אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלמה אליהו חייב לזוז הצידה צילום: ריפליי הפקות צילום

פרשנות

שלמה אליהו חייב לזוז הצידה

גם כשבעלי קבוצת כדורגל מחליף תשעה מאמנים בשמונה שנים, הבעיה היא בבעלים. סביר להניח שאם אליהו לא יבטל את הדחתו של גלעד, ברקת ירחיק אותו מהחברה כפי שלוי רחמני הורחק מאיילון, וימנה במקומו מנהל מורשה

26.04.2020, 08:53 | גולן חזני

החשאיות שבה תכנן שלמה אליהו את ההדחה של ניר גלעד היתה ברמה של אמבוש. אצלו בבית, בית אליהו, ובארגון עצמי של הישיבה. זו כונסה רגע לפני שמירב בן־כנען, שאת תמיכתה הקולנית קיבל גם הפעם, במגדל מזהים אותה עמו, עוזבת את הדירקטוריון. זו היתה סיטואציה מביכה לכל המעורבים. ליו"ר שמובל לשחיטה, רק כי לא ביצע את רצונותיו של אליהו, לדירקטורים שמתיישרים לפי הקו של בעל שליטה, ובעיקר לאליהו עצמו.

קראו עוד בכלכליסט

הרי טבעי שבעל הבית מבקש להחליף מנהל, אז למה אי אפשר לעשות זאת בדרך המלך? התשובה פשוטה: מהלך זה מאפיין את התנהלותו של אליהו מאז רכש את השליטה במגדל לפני 8 שנים תמורת 280 מיליארד שקל. הוא לא הפנים שמה שהיה נכון אז לחברת ביטוח בינונית פרטית, לא מתאים לחברת ענק ציבורית שמנהלת כספי פנסיה ונמצאת תחת פיקוח חזק יותר של הרגולטור.

ניר גלעד. לא יישר קו ומצא את עצמו בחוץ , צילום: אלכס קולומויסקי ניר גלעד. לא יישר קו ומצא את עצמו בחוץ | צילום: אלכס קולומויסקי ניר גלעד. לא יישר קו ומצא את עצמו בחוץ , צילום: אלכס קולומויסקי

אליהו, שרגיל היה להיות מעורב בחברה הפרטית עד לרמה של מינוי מזכירות, נוהג כך גם במגדל הציבורית. מנכ"ל או יו"ר שלא ישרו אתו קו מצאו עצמם בחוץ. תחתיו התחלפו ארבעה יו"רים – אהרון פוגל, עודד שריג, עמוס ספיר ויוחנן דנינו – וארבעה מנכ"לים – יונל כהן, ענת לוין, עופר אליהו, ודורון ספיר. חברת ביטוח איננה קבוצת כדורגל ואליהו לא יכול לפעול כמו בעלי קבוצה שיכולים לפטר מאמן פעם בחצי שנה. גלעד מונה על ידו לפני שנה בלבד. הראייה האסטרטגית שלו היתה שונה מזו של אליהו, כשבין היתר גיבה את רן עוז בהחלטה להחליף שני מנהלים בכירים, אנשיו של אליהו.

  , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, אריאל שרוסטר צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, אריאל שרוסטר   , צילומים: אוראל כהן, עמית שעל, אריאל שרוסטר

הדרך שבה בנה אליהו את האימפריה העסקית שלו, במו ידיו, יכולה להוות בסיס לתסריט מעולה לסרט. ילד שעלה מעיראק עם הוריו ושבעה אחים לקרית שלום, שעבד כשליח במגדל, עבר לעסוק בביטוח והקים את אחת החברות הגדולות בארץ ובין לבין היה גם חבר כנסת. רכישת מגדל היתה מבחינתו הגשמת חלום, אבל המפגש עם חברה ציבורית כשל. הוא לא הפנים את השינויים שנעשו לאורך השנים במעורבות הפיקוח, וניסה להתעמת עם הרגולטורים, כשכל עימות כזה הפך אותו עקשן יותר, מריר יותר, מכונס יותר ואלים יותר בתגובות.

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל, צילום: עמית שעל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל | צילום: עמית שעל שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל, צילום: עמית שעל

הוא רואה בעיניים כלות איך יאיר המבורגר מצליח לשלוט ביד רמה בהראל, אבל מנסה להגיע לאותה סיטואציה במגדל בשיטות של קבוצת כדורגל מהליגה השניה. המבורגר גם מתאים עצמו לשינויים בעולם הביטוח, לרגולציה עם מודעות יותר צרכנית ומתן מרחב פעולה למנהלים שהוא ממנה. אליהו מתקוטט איתם. המבורגר לעולם לא יגיד לסוכנים אתם צריכים לדאוג לחברה ופחות ללקוח. אליהו לא הפנים את הפעם בין בעל שליטה למעורבות בניהול.

אליהו ממנה, מסתכסך וזורק סדרתי. אפילו את בנו עופר הוא פיטר מתפקיד המנכ"ל. את דורון ספיר, למשל, ניסה לעקוף באמצעות מטבחון שהקים מעליו. משה ברקת קיבל אז עצה להדיח אותו אבל התאפק. עודד שריג נימק את התפטרותו מתפקיד היו"ר בדצמבר 2018 בכך ש"בשל בממשל התאגידי הנוהג בחברה, היא פועלת לפי שיקולים קצרי טווח, ללא תוכנית מוגדרת". בחברת ביטוח כזו אי אפשר לקבל החלטה על המשך הסכם עם מבטחי משנה כשהמנכ"ל מזהיר שמדובר בהוצאה מיותרת של 40 מיליון שקל; אי אפשר לכנס ישיבת דירקטוריון להדחת המנכ"ל באמצעות המזכירה האישית שאליהו מבלי לעדכן את המנכ"ל, את מזכירת החברה, את היועצת המשפטית והמבקר שלה שנעדרו ממנה, אף שנוכחותם מחוייבת בכל ישיבה כזו. ואי אפשר להביא יועצת משפטית חיצונית או לענות לדירקטורים ששואלים כי אין הנחייה של ברקת שלא לבצע שינויים ניהוליים כשרק לפני חודשיים הוא הוזהר והדבר אף התפרסם בכלי התקשורת.

אליהו ניסה לעקוף את הרגולציה דרך חברת האחזקות שלא כפופה למפקח. סיטואציה כזו מסכנת את הרגולציה בכל חברות הביטוח ואין סיכוי שתתאפשר. ואכן, שעה קלה לאחר הגעת המכתב של ברקת הדירקטורים הבינו שהוטעו, ושניים מהם, כנראה הנדל ובן־כנען, מיהרו לדרוש מאליהו ישיבה חוזרת וביטול ההחלטה. המכתב של ברקת מהבהיר להם שהם עלול להיות חשופים לתביעה נגזרת של בעלי מניות במגדל על ניהול לא תקין. הצעד של אליהו מהווה התרסה מול ברקת וייתכן שאליהו יחליט ללכת על כל הקופה, לצאת למאבק משפטי ולטעון לזכות הקניין. זה יהיה צעד לא חכם מבחינתו. ברקת יטול במקרה כזה את היתר השליטה מידיו.

כשבעלים של קבוצה מחליף תשעה מנהלים, כנראה שהבעיה היא בבעלים. אליהו חייב לזוז. סביר להניח שאם אליהו לא יעשה אחורה פנה ומהר ויבטל את ההחלטה, ברקת ירחיק אותו מהחברה כפי שהורחק לוי רחמני מאיילון, וימנה מנהל מורשה, לתקופה מוגבלת בשלב ראשון. אחד הצעדים הקשים מבחינתו היה פיטורי הבן עופר, מתפקיד המנכ"ל. אם אליהו אכן אמר את שמצטטים מפיו על שני בניו: "אחד רוצה ולא מתאים השני מתאים ולא רוצה", יתכן שזה המקום ללחוץ קצת על הבן הצעיר שלא רוצה. ישראל אליהו התרחק ממגדל והתעקש לעמוד בראש החברה־הבת מגדל שוקי הון. הוא שקול, בעל נסיון בניהול כספים והוא יכול לוותר על איזור הנוחות, ולהיכנס במקום האב כדירקטור למגדל, ולהתמנות ליו"ר כשיבשיל.

הטעויות היחידות שאליהו הודה בהם עד היום הן במינויים שלו. ההיסטוריה הקצרה מלמדת שהוא מחפש למנות בובות. אחרי שכשל בכל כך הרבה מינויים ואיבד כל כך הרבה מהשווי של מגדל, אליהו צריך להשתכנע שהדרך היחידה לשקם את הנכס היא לזוז הצידה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות