אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשתות האופנה והמסחר משביתות את פתיחת החנויות צילום: אוראל כהן

רשתות האופנה והמסחר משביתות את פתיחת החנויות

נציגי הרשתות פנו ל-400 רשתות המיוצגות וביקשו את אישורן להשתתפות בשביתה. זאת לאחר שפנו היום לראש הממשלה ופירטו את דרישותיהם, בהן פיצוי על הירידה במחזור ותמריץ כספי על העסקת עובדים בתום המשבר. היום יערכו פגישה משותפת עם העצמאים במטרה לשלב כוחות

22.04.2020, 15:33 | אורנה יפת

רשתות האופנה והמסחר משביתות את פתיחת החנויות במחאה. נציגי הרשתות שלחו היום מייל ל-400 הקמעונאים המיוצגים על ידם וביקשו את אישורם להצטרף לשביתה. זאת לאחר שהיום שלחו הנציגים מכתב לרה"מ נתניהו ובו פירטו את דרישותיהם לאור המצב אליו נקלעו בשל משבר הקורונה. בין הדרישות - פיצוי על הירידה במחזור ותמריץ כספי על העסקת עובדים בתום המשבר.

קראו עוד בכלכליסט

הקמעונאים טוענים כי האוצר מתעתע בראש הממשלה ומטרפד את דרישותיהם. "התנהלות האוצר לא מותירה בידינו ברירה אלא להשבית את כלל עסקינו", כתבו הקמעונאים במכתב לראש הממשלה. "כיוון שפתיחת החנויות בעת הזו, ללא קבלת רשת ביטחון ממשלתית, רק תעמיק את ההפסדים הכבדים ואת הבור אליו נפלנו, כל רשתות האופנה והמסחר תיאלצנה לפתוח בשביתה כללית ולסגור את שעריהן עד שדרישותינו המינימליות לעזרה מהממשלה. ממשלת ישראל תמשיך לצערנו לממן את שכרם של 350 אלף עובדינו (כ-3 מיליארד שקל בחודש) עד אשר האוצר ישכיל להבין את גודל המשבר ועוצמת פגיעתו האנושה, ויקבל את דרישותינו במלואן. החמצן שלנו נגמר".

הקמעונאים נפגשו אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי האוצר והציגו את בקשותיהם לסיוע. כעת, הם שלחו מכתב לראש הממשלה בו הם אומרים כי בכוונתם להשבית את המסחר, לאחר שהבינו כי האוצר לא מתכוון להענות לבקשות. "על אף ההבנה העמוקה והכנה שגילית למצוקותינו, מקורות רשמיים בתוך משרד האוצר עידכנו אותנו הבוקר כי אין בכוונתם ליישם את המתווה שהצענו לך. כך נאמר לנו במפורש ובכוונת מכוון", כתבו.

הפגנת העצמאים השבוע, צילום: אלי מנדבלאום הפגנת העצמאים השבוע | צילום: אלי מנדבלאום הפגנת העצמאים השבוע, צילום: אלי מנדבלאום

"אנחנו במצב חירום כלכלי וקיומי. כולנו רגע לפני קריסה. מעבר להפסדי העתק שיצרו לנו חודשים מרץ ואפריל, אנו חוששים שהגרוע מכל עוד לפנינו. כל חנות שתיפתח בימים אלה, תצליח להגיע לפדיון של 50%, במקרה הטוב, מהפדיון אליו הגיעה לפני המשבר. בפדיונות כאלה, פתיחת החנות תהיה הפסדית ורק תעמיק את המשבר החריף", כתבו לראש הממשלה.

המתווה שמציעים הקמעונאים לדבריהם הוא "הגון, מינימליסטי מבחינת הצרכים שלנו אבל כזה שמתחשב גם בשאר צרכי הקופה הציבורית". בין היתר הם דורשים פיצוי של עד  10% מהכנסותיו כפי שדווחו בחודשים מרץ-אפריל 2019.

בנוסף דורשים הקמעונאים 10,000 שקל מענק עבור על כל עובד שהוצא לחל"ת וייקלט בחזרה לעבודה, הגדלה של ערבות המדינה בכל מסלולי ההלוואות ל-50% לפחות.  ובנוסף, לצרף גם את חברות האשראי והחוץ בנקאיים למעגל המלווים, הארכת תקופות היציאה לחל"ת וביטול הדרישה למינימום 30 יום, כדי שבבוא העת יוכלו "להחזיר את העובדים ללא חשש מהוצאתם לחל"ת נוסף עקב סגר נוסף".

בקשה נוספת של הקמעונאים היא כי הממשלה תבטל את הפטור ממע"מ עד 75 דולר שניתן ברכישה באינטרנט מאתרים בחו"ל.

"האוצר סבור שאנו חבורה של 'עשירים חזירים'", כותבים הקמעונאים לראש הממשלה. "האוצר שוכח שאנו אנשי עמל המפרנסים 350 אלף משפחות בישראל. אל תיתן לבכירי האוצר לתעתע בך".

במקביל, מגייסים הקמעונאים סקטורים נוספים לצידם במאבק. היום בשעה 17:00 תתקיים פגישת חירום של נציגי התאגדות רשתות האופנה והמסחר במטרה להציג תוכנית כלכלית דחופה, שתתמוך בחברות הקטנות, הבינוניות והגדולות. הקמעונאים משלבים כעת כוחות עם קבוצת העצמאים "אני שולמן", מסעדנים, נשיאות המגזר העסקי, נציגי ארגון העסקים בדרום וגופים נוספים.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות