אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים מממן לפפושדו מלון נוסף בלונדון ב־800 מיליון שקל

בלעדי לכלכליסט

הפועלים מממן לפפושדו מלון נוסף בלונדון ב־800 מיליון שקל

כמו בשיתוף הפעולה הקודם בין הגופים במשבר של 2008, בנק הפועלים יספק לקבוצת פארק פלאזה של פפושדו מימון להקמת מלון נוסף בלונדון. הריבית תהיה דומה למה שסוכם לפני מגפת הקורונה. הקרקע נרכשה על ידי הקבוצה בהון עצמי

20.04.2020, 06:57 | שלומית צור

בזמן שענף המלונאות מצוי בקשיים ובעצם משותק בכל העולם, קבוצת פארק פלאזה בשליטת אלי פפושדו קיבלה בימים אלה מבנק פועלים מימון בהיקף 800 מיליון שקל (180 מיליון ליש"ט) להקמת מלון נוסף בלונדון, כך נודע ל"כלכליסט".

המלון שייקרא ארטהוטל הוקסטון לונדון יוקם בין הרחובות אולד וריווינגטון, בחלק המערבי של שכונת שורדיץ', שנחשבת לאחד האזורים הפופולריים והמתפתחים בעיר. המלון יכלול 27 קומות, ו־343 חדרים, 5 קומות משרדים, שטחי מסחר, מסעדות ובריכה. את המגרש עליו יוקם המלון רכשה פארק פלאזה לפני כשנתיים בהון עצמי ושוויו נאמד כיום בכ־70 מיליון ליש"ט (כ־300 מיליון שקל). עלות ההקמה הכוללת של המלון היא כ־280 מיליון ליש"ט — כ־1.2 מיליארד שקל, כולל מרכיב הקרקע. תקופת ההקמה נאמדת בכ־44 חודשים, ממועד תחילת העבודות.

הדמיית מלון פפושדו פארק פלאזה לונדון הדמיית מלון פפושדו פארק פלאזה לונדון הדמיית מלון פפושדו פארק פלאזה לונדון

פפושדו, המייסד של פארק פלאזה, אומר כי "למרות הקורונה, אני מאמין בחברה וביכולותיה להמשיך בפיתוח עסקיה בלונדון, שתמשיך להיות מרכז כלכלי ותיירותי. נמשיך לקדם את הקמת המלונות החדשים בהתאם לתוכנית האסטרטגית שלנו".

הסכם המימון נחתם בשבוע שעבר עם בנק הפועלים, ומהווה המשך לפעילות משותפת ארוכת שנים בין הבנק לקבוצת פארק פלאזה, שהבנק כבר מימן הקמת כמה ממלונותיה באירופה ובהם מלון פארק פלאזה ווסטמיניסטר ברידג' שהוקם עיצומו של המשבר הכלכלי של 2008. נודע כי ההלוואה החדשה, בליש"ט, תועמד לקבוצה על ידי פועלים בריבית דומה לתנאים שסוכמו לפני משבר הקורונה. ההלוואה היא לתקופה של עד עשר שנים והיא מובטחת בזכויות של פארק פלאזה בנכס.

אלי פפושדו , צילום: אוראל כהן אלי פפושדו | צילום: אוראל כהן אלי פפושדו , צילום: אוראל כהן

מאחר שהקרקע נרכשה בהון עצמי, פארק פלאזה לא צריכה להשקיע עוד מזומנים בהיקף מהותי בפרויקט, מה שמקנה לה גמישות פיננסית. דירקטוריון החברה אישר התקשרות עם קבוצת Gear שתשמש כקבלן המבצע.

פארק פלאזה מפעילה כבר שבעה בתי מלון בלונדון. מלון פארק פלאזה ווסטמיניסטר', הנחשב למלון הדגל של הקבוצה, הוא כנראה היחיד שממשיך לפעול בימים אלה ו־500 מבין 1,019 חדריו בו מושכרים בימים אלה לממשלת בריטניה, עבור צוותים רפואיים שעובדים בבית חולים הסמוך, ב־140 פאונד ללילה לחדר.

פארק פלאזה מתכוונת להקים ולפתוח שלושה בתי מלון נוספים בלונדון, אחד בפארק רויאל, השני בסמוך למלון ווטרלו והשלישי בשכונת באטרסי. במקביל היא מתכוונת להקים בשנים הקרובות בניו יורק את מלון ארטהוטל האדסון יארדס.

מניות פארק פלאזה נסחרות בבורסה הראשית של לונדון ונכללות במדד FTSE250. נכון להיום, מניות החברה נסחרות לפי שווי של כ־2.7 מיליארד שקל. החברה מפעילה בתי מלון תחת המותגים "פארק פלאזה", "ארטהוטל" ו"ארנה", כאשר עיקר פעילותה מתבצעת בבריטניה, הולנד וקרואטיה. הרשת חולשת כיום על על כ־8,800 חדרים ועל כ־6,000 יחידות לינה בקמפינג בסך הכל, מחזיקה החברה ב־50 בתי מלון, אתרי נופש ואתרי לינה וקמפינג. אלי פפושדו מכהן כיו"ר החברה ובוריס איוושה הוא המנכ"ל.

פפושדו (82) מחזיק בפארק פלאזה באמצעות קבוצת ים סוף, שאותה ייסד בשנות השבעים. הקבוצה הקימה בעבר מלונות באילת ובטאבה, אך בשנות ה־80, עם החזרת סיני למצרים, העבירה הקבוצה את פעילותה המלונאית לחו"ל. ים סוף אף פעילה בתחום הנדל"ן למגורים במדינת ישראל, והקימה בין היתר את מגדל נווה צדק, פרויקט בלה לוגאנו ביהוד, ומקימה בימים אלה פרויקט מגורים ברחוב המתמיד ברמת גן במסגרת תוכנית פינוי־בינוי ראשונה בעיר שקיבלה היתר בנייה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות