אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בורסת ת"א זינקה ב-2.8% ברקע ההקלות, הבנקים קפצו ב-5% צילום: גטי

בורסת ת"א זינקה ב-2.8% ברקע ההקלות, הבנקים קפצו ב-5%

נכנסו לתוקף הקלות בסגר - מותרת פתיחת חנויות במרחבים פתוחים; ת"א 35 ות"א 125 קפצו ב-2.8%; פועלים זינק ב-6.9%, מזרחי טפחות ב-5.3%, פתאל נסקה ב-10.8%; סוכנות מודי'ס הורידה את תחזית דירוג האשראי של ישראל מ"חיובית" ל"יציבה"

26.04.2020, 16:00 | שיר רייטר

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב ועדכוני האנליסטים 

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

 

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

15:50 - הבורסה ננעלה בעליות חדות ברקע כניסתן לתוקף של ההקלות בסגר. המדדים ת"א 35 ות"א 125 קפצו ב-2.8%, מדד הבנקים זינק ב-5%, מדד הנדל"ן התחזק ב-3.8%.

פתאל החזקות זינקה ב-10.8% בפסגת ת"א 35, עזריאלי ושיכון ובינוי קפצו ב-8.8%, אלוני חץ התחזקה ב-8.1%, אמות עלתה ב-7.9%, פועלים ב-6.9%, מבנה ודיסקונט רשמו עלייה של 5.9%, מליסרון טיפסה ב-5.7%, מזרחי טפחות ב-5.3%. מניית לאומי התחזקה ב-3.5% וריכזה את המחזור הגבוה בבורסה.

 

14:50 - "הבנקים צפויים להציג הפרשות גבוהות להפסדי אשראי", כתב ליאור שילה ממחלקת המחקר של בית ההשקעות אי.בי.אי. "אם כי חלק מההלוואות לא יצבעו כפגומות כחלק מההנחיות של בנק ישראל, ומובן שהשורה התחתונה צפויה להיפגע.

"יחד עם זאת, הבנקים מנצלים את הקרנות שבחסות המדינה וכן את ההלוואות של בנק ישראל עבור העסקים הקטנים על מנת לחזק את תיקי האשראי ולבצע טיוב בחלק מהמגזרים. הריביות מציגות יציבות בחלק מהמגזרים, אך עלייה דרמטית באשראי לדיור שככל הנראה תציג ירידה בהמשך השנה. משכך, אנו סבורים כי מנועי הצמיחה של המערכת הבנקאית בתקופה הקרובה יהיו מגזר האשראי הצרכני והעסקים הקטנים כתוצאה מהאשראי בגיבוי המדינה, ובמידה מסויימת התרומה של היקף האשראי לדיור ברבעון הראשון (שככל הנראה תאט בהמשך השנה) המלווה במרווחים גבוהים יותר".

מניות האופנה והקניונים בולטות בעליות חדות - עדיקה מזנקת ב-21.7% החברה האם גולף קופצת ב-11.1%, רני צים מתחזקת ב-9%, ביג, עזריאלי ומליסרון עולות ב-6.3%, אמות מטפסת ב-6.2%, פוקס מוסיפה 4.3%.

 

13:30 - אייסקיור מתחזקת ב-6.7% לאחר שקיבלה רישיון לשיווק של המוצר שלה בהודו. מערכת ה-ProSense של אייסקיור מקפיאה ומנוונת גידולים באמצעות הקפאה שלהם בעזרת מחט מיוחדת.

לפני כשנה חתמה אייסקיור עם חברת סוני שמפיצה ציוד רפואי בהודו על הסכם להפצה בלעדית של המוצרים באזור ניו דלהי. במסגרת ההסכם התחייבה סוני להזמין מוצרים בשווי של 187 אלף דולר, בסמוך לקבל אישור השיווק קיבלה אייסקיור מסוני מקדמה של 67 אלף דולר. החברה מעריכה שהמוצרים יסופקו עד סוף השנה הנוכחית, ופועלת להתקשרויות עם מפיצים נוספים למכירת מוצריה בהודו.

השמדת גידול בכבד באמצעות מערכת של אייסקיור, צילום: יח"צ השמדת גידול בכבד באמצעות מערכת של אייסקיור | צילום: יח"צ השמדת גידול בכבד באמצעות מערכת של אייסקיור, צילום: יח"צ

 

11:50 - אפריקה מגורים קופצת ב-3.8% אחרי שהודיעה על החלפת המנכ"ל. אורן הוד, שניהל את החברה בתשע השנים האחרונות יסיים את תפקידו באמצע יוני 2020 והמשנה למנכ"ל מיכה קליין יחליף אותו.

בעל השליטה יו"ר החברה יעקב לוקסנבורג (לוקסי) מסר "ברצוני לברך את אורן הוד על כהונה מוצלחת בה המשיך לבסס את אפריקה ישראל מגורים כאחת החברות הגדולות והמובילות בתחומה בישראל אשר נהנית מהיקפי ביצוע ומכירות משמעותיים, צבר קרקעות להמשך צמיחה ואיתנות פיננסית מהבולטים בענף. אנחנו מכבדים את רצונו של הוד לפנות לאתגרים חדשים אחרי תקופה ארוכה בתפקיד ומאחלים לו הצלחה רבה בעתיד.

"אני שמח להודיע על מינויו של מיכה קליין כמחליפו של הוד. קליין היה שותף להצלחת החברה בשנים האחרונות ואני בטוח כי היכרותו העמוקה עם החברה וניסיונו הרב יתרמו להמשך צמיחתה של החברה ושימור מעמדה כחברת הנדל"ן למגורים המובילה בישראל".

יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה ויו"ר אפריקה מגורים, צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה ויו"ר אפריקה מגורים | צילום: אוראל כהן יעקב לוקסנבורג, בעל השליטה ויו"ר אפריקה מגורים, צילום: אוראל כהן

 

10:30 - העליות מתחזקות - מדד ת"א 35 מטפס ב-2.3%, ת"א 125 קופץ ב-2.5%, מדד הבנקים מזנק ב-4.7% - פועלים קופץ ב-6.9%, דיסקונט ב-5.9%.

מדד הנדל"ן קופץ ב-3.7%, פתאל נוסקת ב-13% ומובילה את ת"א 35, אחריה מליסרון שקופצת ב-8.8%, פועלים ומניית עזריאלי שעולה ב-6.2%.

 

10:00 - המסחר בבורסה נפתח בעליות חדות - המדדים ת"א 35 ות"א 125 קופצים ב-1.2%. פתאל מתחזקת ב-6.4% בפסגת מדד ת"א 35, קבוצת דלק שנייה במדד הדגל ומטפסת ב-4.9%, הפניקס מתחזקת ב-3.9%.

מדד הבנקים מתחזק ב-2.1% בהובלת דיסקונט שקופץ ב-3.7%. פועלים מוסיף 2.5%, מזרחי טפחות מטפס ב-2.3%, בינלאומי עולה ב-1.7% ולאומי ב-1.1%.

אלביט מערכות נחלשת ב-0.5% לאחר הדיווח על חוזה לאספקת חליפות לוחמה אלקטרונית למדינה באסיה (ראו עדכון קודם). מגדל ביטוח קופצת ב-3.3% ברקע המשך הסערה בנוגע להדחת היו"ר ניר גלעד.

 

9:35 - אלביט מערכות זכתה בחוזה של 103 מיליון דולר לאספקת חליפות לוחמה אלקטרונית (ל"א) מקיפות עבור חיל אוויר של מדינה באסיה. החוזה יבוצע במהלך תקופה של שלוש שנים וכולל תמיכה לוגיסטית לטווח ארוך.

במסגרת החוזה, אלביט מערכות תצייד את מסוקי הלקוח בחליפות ל"א מקיפות הכוללות גם מערכות אמצעי נגד. חליפות הל"א תספקנה למסוקים הגנה משופרת על מנת לעמוד בדרישות המבצעיות של הלקוח.

אדגר מימון, סמנכ"ל בכיר ומנכ"ל אלביט מערכות ל"א וסיגינט-אלישרא, מסר: "הביקוש למערכות ל"א מוכחות מבצעית הולך ומתחזק על רקע התגברות העימות בספקטרום האלקטרו-מגנטי והפיכת האיום על כלי טיס לאקוטי יותר. אני מאמין שאלביט מערכות ממוצבת היטב בכדי לספק מענה לצורך ההולך וגדל".

 

8:50 - דירקטורים במגדל דורשים דיון חוזר על הדחת היו"ר ניר גלעד. לכלכליסט נודע כי לפחות שני דירקטורים של מגדל אחזקות פנו לבעל השליטה שלמה אליהו בסוף השבוע וביקשו לקיים דיון נוסף בשאלת עתידו של היו"ר המודח. עוד נודע כי השניים מאיימים שלא לחתום על פרוטוקול הישיבה שבה הודח גלעד אם לא ייערך דיון כזה. אחד משני הדירקטורים אף מסתייג מלשון הדיווח לבורסה של החברה.

 

ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח המודח, צילום: אלכס קולומויסקי ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח המודח | צילום: אלכס קולומויסקי ניר גלעד, יו"ר מגדל ביטוח המודח, צילום: אלכס קולומויסקי

8:00 - הבורסה בתל אביב תפתח שבוע מסחר חדש ברקע כניסתן לתוקף של הנחיות חדשות שמאפשרות פתיחה של חלק מן העסקים, לאחר שהיו סגורים למעלה מחודש. בחצות נכנסו לתוקף ההקלות שאותן אישרה הממשלה בבוקר יום שישי. כל החנויות במרחב הציבורי יכולות להיפתח, הקניונים ישארו סגורים. מסעדות יכולות מעתה למכור בטייק-אווי, מספרות ומכוני יופי יכולים לפעול, כמו גם מכוני קוסמטיקה לרבות הסרת שיער בלייזר.

פערי הארביטראז' צפויים לתרום 0.2% למדד ת"א 35 בפתיחת המסחר. אלה הפערים שעמם חוזרות המניות הדואליות הבכירות: בצד החיובי - טאואר בפער של 2.4%, לייבפרסון חוזרת בפער 1.9%, טבע בפער 1.7%, פריגו שבה בפער 1.3%, כיל בפער 0.6%. בצד השלילי - אלביט מערכות חוזרת בפער של 1.3%-, נייס בפער 1.2%-, אורמת עם 1.1%-, IFF בפער של 0.3%-.

סוכנות הדירוג מודי'ס הורידה שלשום את תחזית דירוג האשראי של ישראל מ"חיובית" ל"יציבה", והותירה את הדירוג עצמו על A1. לפי הפרסום של מודי'ס, השינוי בתחזית הדירוג של ישראל נובע משתי סיבות: ההרעה בתחזית הפיסקאלית על רקע ההידרדרות בגירעון התקציבי - אשר מתעצמת על רקע משבר הקורונה; והירידה באפקטיביות של המדיניות הפיסקאלית, שנובעת בין היתר מהאקלים הפוליטי המקוטב

ביולי 2018 העלתה מודי'ס את התחזית של כלכלת ישראל ל"חיובית" ביולי 2018 - צעד שמשמעותו היתה אפשרות להעלאת דירוג, מה שעשוי היה להוזיל את הריביות שמשלמת המדינה על איגרות החוב שלה. משמעות ההחלטה כעת היא כי לא צפויה העלאת דירוג לכלכלת ישראל.

הבורסה סיימה את השבוע החולף בעלייה של 3.3% במדדים המובילים ת"א 35 ות"א 125. החברה לישראל נסקה ב-22.6% בראש ת"א 35, דלק קידוחים צללה ב-7.1% בתחתית המדד. מדד ת"א בנקים רשם את השבוע המוצלח מבין המדדים הענפיים וקפץ ב-6.2%, ת"א נדל"ן מניב צלל ב-3.7% ורשם את התוצאה השבועית הגרועה מבין המדדים. 

בורסת תל אביב, צילום: בלומברג בורסת תל אביב | צילום: בלומברג בורסת תל אביב, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות