אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוקר קשה באתרי הבנייה: עמודים קרסו בראשון לציון, הרוג בבאר שבע צילום: איחוד והצלה

בוקר קשה באתרי הבנייה: עמודים קרסו בראשון לציון, הרוג בבאר שבע

אירוע קריסת עמודי הקונסטרוקציה בראשון לציון הסתיים בנס והתרחש באתר של חברת שובל הנדסה שבעבר קריסת מנוף באתר בכפר סבא הובילה למותה של נטע רוטמן; בבאר שבע פועל נהרג מנפילה

22.04.2020, 11:13 | דותן לוי

בוקר קשה באתרי הבנייה בישראל. סביב השעה 9:40 התמוטטו עמודי קונסטרוקציה של מבנה תעשייתי במערב ראשון לציון באתר בנייה ברחוב אברהם בומה שביט. כוחות ההצלה שהגיעו למקום דיווחו כי אין נפגעים וכלל הנראה האירוע הסתיים בנס.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באתר בנייה של קבוצת הרכישה יוקה פארק לעסקים והחברה המבצעת בו היא שובל הנדסה. נזכיר, כי בפרויקט אחר שביצעה בעבר שובל הנדסה בכפר סבא נפל חלק מנוף על רכבה של נטע רוטמן ז"ל והיא נהרגה במקום.

התאונה בראשון לציון, צילום: מד"א התאונה בראשון לציון | צילום: מד"א התאונה בראשון לציון, צילום: מד"א

אירוע אחר שהתרחש הבוקר סביב השעה 10:00 ברחוב יוסף בורג בבאר שבע הסתיים בתוצאה טרגית, כאשר פועל כבן 30 נפל מגובה רב ונהרג. על פי דיווח של מד"א, כשהגיעו למקום מצאו את הפועל עם פגיעה רב מערכתית ללא סימני חיים ולא נותר להם אלא לקבוע את מותו.

התאונה בראשון לציון, צילום: איחוד והצלה התאונה בראשון לציון | צילום: איחוד והצלה התאונה בראשון לציון, צילום: איחוד והצלה

נזכיר, כי מאז תחילתו של משבר הקורונה ירד מספר הפצועים וההרוגים בתאונות באתרי בנייה, אך אחת הסיבות לכך היא גם צמצום משמעותי של מספר הפועלים באתרים. עו"ד ישראל אסל, היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה אמר הבוקר: "בחודשיים האחרונים היה מעט שקט בתחום הבטיחות בעבודה, ולמרבה השמחה עובדים לא נפגעו.

"לרגע האמנו שאולי יש כאן איזה שינוי בתרבות הבטיחות באתרי הבנייה, אך האירוע החמור שאירע היום בראשון לציון ושבו קרסו כמו קוביות דומינו שורת עמודי בטון של מבנה ובנס לא נפגעו עובדים, מלמד שכלום לא השתנה.

"לפני שעה קלה נהרג פועל בניין כבן 30 שנפל ממרפסת באתר בנייה ברח' יוסף בורג בבאר שבע, אירועים אלו מלמדים שתרבות חוסר הבטיחות וחוסר האכפתיות מחיי העובדים באתרי הבנייה נמשכת. נראה שהסיבה העיקרית לכך שבחודשיים האחרונים לא נפגעו עובדים באתרי הבנייה היה דווקא נגיף הקורונה, כעת אט אט עם נסיגת נגיף הקורונה אנו רואים שפועלי הבניין חוזרים ליפול אל מותם".

חברה עם עבר בעייתי

בתאונה בבאר שבע מדובר במתקין מזגנים שנפל מהקומה ה-13 באתר של חברת 'אופק שלי'. מדובר בחברה עם עבר בעייתי בתחום הבטיחות, כך למשל בשנה שעברה (יולי 2019) התחשמל למוות עובד באתר לבניית פרויקט O-Tech במרכז אושירה בכפר סבא שבו 'אופק שלי' הייתה חברת הביצוע. לאחר התאונה הוטל במקום צו בגין ליקויי בטיחות שנמצאו במקום.

בנוסף, בשנה שעברה נפצע קשה עובד שנפל מגג מחסן לוגיסטי של החברה בשערי הנגב, אירוע שלאחריו הוגש בתחילת השנה כתב אישום בגין גרימת חבלה ברשלנות כנגד עובדי חברה קבלנית שנשכרו לביצוע עבודות במקום. בחודש ינואר השנה הוגש כתב אישום כנגד חברת 'אופק שלי' בגין תאונת מוות שהתרחשה באתר לבניית פרויקט 'דימרי West' באשקלון בשנת 2014, וכן כנגד מנהל העבודה באתר, בגין גרימת מותו ברשלנות של עובד שנהרג ממשקולות עגורן שפגעו בו. כמו כן, יותר מ-10 צווי בטיחות בגין ליקויי בטיחות הוטלו בשנתיים האחרונות באתרים שונים של החברה.

לדברי ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשיה, "כנגד חברות שהתרשלו בשמירה על בטיחות עובדיהן כמעט שלא ננקטות סנקציות מרתיעות כך, למרות הרקורד הבטיחותי החמור של חברת 'אופק שלי' לא ננקטו כנגד החברה צעדים משמעתיים על ידי רשם הקבלנים במשרד השיכון, וזאת בדומה לחברות קבלניות רבות להן רקורד בטיחותי חמור, בעניינן פנינו בשנה האחרונה לרשם הקבלנים ולמנהל הבטיחות במשרד העבודה.

"גם במקרים הנדירים בו מוגשים כתבי אישום בגין גרימת מותם של עובדים באתרי בנייה, הם בדרך מוגשים כחלוף זמן רב. כך, 6 שנים חלפו מעת התרחשות התאונה באתר בביצוע אופק שלי ועד להגשתו עתה של כתב האישום כנגד החברה! התנהלות זאת אינה מאפשר למצות את הדין עם האשמים בגרימת מותם של עובדים ולייצר התרעה מפני זלזול בבטיחות העובדים".

 

מקבוצת שובל נמסר בתגובה, "המדובר בקריסה של אלמנט טרומי במהלך הרכבה. ההרכבה בוצעה עפ"י כל הכללים והנהלים הנדרשים לפי חוקי הבטיחות והעבודה. אין נפגעים בנפש. האירוע ייבדק כמובן ביסודיות עפ"י כל הכללים הנדרשים".

לגבי התאונה בראשל"צ נמסר ממשרד העבודה: "האירוע בראשל״צ התרחש באתר של חברת שובל, בעקבות האירוע החמור, האתר כולו נסגר מיד. נפתחה חקירת משטרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות