אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקנות המסתמנות: שיעור העובדים יעלה ליותר מ-30%, חלק מהחנויות ייפתחו צילום: תומי הרפז

התקנות המסתמנות: שיעור העובדים יעלה ליותר מ-30%, חלק מהחנויות ייפתחו

הממשלה תתבקש לאשר מחר בערב תקנות חדשות: ככל הנראה ניתן יהיה להתרחק עד 500 מטר מהבית, לעשות ספורט בזוגות - ולהתפלל במניינים באוויר הפתוח; אנשים מעל גיל 70 ועם מחלות רקע יתבקשו להישאר בביתם ולא לצאת לעבוד.

17.04.2020, 19:06 | עמרי מילמן

מקומות העבודה יחזרו לפעול עם מעל 30% מהעובדים, וחנויות המסחר ברחוב ייפתחו ואולם רק במגזרים מסוימים - כך מסתמן מהתקנות החדשות שיובאו לאישור הממשלה מחר בערב.

קראו עוד בכלכליסט

במשרדי הממשלה מסרבים בשלב זה להגיד אילו חנויות ייפתחו ואילו יישארו סגורות כדי שלא ייווצר לחץ פוליטי על השרים בטרם יאשרו את התקנות במוצאי שבת. על פי המסתמן, ייקבע תו תקן שמקומות עבודה שירצו להגדיל את שיעור העובדים ליותר מ-30% יידרשו לעמוד בו, בכפוף לתנאים מסוימים. ההערכות הן שאותם תנאים (כמו למשל מרחק של 2 מטרים ומספר מצומצם של אנשים בחדר) לא יאפשרו חזרה של 100% מהעובדים בכל מקרה.

בשלב זה טרם הוחלט מה יעלה בגורלו של הטייק אווי; כמו כן יש להחליט אילו סוגי חנויות ייפתחו ואילו התכנסויות יתאפשרו.

על פי התכנון, מנייני תפילה יוכלו לפעול באוויר הפתוח, זאת לצד האפשרות להתרחק עד 500 מטר מהבית ולעשות ספורט בחוץ במסגרת התא המשפחתי או בזוגות.

כמו כן, אנשים מעל גיל 70 ועם מחלות רקע יתבקשו להישאר בביתם ולא לצאת לעבוד.

בית קפה סגור בתל אביב, צילום: יריב כץ בית קפה סגור בתל אביב | צילום: יריב כץ בית קפה סגור בתל אביב, צילום: יריב כץ

לפי התכנון, השלכות ההסרה החלקית של ההגבלות ייבחנו בשבועיים הקרובים; אם קצב ההדבקות לא יגדל, תאפשר הממשלה לפתוח חנויות נוספות, מתחמים גדולים יותר, שווקים ומספרות וחנויות קוסמטיקה, למשל.

אחרי שמשרדי האוצר והבריאות יגבשו את תקנות שעת החירום החדשות, תדון בהן הממשלה מחר, כאשר שעת האישור תשפיע ככל הנראה על כניסתן לתוקף - אם יאושרו בשעה מאוחרת הן לא ייכנסו לתוקף בראשון בבוקר, אלא רק מאוחר יותר באותו יום או בשני.

בעוד שמערכת החינוך תישאר סגורה (למעט החינוך המיוחד), ואף מסתמן כי תהיה מהענפים האחרונים שיחזרו לפעול, יותרו התארגנויות של עד שלוש משפחות כדי לשמור על הילדים ולאפשר להורים לחזור לעבודה. גם למהלך הזה התנגדו במשרד הבריאות, ואולם בסופו של דבר הבינו בממשלה כי פתיחת מקומות העבודה ללא סידור, ולו חלקי, לילדים היא חסרת משמעות.

בממשלה העלו חשש מחג הרמאדן, שבמסגרתו נערכים בדרך כלל למפגשים משפחתיים רבים, וצפויים להציב בפני האוכלוסייה המוסלמית את אותן דרישות שהוצבו בחג הפסח (דרישות שבכירים במדינה, בהם ראש הממשלה והנשיא, לא שמרו עליהן).

בדיון אתמול הוצגו המלצות של שלושה צוותים. הצוות של פרופ' אלי ווקסמן שהמליץ שלא לשחרר את המסחר אלא רק להקל על המשרדים - שם קל יותר לעצור את שרשרת ההדבקה; הצוות של אמנון שעשוע שהמליץ לעשות הפרדה חדה בין אוכלוסייה מעל גיל 65 ואנשים עם מחלות רקע, שצריכה להישאר בבתים, לבין האוכלוסייה הצעירה יותר (ראש הממשלה בנימין נתניהו לא קיבל את ההמלצה הזו); הצוות השלישי של פרופ' רן בליצר מהכללית הציע גם הוא להבחין בין אוכלוסיות - דבר שהתקבל באופן חלקי עם הבקשה מבני 70 ומעלה שלא לעבוד, ואולם לא להתבודד לחלוטין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות