אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל הקורונה - צניחה  במספר הדירות שאושרו ע"י מינהל התכנון צילום: נעה קסלר

פרסום ראשון

בשל הקורונה - צניחה במספר הדירות שאושרו ע"י מינהל התכנון

מנכ"לית מנהל התכנון, דלית זילבר, מתנגדת להמשך עבודה במתכונת של 30%. במכתב ששלחה למנכ"ל משרד האוצר, ציינה כי מאז מרץ אושרו 74 תוכניות בנייה בלבד, שבהן רק 1,800 דירות - נמוך ב-83% מהתקופה המקבילה אשתקד שבה אושרו מעל 10 אלף דירות. "ללא הגדלת מצבת העובדים של מינהל התכנון, היקף העבודה ישאר מוגבל ועלול להביא לצמצום משמעותי של היצע הדיור"

20.04.2020, 11:26 | אמיתי גזית
"בנסיבות אלו לא נוכל לעמוד באתגרים המרכזיים העומדים בפנינו כגוף המחולל צמיחה במשק הישראלי, ותפגע עמידת מינהל התכנון ביעדים שנקבעו לו לפי תוכנית עבודה מאושרת לשנת 2020", זה המסר המרכזי במסמך מטריד ששלחה אתמול מנכ"לית מנהל התכנון דלית זילבר למנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ולפרופסור דניאל הרשקוביץ נציב שירות המדינה והגיע לידי כלכליסט. במסמך פירטה זילבר את השפעת ההחלטה שהתקבלה ב-22 במרץ במסגרת הצעדים להתמודדות עם המגיפה, על פיה רק 30% מכוח האדם של מנהל התכנון עובדים כעת.

דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון , צילום: ענבל מרמרי דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון | צילום: ענבל מרמרי דלית זילבר מנכ"לית מינהל התכנון , צילום: ענבל מרמרי

מהמסמך עולה כי מוסדת התכנון אישרו מאז 15 במרץ השנה 74 תוכניות בנייה שבהן רק 1,800 דירות, נמוך ב-83% מהתקופה המקבילה ב-2019 שבה אושרו 229 תוכניות שבהן 10,800 דירות. בבחינה של היקף הדיונים במוסדות התכנון עולה כי בעקבות המגבלות המתקיימות השנה בכל מוסדות התכנון רק 284 דיונים על 270 תוכניות לעומת 666 דיונים ב-650 תוכניות בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

זילבר מעריכה כי בעקבות צוואר הבקבוק שנוצר כעת הותמ"ל - הזרוע המרכזית של משרד האוצר ומנהל התכנון לקידום תוכניות בנייה למגורים, תשיג רק 50% מהיעד השנתי שהוצב לה ותצליח לאשר תוכניות לבניית כ-40 אלף דירות לעומת יעד של 80 אלף.

בין תוכניות הבנייה המשמעותיות למגורים שקידומן נפגע מונה זילבר את תוכנית שדה דב לבניית 16 אלף דירות, 12 אלף דירות בפי גלילות, ו-32 אלף דירות בתוכנית השלד שמקודמת על קרקעות תע"ש רמת השרון.

עוד מציינת זילבר כי גם קידומן של תוכניות תשתית מהותיות נפגע בצורה דרמטית בחודש שחלף. במיוחד היא מדגישה את התוכנית להקמת קוי מטרו באורך 105 ק"מ ו-105 תחנות בגוש דן. בסך הכל נעצרו לא פחות מ-20 תוכניות לתשתיות לאומיות בין היתר למסילות, שדות תעופה, אנרגיה, פסולת ים וחופים.

בסיומו של המכתב מבהירה זילבר מה תכליתו – הגדלת מספר העובדים במנהל התכנון "ללא הגדלת מצבת העובדים של מינהל התכנון, היקף העבודה ישאר מוגבל ועלול בסופו של יום, להביא לצמצום משמעותי של היצע הדיור, לפגיעה ביזמים ולהכניס למיתון את שוק הנדל"ן, אשר מוגדר לא אחת כ"קטר של המשק". על כן, אנו סבורים כי ישנה חשיבות גדולה בהגדלת היקף עבודת מינהל התכנון ככל האפשר ובהתאם להנחיות משרד הבריאות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות