אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלות ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לעבודה: 9 מיליארד שקל צילום: יריב כץ

עלות ההסכם הקואליציוני בין כחול לבן לעבודה: 9 מיליארד שקל

ההסכם הנדיב כולל, בין היתר, את הגדלת שכר המינימום, הקצבאות והקשישים, ומונע קידום חוק להגבלת זכות השביתה. מאיפה יגיע הכסף בזמן שהמדינה נאבקת במשבר הקורונה? לא ברור

25.04.2020, 19:42 | צבי זרחיה

ההסכם הקואליציוני, שנחתם בסוף השבוע בין כחול לבן למפלגת העבודה, מגדיל בכ-9 מיליארדי שקלים בשנה את ההוצאה התקציבית. זאת, היות שהוא טומן בחובו סעיפים הכוללים את הגדלת שכר המינימום, העלאת קצבאות הנכים, העלאת קצבאות הקשישים והקצאת כ-200 מיליון שקלים במסגרת הכספים הקואליציונים לתנועות הנוער, מכינות קדם צבאיות ועוד.  

קראו עוד בכלכליסט

לנוכח הגידול החריג בגרעון בתקציב המדינה עקב המאבק בקורונה לא ברור מהיכן יוקצו המיליארדים למימוש הסעיפים החברתיים בהסכם. לאחר הבחירות הודיעה כחול לבן כי בהסכם הקואליציוני עם הליכוד יבוטלו הכספים הקואליציוניים. אבל בהסכם עם הליכוד לא נכלל סעיף כזה. 

יו"ר העבודה עמיר פרץ, צילום: יריב כץ יו"ר העבודה עמיר פרץ | צילום: יריב כץ יו"ר העבודה עמיר פרץ, צילום: יריב כץ

כחול לבן והעבודה קבעו כי הממשלה החדשה תקבע יעד של העלאת שכר המינימום ל-6,000 שקלים. כמו כן הוסכם ש"הצדדים יפעלו לצמצום ההעסקה ושיפור התנאים של עובדי הקבלן במגזר הציבורי בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה".

בתחום החינוך מוצע ש"הצדדים יפעלו לקבוע חינוך ציבורי מפוקח בחינם מגיל אפס במתווה מדורג למספר שנים". כמו כן, מוצע ש"הצדדים יגדילו את תקציב תנועות הנוער ותנועות הבוגרים".

בתחום הרווחה נקבע כי "הצדדים יפעלו להעלות בהדרגה את קצבת הזקנה ל 3,000 שקל ותשנה את מנגנון ההצמדה לפי השכר הממוצע במשק. הסדר זה ימצא את מקומו בבסיס תקציב המדינה ולא יושפע מהפחתות רוחביות, ככל שיוחלט על כאלה".

עוד נקבע בהסכם בין כחול לבן לעבודה כי "הצדדים יפעלו לאמץ במלואו את המתווה להעלאת קצבאות הנכים כפי שאושר בממשלה ה-34, ובנוסף תעלה משמעותית את רף ״הדיסריגרד״ (הסכום שנקבע בחוק כי אם הכנסתו של הנכה תעלה עליו, הוא לא יהיה זכאי לקצבתו - צ"ז). לנכים בשוק העבודה ותגדיל את מעגל הזכאים לקצבת ניידות". על פי ההסכם, "הסדר זה ימצא את מקומו בבסיס תקציבי המדינה, ולא יושפע מהפחתות רוחביות".

כמו כן, הסכימו העבודה וכחול לבן כי יפעלו להעלות את שיעורי הקצבה הנוכחיים של קצבת הבטחת הכנסה ומסורבות מזונות מהביטוח הלאומי מ-33% מקו העוני ל-50% לפחות ממנו. עוד נקבע כי הצדדים יפעלו להפסקת ההפרטה של השירותים החברתיים בישראל ולהעברה של שירותי חירום וליבה לאחריות המדינה.

במסגרת ההסכם, נקבע גם כי הצדדים יפעלו להגדיל את הבטחת ההכנסה לקשישים ל-3,710 שקלים, וכי הצדדים יפעלו לאשר חוק ביטוח סיעוד ממלכתי על פי המתווה שיביא שר הרווחה.

ההסכם הקואליציוני גם מונע את חקיקת החוק להגבלת זכות השביתה בלא הסכמתה של מפלגת העבודה. מאחר שהמפלגה מתנגדת לחוק להנהגת בוררות חובה ולהגבלת זכות השביתה - כחול לבן לא תוכל לקדם חוק שכזה. בשנים האחרונות בתקופת ממשלות נתניהו הועלו הצעות חוק בעניין, אבל הן לא קודמו.

בהסכם הקואליציוני נקבע עוד כי "הצדדים יראו בחקלאות הישראלית ובהתיישבות ערך לאומי. הצדדים יקדמו תכנית לאומית ותעגן בחקיקה את מעמד החקלאות בישראל". 

בהסכם נקבע גם כי הצדדים יפעלו להעלאת כלל היהודים הממתינים לעליה באתיופיה בהתאם להחלטת הממשלה בנושא משנת 2015, בפרק זמן של כשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות