אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רמי שביט, בעלי המשביר לצרכן: "המדינה חייבת לתת לנו פיצוי - או שנשרוף את המועדון" צילום: עמית שעל

רמי שביט, בעלי המשביר לצרכן: "המדינה חייבת לתת לנו פיצוי - או שנשרוף את המועדון"

שביט אמר כי חנויות הרשת יישארו סגורות אם המדינה לא תסייע לו: "נלך לבית משפט"; לדבריו, "אני לא צריך מענק. שהמדינה תשלם לקניונים את ההוצאות"

17.04.2020, 23:11 | נווית זומר

רמי שביט, הבעלים של המשביר לצרכן, אומר כי לא יפתח את חנויות הרשת - אם לא יקבל פיצוי מהמדינה על חודשיים השבתה בשל משבר הקורונה. לדבריו, הוא לא היחיד ומבטא את דעתם של חברים רבים בנציגות הקמעונאים.

קראו עוד בכלכליסט

שביט שלח מכתב לעובדי המשביר, והודיע להם כי הרשת לא תיפתח עד 1 ביני. בשיחה עם "כלכליסט" אמר: "לא אחזור לפעילות אם המדינה לא תפצה אותי על הוצאות התקופה בה אילצה אותי לסגור את העסק. ואם לא תפצה - נלך איתה גם לבתי משפט. אם רוצים שאני אחזיר את 4,000 עובדי המשביר לעבודה, שישלמו לי".

רמי שביט, צילום: עמית שעל רמי שביט | צילום: עמית שעל רמי שביט, צילום: עמית שעל

זאת עמדה שמייצגת עוד בעלי רשתות?

שביט: "זה לא רק אני, כולם אומרים שלא יפתחו אם לא יפצו אותם על נזקי ההשבתה". 

לדבריו, "עד עכשיו שתקתי. אבל די, אתה מתפוצץ; האוצר מבטיח ולא עושים שום דבר. לכן הודעתי לעובדים, שהחל"ת יימשך עד 1 ביוני כי אני הולך למלחמה מול המדינה, ומאמין שאיתי כל נציגות הקמעונאים.

"צריך להפוך את המדינה בנושא הזה. הם עושים אתנו מה שהם רוצים. אפילו לא אישרו עדיין את הקרן לעסקים גדולים. עד עכשיו הייתי בשקט. היו הרבה צעקות של הוועד שמייצג 400 עסקי קמעונאות, אבל לא קיבלנו בינתיים כלום. כעת אני מצטרף למלחמה ולא נהיה צמחונים".

שביט הוסיף: "נתנו לי הוראה לסגור את העסק. יש לי הוצאות של 35 מיליון שקל לחודש. מה הם מצפים שאשלם 70 מיליון שקל ואקח הלוואות? חוץ מביג, אף אחד מהקניונים עוד לא ויתר על שכר הדירה. אני לא צריך מענק. שהמדינה תשלם לקניונים את ההוצאות.

"הלוואה של 100 מילין שקל בערבות מדינה לא פותרת את הבעיה. זה עוזר לתזרים, אבל עדיין אצטרך לרשום הפסד של 70 מיליון שקל על חודשיים סגר. זה הגיוני שמישהו מחליט לסגור לי את העסק ואני צריך לשלם את כל ההוצאות? שולחים אותי לנהל מו"מ עם בעלי נכסים? המדינה חייבת לתת לנו. אם לא, נשרוף את המועדון".

הראל ויזל, בעלי השליטה בקבוצת פוקס, העומד בראש נציגות הקמעונאים, אמר בתשובה לשאלת "כלכליסט" האם גם הוא יסרב לפתוח את חנויות הרשת, "לא יודע". 

המשביר לצרכן, צילום: צביקה טישלר המשביר לצרכן | צילום: צביקה טישלר המשביר לצרכן, צילום: צביקה טישלר

מה מצבה הכספי של המשביר?

שביט: "יש למשביר יכולת כלכלית. אין לי חוב בנקאי ויש עשרות מיליוני שקלים בחשבון ומלאי סחורות על המדפים בשווי מיליוני שקלים".

יצוין כי שביט היה הראשון שעם סגירת הקניונים הפסיק לגמרי את פעילות המשביר; בניגוד לרוב הרשתות בענף, הוא סגר את המטה הראשי וחדל לגמרי לשלם לספקים. שביט הסביר אז את צעדיו בכך ש"הכל קפוא. סגרנו את המטה. אין מי שישלם צ'קים. מי שרוצה את הסחורה יוכל לקבל כשנחזור לפעילות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות