אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטורים במגדל דורשים דיון חוזר על הדחת היו"ר ניר גלעד צילום: עמית שעל

חשיפת כלכליסט

דירקטורים במגדל דורשים דיון חוזר על הדחת היו"ר ניר גלעד

המכתב של יו"ר רשות שוק ההון, שמזהיר כי הליך פיטוריו של גלעד נוגד את החוק, גרם לשני דירקטורים לפחות לחזור בהם. השניים מאיימים שלא לחתום על פרוטוקול ישיבת ההדחה, ואחד מהם אף הסתייג מתוכן הדיווח לבורסה על נימוקי ההדחה

26.04.2020, 06:57 | גולן חזני

האם שלמה אליהו ייאלץ לסגת מפיטוריו של ניר גלעד? ל"כלכליסט" נודע כי לפחות שני דירקטורים של מגדל אחזקות פנו לבעל השליטה במגדל בסוף השבוע וביקשו לקיים דיון נוסף בשאלת עתידו של היו"ר המודח. עוד נודע כי השניים מאיימים שלא לחתום על פרוטוקול הישיבה שבה הודח גלעד אם לא ייערך דיון כזה. אחד משני הדירקטורים אף מסתייג מלשון הדיווח לבורסה של החברה.

קראו עוד בכלכליסט

שלמה אליהו. תזמן את מהלך ההדחה, צילום: עמית שעל שלמה אליהו. תזמן את מהלך ההדחה | צילום: עמית שעל שלמה אליהו. תזמן את מהלך ההדחה, צילום: עמית שעל

הצעד בא אחרי שיו"ר רשות שוק ההון משה ברקת פנה לדירקטורים במגדל ביטוח במכתב חריף נגד המהלך שנחשף ביום חמישי באתר "כלכליסט", שבו דירקטוריון מגדל אחזקות החליט פה אחד לפטר את גלעד מתפקידו כמנכ"ל מגדל אחזקות, החברה־האם של מגדל ביטוח, וכנגזרת ישירה גם מתפקיד יו"ר מגדל ביטוח. "הדחה שכזו תיראה כפעולה הפוגעת בניהול התקין של החברה כמשמעותה בסעיף 65א לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים", כתב ברקת והוסיף בהמשך את המילים "על כל המשתמע מכך". המשמעות ברורה: אם מגדל תחליט להדיח, ימנה ברקת מנהל מורשה לחברה.

בנוסף דורש ברקת ממגדל להודיע לרשות על פרסום סדר יום ישיבת הדירקטוריון עם שהנושאים יכללו בה. רשות שוק ההון תמתין עד היום לראות אם דירקטוריון מגדל יעצור את המהלך.

לברקת אין סמכויות פיקוח על מגדל אחזקות אבל הוא יכול להפעיל את הסמכויות במגדל ביטוח, שמרבית הדירקטורים במגדל אחזקות, שלמה אליהו, נסים מוסקוביץ אריה מינטקביץ', שלמה הנדל, מירב בן־כנען וחיים רמון, משמשים דירקטורים גם בה, ונגדם ברקת גם עשוי לנקוט בסנקציות אישיות. הנדל הוא היחיד שלא חבר בשני הדירקטוריונים.

מנגד, לצד אליהו עומדים 2-3 דירקטורים שמתכוונים להבהיר לברקת את נחיצות הדחתו של גלעד והיתרונות בהחלפתו במוטי רוזן, ששימש בעבר כמנכ"ל חברת הביטוח מנורה מבטחים, וזאת באמצעות מכתב שבכוונתם לשלוח לברקת היום. לפי ההערכות, ברקת לא ימשוך את המכתב ששלח, מאחר שהבעיה מבחינתו היא ההתנהלות של בעל השליטה וההחלפה התכופה של צמרת ההנהלה, ולא הזהות הספציפית של יו"ר זה או אחר. אליהו עצמו עשוי לפנות לערכאות משפטיות בדרישה שיאפשרו לו למנות יו"ר מטעמו.

אליהו שהביא את גלעד לחברה, ולא מרוצה מהתנהלותו ומהעצמאות שהוא מפגין, תזמן היטב את המהלך שאותו עמד לבצע לפני חודשיים. אז הוא נעצר על ידי ברקת שהזמין אותו לשיחה, יחד עם רמון, והבהיר להם כי לא ייתן להפיל שערה משערות ראשם של גלעד והמנכ"ל רן עוז. כפי שנחשף באתר "כלכליסט", אליהו כינס ישיבה חשאית של דירקטוריון מגדל אחזקות במשרדי חברת הביטוח אליהו, ולא יידע את מזכירות החברה. גלעד, שדבר הישיבה הגיע לאוזניו, מיהר לשלוח מייל לדירקטורים שבו הזהיר אותם כי מדובר במהלך קיצוני שיפגע בחברה וכי ברקת הורה לאליהו שלא לבצע את המהלך כבר בפברואר. ככל הידוע, אליהו נשאל על כך במהלך הישיבה וטען שאין איסור כזה. עם זאת, עמדתו של ברקת פורסמה אז בהרחבה בכלי התקשורת והדירקטורים היו אמורים להיות מודעים לה.

לישיבה הביא אליהו את עו"ד שירי שחם ממשרד יגאל ארנון ששימשה יד ימינו במהלך. הדח"צית מירב בן־כנען שתמכה כמעט בכל המהלכים של אליהו לאורך שנות כהונתה, הביעה תמיכה בישיבה בהצעה של אליהו, והקריאה שורה של סיבות שלטעמה צריכות להביא להדחת גלעד, בהן "ממשק לקוי עם הדירקטוריון ועם ועדת הביקורת וחוסר הסכמה על תפיסת החלוקה המהותית של התפקידים". זו היתה ישיבתה האחרונה של בן־כנען שמסיימת את חברותה בדירקטוריון, ויתכן שזו גם אחת הסיבות לעיתוי המהלך מבחינת אליהו.

עו"ד שחם אמרה שאם זה המצב אזי ניתן לפטר את גלעד, וסיבות אלה להדחה גם הופיעו בדיווח החברה לבורסה, בנוסף לכך ש"הערכת הדירקטוריון שהחלפת מגדל ביטוח תגדיל את הסיכויים להשגת שיפור בביצועי החברה. זאת בהתייחס, בין היתר, למומחיות והניסיון של המחליף (מוטי רוזן – ג"ח) בתחום הביטוח ועל רקע רצון להגדיל את היקף תחום הפעילות של ביטוח אלמנטרי במגדל ביטוח". עוד נודע ל"כלכליסט" כי אחרי שהעביר את המהלך הגיע אליהו למשרדי מגדל במה שנראה למנהלים בחברה כ"סיבוב ניצחון", ודרש מאנשי המקצוע להוציא את הדיווח לבורסה על ההחלטה. בדיווח נמסר כי רוזן ימונה לדירקטור בשתי החברות במקומו של גלעד, ובכפוף להסכמת רשות שוק ההון גם כיו"ר מגדל. ברקת, כאמור, יתנגד למהלך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות