אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקלות לנוטלי משכנתא שיצאו לחל"ת: שיעור ההחזר מההכנסה יעלה ל-70% צילום: דוד הכהן

הקלות לנוטלי משכנתא שיצאו לחל"ת: שיעור ההחזר מההכנסה יעלה ל-70%

במטרה להקל על רוכשי הדירות לקבל משכנתא, בנק ישראל אישר לבנקים לתת הלוואות בהתבסס על הכנסתם טרם היציאה לחל"ת, ובשיעורי החזר גבוהים יותר

21.04.2020, 11:23 | רחלי בינדמן

 בנק ישראל נותן הקלות לנוטלי משכנתאות שהוצאו לחל"ת ומשנה את מגבלת "שיעור ההחזר על ההכנסה", שהיתה עד כה 50% מהכנסת שני בני הזוג הלווים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי בנק ישראל, מגבלה זו עלולה להוות חסם לקבלת משכנתא, ובמקרים מסוימים חסם לעמידה בהתחייבויות הקיימות לרכישת הדירה.

בהוראת שעה שפירסם היום בנק ישראל נקבע כי הבנקים רשאים להעמיד לרוכשי הדירות משכנתא בהתבסס על הכנסתם טרם היציאה לחל"ת ובהתקיים מספר תנאים: שהחריגה ממגבלת שיעור ההחזר נובעת מירידה בהכנסת הלווה ערב החל"ת, או ירידה למשרה חלקית של הלווה בשל משבר הקורונה; שלהערכת הבנק הלווה צפוי לחזור לעבודתו בחלוף משבר הקורונה; וששיעור ההחזר מההכנסה של הלווה לאחר היציאה לחל"ת לא עולה על 70%.

פרויקט מחיר למשתכן בראש העין, צילום: ליטל גואלמן פרויקט מחיר למשתכן בראש העין | צילום: ליטל גואלמן פרויקט מחיר למשתכן בראש העין, צילום: ליטל גואלמן

הבנק יהיה רשאי לחשב את "שיעור ההחזר מההכנסה" על בסיס הכנסות הלווה טרום היציאה לחל"ת. האמור מונע עליה בדרישת ההון בגין משכנתאות כאמור ובכך עשוי למנוע העלאת ריבית ללווים אלו.

בנוסף, בנק ישראל העניק הקלות לבנקים בכל הקשור להון שהם צריכים להקצות במסגרת דרישות ההון שלהם בעת מתן משכנתא. בבנק ישראל בעצם נותן הקלות בדרישות ההון לבנקים כדי לעודד מניעת ייקור הריבית ללווים.

בבנק ישראל מסבירים את ההחלטה בכך שיש משקי בית רבים שהתחייבו לרכוש דירות במסגרת מחיר למשתכן וכעת עומדים בפני שוקת שבורה בגלל הירידה בהכנסתם החודשית ועלולים לאבד את ההטבה. עם זאת, בבנק ישראל לא התנו את ההטבה רק לזוכי מחיר למשתכן ולא רק מי שכבר החל בתהליך רכישת דירה. ההקלה תהיה בתוקף עד 30 בספטמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות