור אבו

בית הדין האזורי לעבודה בבת ים התערב היום (ה') בשנית במאבק שבין הנהלת רשת לוועד העובדים, והקפיא את הכוונה של רשת לאשר מחר בדירקטוריון קיצוץ בתקציב חברת החדשות.

במהלך הדיון שהחל הבוקר והסתיים אחר הצהריים, ציינה השופטת דפנה חסון-זכריה כי על אף שרשת הינה החברה האם ולכן המו"מ אינו מתנהל ישירות מולה, לא מתקבל על הדעת כי החברה תקבל החלטה שתעקר ותייתר בהמשך את המו"מ עם עובדי החדשות.

קראו עוד בכלכליסט

הדיון בביה"ד לעבודה, היום, צילום:  יח"צ הדיון בביה"ד לעבודה, היום | צילום: יח"צ הדיון בביה"ד לעבודה, היום, צילום:  יח"צ

בדיון הוחלט כי רשת תעביר בתוך 48 שעות נתונים כלכליים לוועד העובדים, המנמקים את כוונתה לבצע את הקיצוץ בתקציב. לאחר מכן תינתן לעובדים שהות בת 72 שעות כדי לגבש את עמדתם ולהגיש חוות דעת, שאותה יצטרכו חברי הדירקטוריון לשקול לפני קבלת ההחלטה על קיצוצים. בנוסף, צעדי ההידברות מול רשת יבואו בנוסף, ולא במקום, המו"מ שיתנהל מול חברת החדשות לגבי הוצאת עובדים לחל"ת. בכל מקרה, ההתחייבות של חברת החדשות להימנע לחלוטין מפיטורי צמצום, חל"ת או פגיעה בזכויות העובדים עד לאחר ה-17 במאי תישאר בתוקפה. "במידה והצדדים לא יגיעו להסכמות במו"מ, העובדים שומרים על זכותם לנקוט בצעדים ארגוניים תוך עדכון בית הדין", נמסר בהודעת הוועד, שיוצג על ידי עו"ד ארגון העיתונאים, אמיר בשה.

ועד עובדי חדשות 13 החריף אתמול את המאבק בהנהלה והודיע כי עיתונאי החברה לא ישתתפו היום בתוכניות הבוקר ורצועת אחר הצהריים, ולא יקדמו את תכניות רשת. זאת, לאחר שגילו באקראי, לטענתם, כי דירקטוריון החברה היה צפוי להתכנס ביום שישי האחרון על מנת לאשר הפחתה בתקציב חברת החדשות. לאחר שהנהלת רשת עתרה, בית הדין הקפיא את העיצומים עד לדיון הבוקר.

"לצערנו, גם לאחר החלטת ביה"ד לעבודה שמנעה פגיעה חד צדדית בעובדים לפחות עד לאחר 17.5, הערוץ עושה דין לעצמו ומוביל לפיטורים המוניים באופן חד צדדי ובניגוד להסכמות", נמסר אתמול בהודעת הוועד. "נדהמנו לגלות כי דירקטוריון רשת צפוי להתכנס על מנת לאשר הפחתה של עשרות אחוזים מתקציב חברת החדשות – באופן שיוביל אותה לפטר מיד עשרות עובדים, וממילא ירוקן מתוכן את המו"מ (שטרם החל) בינה לבין הוועד".

ועד העובדים: מנכ"ל רשת אמר בזלזול - 'אתם מאיימים באקדח לא טעון'

ביום שני התקיימה פגישה בין הוועד וארגון העיתונאים למנכ"ל רשת, אבי בן טל, ומנכ"ל חברת החדשות, ישראל טוויטו, שלאחריה נמסר מהוועד: "בן טל הציג את הכוונה שלו לקצץ קיצוץ עמוק ומשמעותי בחברת החדשות, ודיבר במונחים של 40%-50% מתקציב החברה. הוא טען שהקיצוץ נובע מהמצב הכלכלי הקשה של רשת, אך בפגישה לא הציג שום נתון כלכלי. בעבר נמנענו ככל שאפשר ממה שמכונה לעתים 'פגיעה במסך', אבל לא נהסס לנקוט כל צעד. 'אתם מאיימים באקדח לא טעון' אמר לנו בן טל בזלזול לקראת סיום הפגישה. אנו מקווים שלא יהיה צורך להוכיח לו עד כמה הוא טועה".

 , צילום: יח"צ צילום: יח"צ  , צילום: יח"צ

מנגד, מסרו מרשת: "צר לנו כי פגישה שהבהירה לוועד באופן חד משמעי כי הנהלת חדשות 13 והנהלת רשת 13 רואים חשיבות בהידברות ושקיפות מלאה מול העובדים, בצורך לקצץ קיצוץ רוחבי הן ברשת 13 והן בחדשות 13 (מבלי לנקוב בהיקפי הקיצוץ) ובבדיקה להעביר לחדשות 13 הפקה של רצועות נוספות, סולפה במלואה".

בתחילת החודש הודיעה רשת כי לאור החרפת ההשפעה של משבר הקורונה היא נאלצת לבצע שורת צעדי התייעלות, במטרה להתאים את המצב הפיננסי של החברה לתנאי השוק ולהאטה הדרמטית בפרסום. כצעד ראשון, הוציאה החברה ארבע תוכניות לחל"ת, שתיים מהן בחברת החדשות.

ב-7 באפריל בית הדין הקפיא את הוצאתם לחל"ת של 21 עובדי חדשות 13 המועסקים בתוכניות "חמש עם יעקב אילון" ו"חדשות היום עם אלי ומירי". במסגרת מתווה ביה"ד נקבע כי על חדשות 13 חלה חובה לנהל משא ומתן עם הוועד וארגון העיתונאים וכי הוא ינוהל לפחות עד ל-20 באפריל. בנוסף, קבע ביה"ד כי עד ה-17 במאי הנהלת החברה תציג לוועד ולארגון את תוכנית ההרחבה שהיא מעוניינת לקדם ולאחר מכן תנהל עליה משא ומתן, וכי עד אז החברה תימנע מכל פגיעה אחרת בתנאי ההעסקה של עובדי חברת החדשות.

מרשת 13 נמסר: "כמו תמיד, גם הפעם רשת 13 מנהלת את ענייניה מול העובדים ולא בתקשורת, ובכל אופן אנו בטוחים שכלל עובדי רשת 13 וחדשות 13 רוצים באינטרס אחד - חברה חדשות קיימת, עצמאית וחזקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות