אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארגוני מעונות היום: לא נחזור לעבודה בלי פיצוי על נזקי הקורונה צילום: יריב כץ

משבר הקורונה

ארגוני מעונות היום: לא נחזור לעבודה בלי פיצוי על נזקי הקורונה

שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס הודיע היום על תמיכתו בהחזרת מעונות היום והמשפחתונים לפעילות, אך המפעילים מסרבים לעשות זאת: "לא נוכל לממן את עלות הפעלת המעונות כל עוד המדינה לא תעמוד במחויבויותיה"

19.04.2020, 19:27 | שחר אילן

ראשי הארגונים המפעילי את מעונות היום הודיעו היום כי "מעונות היום לא יפתחו ללא מימון נזקי הקורונה ומימון מלא של הפעלת המעונות במציאות המורכבת". זאת בתגובה להודעת שר העבודה והרווחה אופר אקוניס כי הוא תומך בפתיחת המעונות והמשפחתונים כדי לסייע בהחזרת שוק העבודה לשגרה. גם נציגי ארגוני המעונות הפרטיים הודיעו כי לא יפתחו את המעונות והמשפחתונים בלי פיצוי הולם על נזקי הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

מעון יום , צילום: יריב כץ מעון יום | צילום: יריב כץ מעון יום , צילום: יריב כץ

רוב הדיון הציבורי מתנהל על פתיחת גני הילדים שבפיקוח משרד החינוך ובהם ילדים בגילאי 4-6. בפועל החשיבות לשוק העבודה של פתיחת המעונות לגילאי 0-3 גדולה לא פחות ואולי יותר. אקוניס הודיע היום כי הוא ממליץ לפתוח מעונות היום כדי לאפשר חזרה של שוק העבודה לשגרה. הוא העביר לראש הממשלה, ראש המל״ל ושר הבריאות את המלצת משרדו להחזיר משפחתונים עד 5 ילדים לפעילות מלאה ואת המעונות לפעילות בקבוצות שיתחלפו.

גם שר הפנים אריה דרעי העלה היום את הדרישה לפתוח את המשפחתונים. הסיבה לעניין הרב שאנשי ציבור חרדים מגלים דווקא בתחום זה הוא שנשים חרדיות רבות מתפרנסות מהפעלת משפחתונים ונותרו ללא תעסוקה.

ראשי הארגונים מפעילי מעונות היום המפוקחים ובהם ויצ"ו, נעמ"ת, אמונה, החברה למתנ"סים, איגוד מעונות יום ועוד בירכו על הודעת אקוניס. עם זאת הודיעו ש"ללא מתן תקציב ראוי שיכסה את נזקי תקופת הקורונה ואת עלות הפעלת המעונות בתקופה מורכבת זו, לא יפתח לצערנו שום מעון". לדבריהם, "מעונות היום נמצאים בגירעונות ידועים כבר תקופה ארוכה, לא נוכל לממן את עלות הפעלת המעונות כל עוד המדינה לא תעמוד במחויבויותיה".

במצב קשה עוד יותר נמצאים מעונות היום בפרטיים. עשרות חברי פורום גני הילדים הפרטיים, המייצגים מעונות ומשפחתונים השתתפו הבוקר בהפגנת העצמאיים מול ועדת הכספים. חברת הפורום קרן אוחנה איוס אמרה ש"סיימנו לחלק את הלב שלנו בחינם. אנחנו גוססים! אנחנו דורשים פיצוי, שיפוי, הכרה ופטור מארנונה עסקית, משימוש חורג כמו מוסדות חינוך. די לגזירת הקופונים על הגב שלנו"! לא נחזור לשגרה ללא קבלת התנאים שלנו", אמרה. ". אל תזרקו לנו פירורים כמו לדגים! אנחנו רוצים להביא אוכל הביתה״.

על פי המתווה שהציע משרד העבודה והרווחה -  

משפחתונים - שהינם מסגרות לעד 5 ילדים - יוחזרו לפעילות מלאה.

מעונות היום - בשגרה ישנם כ-78 פעוטות במעון המחולקים לשלוש קבוצות. הם יוחזרו לפעילות במתכונת מצומצמת בשיטת הרוטציה, בדומה למתכונת שתונהג בגנים ובבתי הספר.

גננות ומטפלות מעל גיל 65 לא יחזרו לעבודה בשלב הזה והצוות יתוגבר בסיוע שירות התעסוקה.

במשרד העבודה והרווחה טוענים ש"המודל המוצע, מאזן בין החזרת המערכת לשגרה וסיוע להורים העובדים, לבין שמירה על שלומם, בטיחותם והתפתחותן התקינה של הפעוטות וכן לשמירה על בריאותו של הצוות המטפל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות