אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ספורט מקצועני בישראל בשבועות הקרובים? רגב: "אנחנו עוד לא שם" צילום: אלכס קולומויסקי

ספורט מקצועני בישראל בשבועות הקרובים? רגב: "אנחנו עוד לא שם"

משרד הספורט הציג הערב את "אסטרטגיית יציאת התרבות והספורט ממשבר הקורונה" וניכר ממנה שלא תהיה חזרה של ספורט מקצועני למגרשים עד עמוק לתוך הקיץ

18.04.2020, 22:31 | אוריאל דסקל

משרד הספורט ושרת התרבות והספורט מירי רגב הציגו הערב את "אסטרטגיית יציאת התרבות והספורט ממשבר הקורונה". ואולם, לא נראה שיש תוכנית מפורטת או ריאלית מדי לפתיחת הליגות המקצועיות בארבעה החודשים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

במסמך ובמסיבת עיתונאים שנערכה דרך אפליקציית ZOOM, השרה דיווחה על העברת 40% מהתקציב לכל האיגודים והאגודות ופתיחת קרן "ייחודית וייעודית" של 200 מיליון שקל, שיהיו לספורט ולתרבות בלבד.  
שרת התרבות והספורט מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות והספורט מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות והספורט מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי

במסמך נכתב: "בבדיקה שנערכה עולה כי המחזור הכספי העדכני של גופי התרבות (בעלי ניהול תקין לשנת 2020) בתחומי התמיכה של המשרד בלבד (עומד על 2.5 מיליארד שקל (נתונים ל-2018) והמחזור הכספי של גופי הספורט עומד על 2.3 מיליארד שקל (ללא חברות פרטיות – התחום הספורט מדובר בחברות בעלות מחזור מצטבר של מאות מיליוני שקל לכל הפחות – הנחת העבודה השמרנית היא של חצי מיליארד שקל)".

 השרה גם ציינה ש"כל שקל שמושקע על ידי משרד הספורט מייצר פי 7 יותר שקלים" ובמסמך נכתב ש"מהניתוח עולה כי לתחומי התרבות והספורט תרומה לתוצר של כ-10 מיליארד שקל וזאת עוד מבלי לקחת, בחשבון את המועצה להסדר הימורים בספורט שעד לפני שנה הייתה חלק מעולם הספורט.

לגבי הספורט העממי, כנראה שעד סוף אפריל לא יורשו להתקיים ענפים קבוצתיים עם מגע - כדורגל, כדורסל - עד הודעה חדשה, ומשרד הספורט, לטענת השרה, מנסה להגמיש את תנאי משרד הבריאות כדי להחזיר אנשים לחדרי כושר.

לגבי ספורט מקצועני, רגב דיברה על חזרה מדורגת לאימונים ב"מתחמים מופרדים". ואולם, בעוד בשאר אירופה מדובר על איך להחזיר את המשחקים למגרשים הריקים, במשרד הספורט הישראלי נראה שדוחפים ל"טורניר הכרעה" להכרעות הליגה ב"סביבה מבודדת".

"נפעל לאפשר טורניר עד סוף אוגוסט - אז מחוייבים להחזיר את הספורט ואת התרבות" הכריזה רגב. הטורניר, מן הסתם, יהיה ללא קהל ולפי גורמים בענפים אינו ריאלי - מאחר שאי אפשר לקיים את כל המשחקים במגרש אחד, אי אפשר לבודד את כל אנשי הקבוצות באותו מתחם/עיר ובטח לא את כל צוותי השידור וההפקה. מדובר על מאות אנשים ואין אפשרות ריאלית לקיים "מחנה אימונים מבודד".

מה קורה בחו"ל?

מנהלות הליגה עובדות על אישורים לקיום משחקי הליגה ללא קהל. המשמעות של משחקים ללא קהל היא שבכל אצטדיון יש מספר מינימלי של אנשי צוות מקצועי, צוותי הפקה וכו'. בגרמניה הגיעו לסיכום על 250 איש למשחק ללא קהל, בפרמיירליג רוצים 300, בליגות אחרות 160 או פחות. במשרד הספורט לא ממש הגיעו לזה עדיין. "אנחנו עדיין לא שם" לפי השרה, שטענה ש"המנהלות יצטרכו לקבל החלטות לגבי איך הן רוצות לסיים את העונה - בכפוף להחלטות אופ"א ופיב"א".

המשמעות של כל זה? קשה לדבר על חזרה לפעילות של ספורט מקצועני בישראל בחודשים הקרובים. אם בגרמניה מדברים על סוף מאי כמטרה ריאלית (ואופטימית) לחזרתה של הבונדסליגה, בישראל אפשר לדבר על חזרה למגרשים של קבוצות מקצועניות רק אחרי חזרה של המשחק כולו לפעילות מלאה או כמעט מלאה. כל הנחה אחרת לא נראית ריאלית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות