אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר חדש: משבר האקלים תרם לחומרת הבצורת הקשה המכה בארה"ב צילום: shutterstock

מחקר חדש: משבר האקלים תרם לחומרת הבצורת הקשה המכה בארה"ב

חוקרים מאוניברסיטת קולומביה גילו כי משבר האקלים תרם לכמחצית מעוצמת המגה-בצורת שמתרחשת ב-20 השנים האחרונות בדרום-מערב ארה"ב, והגדירו אותה אחת החמורות בהיסטוריה. ללא ההתחממות הגלובלית, תקופת הבצורה הנוכחית היתה קצרה וקלה הרבה יותר

19.04.2020, 11:02 | עומר כביר
הבצורת הקשה שמתרחשת בדרום-מערב ארה"ב ב-20 השנים האחרונות היא מהחמורות ביותר זה 1,200 שנה. לפי מחקר שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Science, משבר האקלים הוא בין הגורמים המרכזיים להיווצרותה של בצורת זו.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי החוקרים, הבצורת הנוכחית, שתרמה להחרפת שריפות היער ולפגיעה במקורות המים באזור, היא "מגה-בצורת" – תקופת יובש עקבית שנמשכת כמה עשורים. ואף ש-2019 היתה שנה רטובה יחסית, ושינויי אקלים טבעיים יכולים להביא לשנים רטובות נוספות שיביאו לסיום הבצורת, ההתחממות הגלובלית מגדילה את הסיכויים להימשכותה.

"אנחנו יודעים שהליך ההתחממות הגלובלית תרם לבצורת הזו", אמר לניו יורק טיימס המדען הראשי במחקר, ד"ר פארק וויליאמס מאוניברסיטת קולומביה. "ככל שעובר הזמן נצטרך יותר ויותר מזל טוב כדי להוציא אותנו מזה".

במסגרת המחקר שיחזרו המדענים את תנאי הבצורת בדרום-מערב ארה"ב בכל שנה עד שנת 800, באמצעות בחינת משתנים כמו טבעות של 1,600 עצים. הם זיהו ארבע תקופות בנות יותר משני עשורים, שבמהלכן הלחות בקרקע היתה נמוכה משמעותית מתנאי היסוד לאורך התקופה שנבדקה – מה שמצביע על תנאי בצורת.

בצורת. למשבר האקלים יש תרומה משמעותית, צילום: shutterstock בצורת. למשבר האקלים יש תרומה משמעותית | צילום: shutterstock בצורת. למשבר האקלים יש תרומה משמעותית, צילום: shutterstock

אחת מהמגה-בצורות הללו, במאה ה-13, נמשכה יותר מ-90 שנה. אולם, בכל הנוגע לחומרה מעלה המחקר שהמגה-בצורת הנוכחית היא הקשה ביותר משלוש המגה-בצורות העתיקות שזוהו, כאשר רק אחת, מסוף המאה ה-16, היתה חמורה יותר, וגם היא לא בהרבה. על סמך 31 מודלים ממוחשבים, מעריכים החוקרים שמשבר האקלים תרם לכמעט מחצית מהחומרה של הבצורה הנוכחית. כלומר, ללא התחממות גלובלית, תקופת הבצורה הנוכחית היתה קלה הרבה יותר ולא אחת מהחמורות בהיסטוריה.

"מגה-בצורת עתיקה היא התרחיש הגרוע ביותר", אמר וויליאמס. "אנחנו יכולים רק לקוות שיש הגנה כלשהי במערכת האקלים שלא תאפשר לתרחיש הזה לחזור על עצמו. אבל מה שאנחנו רואים הוא שאנחנו למעשה בדרך לתרחיש כזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות