אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בישראל יש יום שואה ממלכתי - אבל לרבע מהניצולים אין מה לאכול צילום: לחיות בכבוד

דעה

בישראל יש יום שואה ממלכתי - אבל לרבע מהניצולים אין מה לאכול

כ-50 אלף ניצולי שואה החיים בישראל סובלים מעוני וממחסור. אולי השנה, בגלל שהקורונה שינתה את הדרך בה אנו מנציחים את זכרון השואה בדר"כ, נוכל לשנות מעט גם את החשיבה שלנו - וסוף כל סוף לדאוג בעיקר לניצולים, ולא רק להיסטוריה

21.04.2020, 10:18 | ארז קרלשטיין

יום השואה הוא יום ממלכתי. יום בו כל היהודים באשר הם מתייחדים עם זיכרון השואה ורוחשים כבוד רב לניצולים. יום בו רוב אזרחי מדינת ישראל נחשפו שוב לזוועות ונחשפו לראשונה לסיפורים האישיים של הניצולים שעדיין כאן איתנו.

קראו עוד בכלכליסט

יום השואה הוא יום בו מצד אחד התקשורת דואגת להזכיר לנו ש-75 שנה אחרי שניצלו מהזוועות, כרבע מ-200 אלף ניצולי השואה שעוד חיים בישראל, חיים בעוני ובמחסור. אך מצד שני, הסיפור, הנרטיב, המחבוא וההישרדות שלא ייאמנו, הם אלו שמככבים ומובילים את השיח. על כן, מה שזוכרים ביום הזה בסופו של דבר הוא לדבר על השואה ולא על ניצולי השואה.

לתרומת ארוחה חמה לניצולי שואה לחצו כאן .

הפגנת ניצולי שואה (ארכיון), צילום: גיל יוחנן הפגנת ניצולי שואה (ארכיון) | צילום: גיל יוחנן הפגנת ניצולי שואה (ארכיון), צילום: גיל יוחנן

בימים אלו הכל שונה. מגפת הקורונה שינתה את חיינו, הפכה לנו את היום והעמידה אותנו במצבים שלא התמודדנו איתם מעולם - ברמה האישית וברמה הלאומית (והבינלאומית).

כעת בימי הקורונה, גם על ניצולי השואה עוברת טלטלה. רוב רובם של הניצולים מבודדים כבר כחודשיים, ללא יכולת לפגוש אף אדם מחשש להידבקות בנגיף המסוכן, שמאיים עליהם יותר מעל כל אוכלוסייה בסיכון אחרת.

על כן, ביום השואה הזה, לא נוכל להתקרב אל ניצולי השואה ולא נוכל לשמוע את סיפורם. לא במסגרת "זיכרון בסלון" ולא בטקסים. הכל שונה.

אך אולי בגלל שהכל שונה, ולא פשוט, אולי דווקא "בזכות" המצב הזה נוכל לשנות מעט את החשיבה שלנו? אולי נוכל סוף כל סוף לחשוב על ניצולי השואה ולא רק על השואה?

שלא תבינו לא נכון: לשמוע, להנציח, ללמוד, לזכור ולא לשכוח – כל אלו חשובים מאוד. אך אולי כעת, כאשר הכל שונה ואין לנו את היכולת להנציח "כרגיל", דרך הטקסים והעדויות, אולי כעת נוכל לפנות תשומת לב וקשב למציאות שטופחת על פניהם של הניצולים. אולי כעת, אולי הפעם, נוכל לדאוג להם - כדי שיוכלו לסיים את חייהם בארץ ישראל, מדינת היהודים עליה חלמו, בכבוד. ללא הצורך לרעוב ולחשוש באם מחר יאכלו.

אני אחזור שוב על הנתון שציינתי בתחילת דבריי: כ-50 אלף ניצולי שואה בשנת 2020 חיים במדינת ישראל מתחת לקו העוני. רעבים, עניים, חסרים אוכל וציוד בסיסי.

הדבר החשוב ביותר שנשאר לנו כעת הוא לדאוג שלפחות ארוחת צהריים הם יקבלו. ארוחה חמה ומזינה. כי מה שווים הטקסים, היוזמות להעלאת המודעות לסיפורים והעמידה בצפירה, אם למי שעוד נותר מהניצולים אין מה לאכול?

הגיע הזמן להחליט: האם אנחנו ממשיכים לתדלק את הבעיה או לוקחים חלק בפתרון. אנחנו בצו 8, והגיע זמן להתגייס כדי להפוך את יום השואה ליום בו נוכל לדבר רק על השואה וזיכרון השואה, כי לא נאלץ לעסוק במצב הניצולים הגרוע. כל מי שנושא השואה בליבו חייב להתגייס, כי לרבים מהם כבר לא תהיה את האפשרות לדחות למחר. התגייסו, עזרו ובואו פשוט ניתן להם לחיות בכבוד.

לתרומת ארוחה חמה לניצולי שואה לחצו כאן .

הכותב הואו מייסד ומנכ"ל עמותת 'לחיות בכבוד' שמספקת כ-400 אלף ארוחות חמות מידי שנה לניצולי שואה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
ילדי מלחמה
רוב הניצולי שואה מקבלים רנטה מגרמניה לאומת המשפחות של היהודים שברחו למזרח רוסיה וילדיהם שסבלו מרעב ,עבדו 16שעות ביום במפעלים או גוייסו לעבודות בכפייה אינם מקבלים את הסטטוס הנ"ל. הם עיבדו את ילדותם ורק בגיל יותר מבוגר הבינו עד כמה בריאותם נפגע. הם לא מוכרים כי ניצולי שואה ואינם מקבלים קצבה חודשית!!!המון כסף המדינה מחזיקה ולא מחלקים אותו בצורה הוגנת בגלל .
פנינה  |  21.04.20
15.
מטריד שהפוקוס רק על ניצולי שואה קשישים מאירופה. יש גם קשישים ניצולי שואה מארצות ערב
למה שלא נאחד ביום הזה את החמלה כלפי כלל הקשישים שברחו בעור שיניהם מנוגסים גם באירופה וגם בארצות ערב? אל נשכח את כולם ביום הזה יום הזכרון... אחרי 72 שנה להקמת המדינה חייבים לשנות גישה...
יש קשישים רבים רעבים ואין קשר למוצאם  |  21.04.20
13.
אין להם מה לאכול מפני שהם ניצולי שואה ?
האם אלה מהניצולים החיים בקרבנו היום שסובלים מעוני, סובלים בגלל שהם ניצולי שואה או בגלל שנקלעו למצב סוציאלי קשה כמו זקנים אחרים שאינם ניצולי שואה דווקא ? הניגון על המיתר הזה של ניצולי שואה מצד אוספי כספים למיניהם מדליק אור אדום; הידעתם כמה מרוויחים בכל חודש אלה שמתמחים ב"שואה ביזנס" ? צריך לעזור לזקנים אומללים בלי קשר לשואה.
ש.  |  21.04.20
לכל התגובות