אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איטליה: מספר המתים הנמוך זה חודש וחצי - ההגבלות יוסרו בהדרגה מה-4 במאי צילום: אי פי איי

דיווח שוטף

איטליה: מספר המתים הנמוך זה חודש וחצי - ההגבלות יוסרו בהדרגה מה-4 במאי

המדינה האירופית עם הכי הרבה קורבנות תתחיל לשחרר את ההגבלות שהוטלו ב-11 במרץ; סין הודיעה: לא נותרו חולי קורונה בעיר ווהאן. המדינה שבה הכל התחיל דיווחה גם על 11 יום ברציפות ללא מתים מהנגיף; ירידה במספר המתים היומי מקורונה בהולנד; 60 מתים ביממה החולפת באיראן - המספר הנמוך ביותר זה כמעט חודשיים

26.04.2020, 23:31 | שירות כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה - דיווחים שוטפים מהעולם

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

23:25 - ב-4 במאי - איטליה תתחיל לצאת בהדרגה מהסגר

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הודיע לאזרחי המדינה כי ב-4 במאי המדינה תחל לשחרר מעט את הגבלות התנועה שהטילה הממשלה במרץ. "אם אתם אוהבים את איטליה - שמרו על ריחוק חברתי", אמר. המדינה עם מספר הקורבנות הגבוה ביותר מקורונה באירופה (מעל 26 אלף מתים עד כה) ושנייה רק לארה"ב, נמצאת תחת סגר מה-11 במרץ.

לפי הדיווח בגרדיאן, מפעלי התעשייה והבנייה יחזרו לפעילות ב-4 במאי, בעוד שאנשים יוכלו לנוע בתוך המחוזות שלהם לבקר משפחה, וחובת חבישת המסכה תישמר. מעבר בין מחוזות יותר רק בנסיבות מיוחדות, כמו מסיבות רפואיות. מוזיאונים וספריות ייפתחו ב-18 במאי, ברים ומסעדות החל ב-1 ביוני. טייק אוויי יותר החל מה-4 במאי. בתי הספר במדינה ייפתחו רק ב-1 בספטמבר. פארקים וגנים ציבוריים ייפתחו מחדש גם ב-4 במאי ואנשים יוכלו לצאת לפעילות גופנית כל עוד ישמרו על מרחק של 2 מטרים אחד מהשני.

חנות ספרים באיטליה, צילום: אי פי איי חנות ספרים באיטליה | צילום: אי פי איי חנות ספרים באיטליה, צילום: אי פי איי

היום מתו 260 בני אדם מקורונה באיטליה - המספר הנמוך ביותר מאז ה-14 במרץ, בעוד ששיעור ההדבקה ממשיך לרדת. "אנחנו רוצים לעשות ריסטרט למדינה", אמר קונטה. "עם זאת, הדרך היחידה לחיות עם הנגיף בשלב זה היא שמירה ריחוק חברתי כדי לא לחלות".

בתוך כך, מצרים פנתה לקרן המטבע הבינלאומית בבקשה לסיוע כלכלי בעקבות מגפת הקורונה. המדינה הצפון אפריקאית נמצאת תחת סגר חלקי מאז אמצע מרץ - בתי ספר, כנסיות, מסגדים ואתרי תיירות סגורים. בשנת 2016 קיבלה המדינה חבילת סיוע של כ-10 מיליארד דולר מהקרן.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון שב היום (א') למעונו ברחוב דאונינג 10 בלונדון, לאחר שהתאושש מנגיף הקורונה - כך לפי דיווח של סקיי ניוז. ג'ונסון אושפז למשך שבוע בבית חולים ולאחר ששוחרר שהה כשבועיים בהתאוששות במעונו מחוץ לעיר. ממשלת בריטניה דיווחה מוקדם יותר כי ראש הממשלה ישוב לעבודתו ביום שני.

15:30 - ירידה במספר המתים היומי מקורונה בהולנד

בהולנד מתו ביממה החולפת 66 בני אדם מנגיף הקורונה. זאת לעומת 120 מתים יום קודם לכן. מניין המתים הכולל במדינה עומד על 4,475. מספר הנדבקים עלה ב-655 ל-37,845.

13:45 - איראן: מספר המתים מקורונה - הנמוך ביותר ביממה זה כמעט חודשיים

ביממה החולפת מתו מקורונה באיראן 60 בני אדם, כך עדכן משרד הבריאות בטהרן. זהו מספר המתים הנמוך ביותר ביממה מאז 11 במרץ. מניין המתים במדינה עומד על 5,710 בני אדם בסך הכל. מספר הנדבקים עלה ל-90,481.

11:22 - ירידה במספר המתים מקורונה בספרד

 

משרד הבריאות של ספרד מסר כי מספר המתים מנגיף הקורונה במדינה ביממה החולפת היה הנמוך ביותר זה יותר מחודש: 288 בני אדם. מניין המתים עלה ל-23,190 בסך הכל. מספר הנדבקים עלה מ-205,905 ל-207,634.

11:00 - סין הודיעה: לא נותרו חולי קורונה בעיר ווהאן

בעיר ווהאן בסין, שבה התפרצה לראשונה מגפת הקורונה, לא נותרו חולים מאושפזים בבתי החולים. "מספר חולי הקורונה בווהאן עומד כרגע על אפס", נמסר מוועדת הבריאות הלאומית. מתחילת ההתפרצות חלו בווהאן 46,452 בני אדם, ו-3,869 מתו. 

רופא בווהאן מודה לקולגות, צילום: גטי אימג רופא בווהאן מודה לקולגות | צילום: גטי אימג'ס רופא בווהאן מודה לקולגות, צילום: גטי אימג

10:25 - גרמניה: מעל 5,600 מתים מהנגיף

מניין הנדבקים בנגיף הקורונה בגרמניה עלה ביממה חולפת ב-1,737 ל-154,175 - כך עדכן מכון רוברט קוך לבקרת מחלות ומניעתן. יום קודם לכן נוספו 2,055 נדבקים חדשים. מניין המתים עלה ב-140 ל-5,640.

08:00 - סין מדווחת: יום 11 ברציפות ללא מתים מקורונה

השלטונות בסין מסרו כי ביממה החולפת איש לא מת מנגיף הקורונה, זה היום ה-11 ברציפות. עוד נמסר כי אובחנו עוד 11 נדבקים, ובכך עלה מניין הנדבקים ל-82,827 בני אדם. חמישה מהמקרים אובחנו במוקד ההתפרצות החדש במחוז היילונגג'יאנג בצפון מזרח המדינה.

07:30 - ברלין: עשרות נעצרו בהפגנה נגד מדיניות ההסגר בגרמניה

המשטרה בברלין עצרה אתמול יותר מ-100 מפגינים שמחו נגד הסגר שהוטל בעיר, ובגרמניה כולה. "אני רוצה את החיים שלי בחזרה", קראו המפגינים. על שלטים שהניפו המפגינים נכתב בין השאר "להגן על הזכויות החוקתיות" ו"אבא, מה זה נשיקה?". חלק מהמפגינים שמרו על מרחק אחד מהשני ועטו מסכות. אחרים לא עמדו בהנחיות. לפי הדיווחים כ-1,000 איש השתתפו במחאה.

המפגינים חילקו עלונים שמבשרים על "התנגדות דמוקרטית", וטוענים שהשלטון מנצל את נגיף הקורונה כדי לזרוע פחד ולהגדיל את כוחו. בעלונים מופיעים ציטוטים של 127 רופאים מרחבי העולם שמטילים ספק בחשיבות של הטלת סגר כולל. באתר שהקימו המפגינים הם קראו להסיר את מצב החירום שפוגע בחופש של האזרחים.

דובר המשטרה אמר שהמפגינים קיבלו אישור לחלק את העלונים, אך מערכת הבריאות לא אישרה את ההפגנה. בברלין אסורה התקהלות של יותר מ-20 בני אדם. "בתקופת הקורונה, ובכפוף להנחיות, אנחנו מחויבים למנוע התקהלויות", אמר תילו קבליץ, והוסיף ש-180 שוטרים (עם מסכות) נשלחו לפזר את ההפגנה.

גרמניה הטילה סגר ב-17 במרץ כדי לבלום את התפשטות נגיף הקורונה. מאז הטלת הסגר מתקיימת הפגנה שבועית בברלין. לפי סוכנות הידיעות AFP רוב המפגינים אתמול היו פעילי שמאל קיצוני, אך גם קהל ממחנה הימין הגיע להפגנה. המפגינים צעדו לעבר כיכר רוזה לוקסמבורג. המשטרה הקימה מחסומים מסביב לכיכר ואילצה את המפגינים למחות ברחובות הסמוכים.

סגר בברלין, צילום: אי פי איי סגר בברלין | צילום: אי פי איי סגר בברלין, צילום: אי פי איי

7:00 - ארה"ב: "גורמים בממשל טראמפ דנים בהחלפת שר הבריאות"

גורמים בממשל נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, דנים בהחלפתו של שר הבריאות ושירותי האנוש האמריקני, אלכס אזר, זאת בעקבות הביקורת על ניהולו המוקדם של משבר נגיף הקורונה במדינה. כך דווח הלילה (בין שבת לראשון) ב"וול סטריט ג'ורנל". הדיווח מסתמך על שישה אנשים המעורים בפרטים, וגורמים בממשל אמרו כי בבית הלבן מהססים להחליפו בעת המשבר.

אחד מדוברי הבית הלבן אמר כי לא קיימת תוכנית להחליף את אזר וכי מדובר ב"ספקולציות והסחות דעת", ודוברת מחלקת הבריאות ושירותי האנוש האמריקניים אמרה כי "השר אזר עסוק במתן תגובה למשבר בריאות עולמי, אין לו זמן ל'תככים בארמון'".

שר הבריאות של ארה"ב אלכס אזר, צילום: AP שר הבריאות של ארה"ב אלכס אזר | צילום: AP שר הבריאות של ארה"ב אלכס אזר, צילום: AP

באתר "פוליטיקו" האמריקני דווח מפי ארבעה גורמים שונים כי אחת המועמדות להחליף את אזר היא ד"ר דברה בירקס, ראש כוח המשימה של הבית הלבן למאבק בקורונה וכן סגן השר הנוכחי, אריק הרגן.

לפי הדיווח, ככל שהמשבר התגבר, התסכול כלפי ההתנהלות של אזר גדל. היועצים בבית הלבן כעסו על האופן שבו טיפל השבוע במומחה החיסונים ריק ברייט, שהועבר למוסדות הבריאות הלאומיים. בפגישה בין אזר לסגן הנשיא מייקס פנס הבטיח השר כי המעבר של ברייט הוא קידום - אך ברייט, כך נראה, לא ראה זאת כך, ועורכי דינו הודיעו כי יגישו בקרוב תלונה נגד הנהלת משרד הבריאות ושירותי האנוש.

גורמים בבית הלבן גם האשימו את אזר כי היה אחראי לסדרת הדיווחים בתקשורת שטענו כי הוא הזהיר את טראמפ מהקורונה כבר בינואר, אולם הנשיא ועוזריו התעלמו מאזהרותיו. שר הבריאות הכחיש את הדיווחים בזמנו ואמר כי "טראמפ מעולם, אפילו לא פעם אחת, דחה או שלל המלצה של אחד מאנשי כוח המשימה".

בתוך כך, אוניברסיטת ג'ונס הופקינס עדכה הלילה את מניין המתים מקורונה בארצות הברית. ביממה האחרונה נוספו עוד 2,494 מקרי מוות, זאת בהשוואה ליממה קודם לכן, אז מתו 1,258 בני אדם "בלבד" (הנתון הנמוך ביותר זה כמעט שלושה שבועות).

עד כה מתו מקורונה בארצות הברית 53,511 בני אדם ונדבקו 936,293, כ-40 אלף בני אדם נוספים נדבקו רק ביממה האחרונה.

נשיא ארצות הברית לא קיים את תדרוך העיתונאים היומי שלו בבית הלבן, וכשניסה להסביא זאת בחשבון הטוויטר שלו, תקף את העיתונאים: "התקשורת שואלת רק שאלות עוינות ומסרבת לדווח על העובדות המדויקות", כתב טראמפ. "העם האמריקני אינו מקבל דבר מלבד 'פייק ניוז'. זה לא שווה את הזמן והמאמץ!".

טראמפ גם דחה את הטענות ולפיהן כינה את המגפה כ"תעלול" מצד יריביו הפוליטיים. "מי יעשה דבר כזה?", תהה הנשיא האמריקני וטען כי התכוון לכך ש"הדמוקרטיים ושותפיהם בתקשורת הם התעלול. הם ממשיכים להפיץ שקרים". 

06:30 - ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון שהחלים מקורונה ישוב לעבודה ביום שני

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ישוב לעבודה ביום שני, כך נמסר מלשכתו שבדאונינג 10. ג'ונסון נדבק בקורונה בסוף חודש מרץ ולאחר כשבועיים נמצא שלילי לנגיף ושוחרר מבית החולים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות