אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאלות ותשובות: מהו תו התקן החדש לעסקים, ומי יכול לחזור לעבודה מחר צילום: אבי רוקח

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות: מהו תו התקן החדש לעסקים, ומי יכול לחזור לעבודה מחר

לאחר הנאומים של רה"מ והמנכ"לים של משרדי האוצר והבריאות, כלכליסט מנסה לעשות סדר. איך מקבלים את "התו הסגול", אילו ענפי מסחר ייפתחו, ומתי התקנות החדשות ייכנסו לתוקף

18.04.2020, 23:22 | עמרי מילמן
ההקלות ממחר: יותר עובדים, חובת מסכות, ספורט בזוגות ראש הממשלה פירט את ההקלות בהגבלות הקורונה: ממחר יעלה שיעור העובדים, חנויות חשמל וכלי בית ייפתחו במרחב הפתוח; החינוך המיוחד והמשפחתונים יפעלו במתכונת מצומצמת; מגבלת ה-100 מטר תישאר, אך ניתן יהיה לצאת לפעילות ספורטיבית למרחק של עד 500 מטר; גורמים באוצר: יותרו שירותי Take Away. נתניהו: "חגיגות יום העצמאות - בבתים"; מנכ"ל משרד האוצר: "מומלץ לעבוד מהבית ככל האפשר" עמרי מילמן ואיתמר אייכנר, ynetלכתבה המלאה

עוד בטרם אישרה הממשלה את התקנות החדשות שאמורות לשחרר במעט את הפעילות העסקית, התמונה מתחילה להתבהר לאחר נאומיהם של ראש הממשלה ומנכ"לי משרדי הבריאות והאוצר. כלכליסט עונה על השאלות שהוכרעו ואלו שטרם הוכרעו.

מי יוכל לחזור לעבודה מחר?

בעוד שהיום למקומות העבודה יכולים להגיע עד 15% מהעובדים, בענפי התעשייה, הייצור והשירותים יוכלו לפעול במתכונת של עד 30% מהעובדים (או עד עשרה עובדים - הגבוה מבין השניים). מקומות עבודה יוכלו לעבוד בהיקפים נרחבים יותר - כל עוד יעמדו בתו תקן סגול.  

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במסיבת העיתונאים הערב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במסיבת העיתונאים הערב מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב במסיבת העיתונאים הערב

מתי התקנות ייכנסו לתוקף?

בנאומו התייחס ראש הממשלה לכך שהתקנות ייכנסו לתוקף מחר, אולם גורמי מקצוע מבהירים כי כניסתם לתוקף תלויה באישור הממשלה, כך שזה יוכל להיות במהלך היום מחר או אפילו ביום שני.

מהו תו התקן החדש?

מדובר בכללים שנקבעו על ידי משרד הבריאות והאוצר הקובעים כי כל עסק ימנה ממונה קורונה; קובעים את כללי השמירה על היגיינה; איסור התקהלות בפינת הקפה ומטבחונים; אכילה בחדר של העובד ככל שאפשר ולא במטבחונים; חובת שמירה על מרחק 2 מטר מאחד לשני; בדיקת חום בכניסה; שיבוץ באותה קבוצת הסעה ואותה משמרת, ככל האפשר, של עובדים; העסקת שני עובדים בחדר שגודלו עד 20 מ"ר או מספר גדול יותר של עובדים, אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה שתמנע העברת רסס; העסקת עד חמישה עובדים בחדר שגודלו מעל 20 מ"ר או מספר גדול יתר של עובדים אם בין עובד לעובד ישנה מחיצה; בעת קיום פגישות ודיונים יוכלו לשהות בחדר עד שמונה עובדים.

כיצד מקבלים אישור של תו סגול?

עסקים לא נדרשים לקבל אישור כי הם עומדים בתו הסגול. כל עסק שעומד בתנאים יכול לפעול מיידית. באוצר מעריכים כי תוך מספר ימים מרבית העסקים יכנסו לשגרה החדשה. הפרה של הכללים כרוכה ככל הנראה בעבירה פלילית (וחזרה למגבלות הקודמות).

אילו ענפי מסחר ייפתחו?

למרות שהנושא טרם הוכרע בממשלה מסתמן כי חנויות בענפים מסוימים שאינם בקניונים אלא ברחוב יוכלו להיפתח. מדובר בשלב זה בחנויות ריהוט, כלי בית ומוצרי חשמל. חנויות אלקטרוניקה ותקשורת. חנויות ציוד תחזוקה לבית. חנויות ספרים, ספורט ובידור ומכבסות ומתפרות. יתר החנויות, בקניונים וביתר הענפים כמו חנויות צעצועים, הלבשה והנעלה לא יוכלו להיפתח כרגע.

מה יהיו התנאים לפתיחת החנויות המותרות?

סוגיה זו נותרה במחלוקת בממשלה, אולם בשלב זה מה שיוצע הוא כי ייבדק חום בכניסה לכל חנות, בעל החנות יידרש לערוך רשימת לקוחות וספקים, ותהיה מחיצה מניילון בין הקונה למוכר. עוד מוצע כי בחנות של עד 100 מ"ר יותרו 2 לקוחות לכל קופה רושמת פעילה ולחנות מעל 100 מ"ר 4 לקוחות לכל קופה רושמת פעילה.

 

מה לגבי התחבורה הציבורית?

בימים הקרובים יגדל שירות התחבורה הציבורית על מנת לתת מענה לחזרת המשק לשגרה, אולם טרם נקבע עדיין באיזה תדירות והיקף.

מה קורה עם עובדים מבוגרים?

לעובדים מעל גיל 67 אסור יהיה לחזור לעבודה בשלב זה.

מה קורה במגזר הציבורי?

בשלב זה ימשיך המגזר הציבורי במתכונת חירום עד לסוף חודש אפריל. כך שעובדים שהוגדרו חיוניים ימשיכו בעבודתם, חלקם בעבודה מרחוק וחלקם במקום העבודה. עובדים רגילים ימשיכו לשהות בחופשה - כמחציתה על חשבונם וכמחציתה על חשבון המעסיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות