אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יותר מאיראן: 82 אלף נדבקים בטורקיה צילום: רויטרס

יותר מאיראן: 82 אלף נדבקים בטורקיה

ביממה האחרונה אובחנו במדינה עוד 3,783 נדבקים; בריטניה: 888 נפטרו בבתי החולים ביממה האחרונה, מניין המתים עלה ל-15,464 אלף; מספר החולים ביפן הגיע ל-10,000, מספר המתים בספרד עבר את ה-20 אלף; מספר המתים באיראן - יותר מ-5,000; ארה"ב חצתה את רף 700 אלף הנדבקים, יותר מ-36 אלף מתו מאז פרצה המגפה במדינה

18.04.2020, 23:21 | כלכליסט ו-ynet
נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

21:30 - יותר מאיראן: כבר 82 אלף נדבקים בטורקיה

טורקיה: מספר חולי הקורונה בטורקיה עלה הערב ל-82,329 בני אדם, אחרי שביממה האחרונה אובחנו עוד 3,783 נדבקים. בכך עקפה טורקיה את איראן והפכה למדינה עם מספר החולים הגבוה במזרח התיכון. עם זאת יש לציין שיש דיווחים רבים על כך שהנתונים הרשמיים באיראן שקריים, ושמספר הנדבקים האמיתי גבוה בהרבה. דו"ח בפרלמנט שפורסם השבוע מעלה חשש שמספר הקורבנות כמעט כפול מהנתונים שפורסמו, ושמספר החולים גבוה פי 8 עד 10.

מספר הנדבקים בטורקיה מתקרב לנתונים הרשמיים בסין. כמו באיראן, גם שם יש דיווחים שהמשטר מסתיר את ההיקף האמיתי של המגפה. שר הבריאות הטורקי, פהרטין קוג'ה, אמר שביממה האחרונה מתו מהנגיף עוד 121 חולי קורונה. מניין הקורבנות עומד על 1,890 איש.

עד כה החלימו מנגיף הקורונה 10,453 בני אדם בטורקיה. מספר בדיקות הקורונה במדינה מתקרב ל-600 אלף, ולפי שר הבריאות הטורקי רק ביממה האחרונה התבצעו 40,520 בדיקות. "למרות העלייה בבדיקות, יש ירידה במספר החולים החדשים", אמר שר הבריאות. אתמול דיווחה טורקיה על 4,353 חולים חדשים.

משרד הפנים הטורקי החליט ב-15 ימים את המגבלות על כניסות ויציאות מ-31 מחוזות, שכוללים את איסטנבול והבירה אנקרה. באותם מחוזות הוחלט להטיל סגר בסוף השבוע. השלטון בטורקיה מתנגד להטלת סגר כולל, שלפי הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן יגרום לפגיעה קשה בכלכלה הטורקית. 

נשיא טורקיה רג נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן | צילום: איי אף פי נשיא טורקיה רג

איראן: לפי השלטון האיראני מספר המתים במדינה מנגיף הקורונה עומד על 5,031 ובסך הכול 80,868 נדבקו. דובר משרד הבריאות אמר שביממה האחרונה מתו מהנגיף 73 בני אדם – הנתון היומי הנמוך ביותר מאז 12 במרץ – והיום החמישי ברציפות שבו יש פחות מ-100 מתים באיראן.

משרד הבריאות האיראני מסר שב-24 השעות האחרונות אובחנו עוד 1,374 חולי קורונה. אחרי שבועות של סגר איראן אפשרה היום לחלק מהחנויות והעסקים בטהרן להיפתח, שבוע אחרי פתיחת עסקים באזורים נוספים. בטהרן הייתה היום תנועה ערה בכבישים. בחלק מהמשרדים הממשלתיים, שחזרו לפעילות בשבוע שעבר, היו תורים של אזרחים שזקוקים לעזרה מהמדינה.

"נגיף הקורונה עדיין נמצא בשלב המגפה בטהרן, והתנועה הערה היא סיבה לדאגה גדולה", אמרה עלירזה זאלי, ראש הצוות הממשלתי למאבק בנגיף הקורונה בטהרן. חלק מתושבי העיר שחוששים מהידבקות נאלצו לחזור לעבודה כדי להתקיים. "אני לא חושב שמספיק בטוח עדיין", אמר רזה ג'עפרי, שמוכר תיקים בטהרן. "אם הייתה לי אפשרות לא להגיע לעבודה לא הייתי מגיע".

איטליה: ביממה האחרונה מתו באיטליה 482 חולי קורונה – הנתון היומי הנמוך מאז 12 באפריל. הרשות להגנה אזרחית דיווחה על 3,491 חולים חדשים – כמעט כמו אתמול, אז דווח על 3,493 חולים.

בשבועיים האחרונים חלה ירידה במספר המתים והחולים החדשים, שהגיעו לשיא בסוף מרץ. עם זאת הירידה שלה ציפתה איטליה, שהטילה סגר לפני קרוב לשישה שבועות, לא משמעותית כפי שקיוותה. ב-21 בפברואר דיווחה איטליה על חולים ראשונים בנגיף הקורנה. עד כה מתו מהנגיף 23,227 בני אדם – הכי הרבה אחרי ארה"ב, ומספר הנדבקים עומד על 175,925.

16:10 - בריטניה: 888 בני אדם נפטרו בבתי החולים, מניין המתים עלה ל-15,464

רשויות הבריאות בבריטניה הודיעו על מותם של 888 חולי קורונה נוספים ביממה האחרונה בבתי החולים. בכך, עלה ל-15,464 מניין הנפטרים. עוד נמסר בדיווח כי 357,023 בני אדם נבדקו לנגיף עד כה - 114,217 מהם נמצאו חיוביים.

בתוך כך, רשויות הבריאות בהולנד מסרו כי עוד 142 חולי קורונה נפטרו ביממה האחרונה, וכי מניין המתים במדינה עלה ל-3,601. עוד נמסר, כי 1,140 בני אדם אובחנו בנגיף ובכך הגיע מספר הנדבקים המאומתים ל-31,589.  

שר הבריאות הבריטי סיימון האריס, צילום: רויטרס שר הבריאות הבריטי סיימון האריס | צילום: רויטרס שר הבריאות הבריטי סיימון האריס, צילום: רויטרס

14:40 - ספרד: מניין המתים - יותר מ-20 אלף

מניין קורבנות הקורונה בספרד עלה ל-20,043 בני אדם, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 565 חולים. מספר הנדבקים בנגיף במדינה עומד כעת על 191,726 בני אדם.

14:00 - 40 מתים נוספים ברוסיה

מניין קורבנות הקורונה ברוסיה עלה ל-313 בני אדם, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 40 חולים. מספר הנדבקים בנגיף במדינה עומד על 36,793 בני אדם.

13:00 - מעל 5,000 מתים באיראן מאז תחילת ההתפרצות

מניין קורבנות הקורונה באיראן עלה ל-5,031, זאת לאחר שביממה האחרונה מתו 73 חולים. מספר החולים הכולל בנגיף במדינה עומד על 80,868 בני אדם. 

חיטוי רכבת תחתית בטהראן, צילום: איי פי חיטוי רכבת תחתית בטהראן | צילום: איי פי חיטוי רכבת תחתית בטהראן, צילום: איי פי

12:30 - 60 מתים במקסיקו ביממה

מערכות הבריאות במקסיקו דיווחו על עלייה של 578 נדבקים נוספים בקורונה ביממה האחרונה וכן 60 מקרי מוות. עד כה מתו 546 בני אדם במדינה ונדבקו 6,875. סגן שר הבריאות של מקסיקו אמר כי מספר הנדבקים עלול להגיע בקירוב ל-56 אלף בני אדם.

10:50 - יפן: 10,000 חולי קורונה

מניין חולי הקורונה ביפן עלה ל-10,000 בני אדם, ימים ספורים לאחר שראש הממשלה, שינזו אבה, הכריז על מצב חירום כולל במדינה.

09:30 - גרמניה: 4,300 מתים מקורונה עד כה

מניין חולי הקורונה בגרמניה עלה ל-137,439 זאת לאחר שביממה האחרונה אובחנו 3,609 חולים נוספים. עד כה מתו 4,100 בני אדם במדינה כתוצאה מהנגיף.

07:35 - טראמפ מעריך: "כ-65 אלף אמריקאים ימותו מקורונה בסך הכל"

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, העריך הלילה (בין שישי לשבת) בתדרוך העיתונאים היומי בבית הלבן כי "בין 60 ל-65 אלף בני אדם ימותו במדינה מנגיף הקורונה בסך הכל". התחזית הנוכחית, אופטימית בהרבה מזו עליה הצהיר טראמפ בתחילת החודש, ולפיה "240 אלף אמריקאים עלולים למות". עוד העריך אז טראמפ כי "יהיה קשה להימנע מלפחות 100 אלף מתים".

במקביל, לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שהתעדכנו הלילה, ארצות הברית חצתה את רף 700 אלף הנדבקים. 700,282 בני אדם בארצות הברית נדבקו בקורונה. ביממה האחרונה התווספו למניין המתים 3,856 מקרים חדשים - שיא שלילי יומי - ואולם בהם גם כאלה שלא יוחסו למגפה בעבר, וכעת מוגדרים "קשורים אליה ככל הנראה". לאחר הכללתם, מניין המתים בארה"ב עלה ל-36,773 בני אדם. 

טראמפ התייחס גם לשלבי הפתיחה עליהם דיבר הכריז אתמול בלילה. "מדינות מסוימות היו נוקשות מידיי בהנחיות ההישארות בבית", אמר טראמפ שהמשיך בוויכוח התקשורתי מול חלק ממושלי המדינה.

בחשבון הטוויטר שלו קרא טראמפ "לשחרר" שלוש מדינות - מינסוטה, ורג'יניה ומישיגן. לפי דיווח ברשת CNN טראמפ, שבין היתר מתוכנן לבחירות לנשיאות בנובמבר, צפה בהפגנות אזרחים המתנגדים להנחיות, ובחר להתייצב לצד המפגינים. יש לציין כי המושלים בשלוש המדינות - דמוקרטים.

"המדינות היו אחראיות לפיתוח ויכולת הבדיקות, זה תלוי רק בהן. המושלים צריכים לשוחח עם ראשי ערים בנקודות מסוימות, שצריכים לדבר עם נציגיהם - כך זה צריך לעבוד, תמיד", אמר בתדרוך בבית הלבן.

סגן הנשיא, מייק פנס, אמר כי הוא "מאמין שלארצות הברית יש את היכולת לבצע מספיק בדיקות כדי שהמדינות תוכלנה להתחיל בשלב הפתיחה הראשון". בשלב הראשון של התוכנית שהוצגה אתמול נכתב כי מומלץ למנוע התקהלויות של יותר מ-10 בני אדם, אם צעדי הריחוק החברתי אינם ניתנים למימוש. 

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

בשלב הראשון גם בתי הספר צפויים להישאר סגורים. אולם, בבית הלבן מבהירים בתוכנית כי מקומות כינוס גדולים כמו אולמות קולנוע, מסעדות, אצטדיונים ואתרי פולחן, יוכלו להיפתח תחת קיום "הנחיות ריחוק פיזי קפדניות". בניגוד לאתרי בילוי שיוכלו להיות פתוחים תחת הנחיות הריחוק החברתי, הברים יישארו סגורים בשלב הראשון של התוכנית. בנוסף, ממליץ הבית הלבן לאוכלוסיות פגיעות להישאר בבתים לאורך התקופה שבה מתממש השלב הראשון, לטובת שמירה על בריאותן.

מושלים ומחוקקים התנגדו בטענה כי הבדיקות צריכות להיות רחבות יותר וכי על הממשל להמשיך ולסייע, לפני שיחשבו על פתיחה מחודשת. מושל ניו יורק, אנדרו קואומו, לדוגמה אמר אמש כי הוא זקוק לעזרה פדרלית בכדי להרחיב את מערך הבדיקות ולפתוח מחדש את כלכלת מדינתו. הוא ביקר את ממשל טראמפ שלדבריו "לא תמך בבדיקות מורחבות או סיפק מספיק מימון למדינות".

טראמפ כתב בטוויטר כי "קואומו רצה בצורה מגוחכת 40 אלף מכונות הנשמה. נתנו לו חלק קטן מזה. המדינה הייתה צריכה להחזיק אותם במלאי!". מוקדם יותר כתב כי "המושל קואומו צריך להתלונן פחות ולהשקיע יותר בעשייה. צא ותעשה את העבודה הדרושה - תפסיק לדבר".

בתוך כך, המועמד לנשיאות ארצות הברית מטעם המפלגה הדמוקרטית, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, ביקר בחריפות את אופן ניהול משבר הקורונה על-ידי ממשל טראמפ ואמר בריאיון לרשת MSNBC כי "טראמפ ממשיך לעשות בדיוק מה שאנחנו מלמדים את ילדינו לא לעשות - מאשים אחרים". ביידן התייחס לביקורת שסופג טראמפ ממושלים במדינה: "זה תמיד אשמתו של מישהו אחר - אף פעם לא שלו, זה לא ייאמן. הוא נכשל - ואנחנו משלמים את המחיר".

ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה של ממשל טראמפ למחלות זיהומיות שוחח עם הדמוקרטים בסנאט שלדבריו "שאלו הרבה שאלות הגיוניות, בין היתר, 'האם היו מספיק בדיקות כדי לעבור לשלב הראשון?'". פאוצ'י הודה כי ישנן נקודות לשיפור הבדיקות, אך חלק ניכר מהבעיות "תוקנו". הוא הוסיף: "הבדיקה היא חלק חשוב, אבל היא לא 'הכל'".

טראמפ, שמעוניין בפתיחת הכלכלה האמריקנית מחדש כמה שיותר מהר התייחס למחוסרי העבודה בארה"ב - יותר מ-22 מיליון בני אדם, והכריז על השקת תוכנית סיוע בסך 19 מיליארד דולר לחקלאים. מטרת התוכנית לעזור לחקלאים שנפגעו קשות מהתפרצות המגפה. שר החקלאות, סוני פרדו, ציין התוכנית תכלול תשלומים ישירים בגובה 16 מיליארד דולר לחקלאים וחוואים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות