אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קופאס מקטינה חשיפה ליינות ביתן צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

קופאס מקטינה חשיפה ליינות ביתן

אחד הספקים שקיבל את הודעת קופאס אמר כי נמסר לו שהוחלט להוריד את חשיפתה לרשת בגלל הנסיגה מעסקת כלירמרק, וכי הרשת זקוקה להשקעת הון משמעותית לחיזוקה הפיננסי

22.04.2020, 08:28 | נווית זומר

חברת ביטוח האשראי קופאס הודיעה ללקוחותיה, המספקים סחורה ליינות ביתן, על קיצוץ של עד 50% בכיסוי הביטוחי שרכשו אצלה. המשמעות היא שלקוחותיה יצטרכו לשקול אם להתאים את היקף המכירות לכיסוי שהופחת, או להמשיך לספק לרשת כרגיל.

קופאס היא חברת ביטוח האשראי הקטנה מבין החברות המבטחות, ומבדיקת כלכליסט עולה כי בססח וכלל ביטוח לא ביצעו צעד דומה.

המהלך נעשה למרות שיפור ניכר בתזרים המזומנים של יינות ביתן, מאז פרץ משבר הקורונה ובהלת הקניות שנתלוותה אליו, ששחרר אותה ממחנק האשראי שבו היתה נתונה. מאז פרץ המשבר, עלה מחזור המכירות של הרשת ביותר מ־30%, מה שאפשר לה לחזור לתשלום סדיר לספקים, ואף תשלום מקדמות לספקים עבור הגדלת היקף אספקת הסחורות. אחד הספקים שקיבל את הודעת קופאס אמר כי נמסר לו שהוחלט להוריד את חשיפתה לרשת בגלל הנסיגה מעסקת כלירמרק, וכי הרשת זקוקה להשקעת הון משמעותית לחיזוקה הפיננסי. קופאס סירבה להגיב.

יינות ביתן, צילום: מיקי נעם אלון יינות ביתן | צילום: מיקי נעם אלון יינות ביתן, צילום: מיקי נעם אלון

עסקת כלירמרק, קרן ההשקעות שהייתה אמורה להשקיע כחצי מיליארד שקל ברשת, הוקפאה. העסקה כללה תנאים קשים לרשת, כמו גובה הריבית והחלק שדרשה לקבל בעתיד הקרן מהחברה (30%). ברשת מאמינים כי יכולים להמשיך לשפר את ביצועיה ללא הקרן. בתחילת מרץ נכנס לתפקידו מנכ"ל חדש ליינות ביתן, מיכאל לובושיץ, שהחל כבר ביישום תוכנית התייעלות, שאת פירותיה מצפים ברשת לראות בחודשים הקרובים.

זו לא פעם ראשונה שחברות ביטוח מורידות את ביטוח האשראי לרשת בשיא המשבר של יינות ביתן בספטמבר שנה שעברה , שלושת חבורת הביטוח בססח , כלל ביטוח אשראי קופואס הורידו את ביטוח האשראי של הרשת , יחד עם זאת יש לציין הספקים המשיכו לתמוך ביינות ביתן ולספק לה סחורה. מנכל מיכאל לובושיץ אמר בתגובה: "הספקים ממשיכים לתת אמונם ברשת. בקרוב אפרסם תוכנית מפנה לחברה, שאמורה להביא אותה להיות רשת השיווק מהמובילות בישראל, תוך ניצול יתרונה כבעלת רשת חנויות שכונתיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות