אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצננים את ההתלהבות: "מוקדם להגיע למסקנות מהצלחת הניסוי בתרופה של גיליאד" צילום: גטי אימג'ס

מצננים את ההתלהבות: "מוקדם להגיע למסקנות מהצלחת הניסוי בתרופה של גיליאד"

מניית חברת התרופות זינקה בעקבות הדיווח על הצלחה בטיפול בחולי קורונה באמצעות רמדסיביר; אנליסטים בתחום מציינים בתגובה כי אמנם מדובר בדיווח מעודד אך מוקדם מדי ומתבסס על מוקד ניסויים בודד

18.04.2020, 10:14 | שירות כלכיליסט

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

דיווחים מהימים האחרונים עוררו אופטימיות ביחס ליכולתה של התרופה הניסיונית רמדסיביר (remdesivir) של חברת גיליאד (Gilead) להילחם בנגיף הקורונה. אלה הביאו לזינוק במניה במסחר בוול סטריט, ורק אתמול (ו') היא הוסיפה 9.7% לערכה. עם זאת, יש מי שמצנן את ההתלהבות, ואנליסטים שונים טוענים כי תוצאות הניסויים בה אנקדוטליות בשלב זה, ויש לפרשן בזהירות.

קראו עוד בכלכליסט

רמדסיביר הייתה אחת התרופות הראשונות שזוהו כתרופה אפשרית לנגיף לאחר שהוכיחה בעבר יכולת ריפוי מסוימת במחלות ה-SARS וה-MERS, שנגרמות שתיהן ע"י נגיפים ממשפחת הקורונה.

התרופה של גיליאד, צילום: גטי אימג התרופה של גיליאד | צילום: גטי אימג'ס התרופה של גיליאד, צילום: גטי אימג

על פי הדיווח, בניסוי שנערך בבית החולים האוניברסיטאי של שיקגו, ואשר נמצא בשלבו השלישי, חולים שהראו תסמיני קורונה קשים וקיבלו את התרופה חוו ירידה מהירה של החום והתסמינים הנשימתיים שלהם, וכמעט כל החולים שטופלו בעזרת התרופה שוחררו לבתיהם תוך פחות משבוע. גיליאד מסרה לסוכנות הידיעות רויטרס לגבי הנתונים ש"יש לנתח את כלל המידע על מנת שיהיה אפשר להגיע למסקנות כלשהן מהניסוי". בהצהרה שפרסם בית החולים בנושא נאמר ש"הגעה למסקנות כלשהן בשלב זה אינה במקומה ואינה יציבה מדעית".

אנליסט המניות של ג'פריז, מייקל יי (Michael J. Ye) כתב בעקבות הדברים שהדיווח מהווה "סימן חיובי" אך שהוא מניח שהעלייה במניות החברה כנראה תקוזז מעט לאחר שיופנם ע"י המשקיעים שעדיין לא מדובר במידע מהימן מבחינה מדעית.

אנליסטים לתחום הביוטכנולוגיה של ג'יי.פי מורגן אמרו ביום חמישי ש"הדיווחים מהניסוי מהווים עוד סימן מעודד, גם אם אנקדוטלי, לגבי התרופה שנמצאת בניסוי". בהמשך לכך, צוות תחום הבריאות של ברקלי'ס כינה את העדכון "מעודד", אך הסתייג גם הוא ואמר שעדיין מוקדם להגיע למסקנות. עוד ציינו שם ש"המידע מגיע ממוקד ניסויים בודד".

הדיווח מבית החולים בשיקגו מתווסף למידע נקודתי נוסף שהצטבר ותומך ביעילות האפשרית של התרופה בטיפול בנגיף. בשבוע שעבר פרסם ה-New England Journal of Medicine ניתוח על פיו מצבם של שני שליש מתוך קבוצה קטנה של חולים במצב קשה השתפר לאחר שקיבלו את התרופה. החולים האלה קיבלו רמדסיביר כחלק מטיפול חמלה שמאפשר לרופאים לתת לחולים טיפולים שאינם מאושרים באופן רשמי, כאשר אין אפשרות אחרת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות