אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המגבלות על פעילות ספורט יוסרו אחרי יום העצמאות; ירידה במספר החולים במצב קשה צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

המגבלות על פעילות ספורט יוסרו אחרי יום העצמאות; ירידה במספר החולים במצב קשה

מספר החולים קשה עומד על 133 - ירידה של כמעט 5% ביממה האחרונה; מספר הנרשמים הכולל בשירות התעסוקה חצה את המיליון; מספר המתים מקורונה בישראל הגיע ל-201; בת 11 במצב קשה; הניתוחים האסתטיים חוזרים; מסתמן: שכונת מגורים בטייבה שבמשולש בדרך לסגר; המשטרה רכשה מיליון מסיכות לחלוקה לציבור

26.04.2020, 20:50 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

מספר הנדבקים בקורונה על פי יישובים

20:42 - משרד הבריאות: 15,443 נדבקו בקורונה בישראל

משרד הבריאות עדכן הערב (א') כי מספר האנשים שנדבקו בקורונה בישראל עומד על 15,443 בני אדם. מתוך כל אלו שנדבקו - 8,296 מוגדרים חולים קל (ירידה של 1.69% ביממה האחרונה); 82 בינוני (ירידה של 16%); 133 קשה (ירידה של 4.72%); מתוך החולים קשה - 99 מונשמים (ללא שינוי); ו-201 מתו עד כה מהמחלה. בבתי חולים מאושפזים 382 חולים; בבית מטופלים 5,353; בבתי מלון 1,771 וטרם הוחלט היכן יטופלו - 1,005. עד כה החלימו מהנגיף 6,731 בני אדם.

20:00 - המגבלות על פעילות ספורט יוסרו אחרי יום העצמאות

הממשלה אישרה במשאל טלפוני את ביטול מגבלת ה-500 המטרים על פעילות ספורט, כך שניתן יהיה לקיימה בכל מרחק מהבית. אלא שזמן קצר לאחר מכן הודיעה מזכירות הממשלה על הקפאת המשאל כדי לאפשר למשרד הבריאות לספק הבהרות לשרים. לבסוף הוחלט כי ההחלטה תיכנס לתוקף רק אחרי יום העצמאות - ביום חמישי הקרוב בשעה 08:00 בבוקר.

19:40 - פטור ממתן ארנונה לעסקים שנפגעו בת"א לתקופה של 3 חודשים

 

עיריית תל אביב-יפו נערכת למתן פטור מארנונה לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה לתקופה של שלושה חודשים, מ- 1.3.20 ועד 31.5.20, בהתאם להחלטת הממשלה. העירייה בחרה בחלופה זו על פני מתן הנחה שנתית בשיעור של 25% בשיעורים חודשיים עד סוף השנה מתוך הבנה כי הפטור מתשלום הארנונה נדרש לבעלי העסקים באופן מיידי. העירייה נערכת ליישום הפטור באופן מיידי, כך שיתבטא כבר בתלוש הארנונה של חודשים מאי-יוני. כאמור, הפטור לבעלי העסקים הזכאים לכך לפי התקנות יעודכן במערכת העירונית ואין צורך לפנות לעירייה בעניין זה.

 

19:00 - הממשלה אישרה: ספורט - בכל מרחק מהבית, הניתוחים האסתטיים חוזרים

הממשלה אישרה במשאל טלפוני את ביטול מגבלת ה-500 המטרים. כמו כן, ניתן יהיה להפעיל מרפאה או חדר ניתוח המיועד לצורך טיפולים וניתוחים אסתטיים. בנוסף, סוכם על השבת פעילות ענפי הספורט המאורגנים תחת איגודים ואגודות - תחת מגבלות. השינויים ייכנסו לתוקף לאחר חתימת ראש הממשלה בנימין נתניהו.

18:55 - קבוצת גאון הוציאה מעל 450 עובדים לחל"ת

קבוצת גאון, שבשליטת קרן ההשקעות וויולה, המתמחה בהולכת מים וגז מים, בעלת החברות צינורות המזרח התיכון, פלסים פלגל ועוד, הוציאה 455 מעובדיה, המהווים 70% מכלל עובדי הקבוצה, לחל"ת או חופשה מרוכזת. (נווית זומר)

18:50 - כ-12 אלף דורשי עבודה חדשים נרשמו היום; מספר הנרשמים הכולל עבר את המיליון דורשי עבודה 

מספר הנרשמים בשירות התעסוקה עקב משבר הקורונה עבר את המיליון - מדובר על 1,011,205 דורשי עבודה, מהם 87.9% בחל"ת ו-7.25% פוטרו (השאר התפטרו או אינם תובעי קצבה כלשהי);

מספר הנרשמים באפריל בלבד: 160,764. היום, עד השעה 16:00 נרשמו בשירות התעסוקה 11,930 דורשי עבודה – המספר הגבוה ביותר ליום אחד מאז 5.4.2020; בסוף השבוע האחרון היו 2,341 נרשמים סה"כ, ביום חמישי 23.4.2020 נרשמו 4,452 דורשי עבודה, וביום רביעי 22.4.2020 - 8,398 נרשמים.

לפי נתוני שירות התעסוקה, מספרם הכולל של דורשי העבודה בישראל הוא 1,141,968 – שיעור דורשי עבודה של 27.4%. 4,769 מבין אלה שנרשמו כדורשי עבודה הנמצאים בחל"ת מאז החל המשבר, דיווחו לשירות התעסוקה מתחילת השבוע שעבר כי חזרו לעבוד, ועוד 1,726 דיווחו על ביטול חל"ת.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "אנו מוטרדים לראות היום מספר נרשמים חמש ספרתי עוד לפני סוף היום. אנחנו בציפייה לשינוי מגמה משמעותי לאחר יום העצמאות, ובעיקר, החזרת מאות אלפי עובדים מחל"ת. תוכנית החירום של שירות התעסוקה תוכל לקדם השבת מובטלים נוספים למעגל לעבודה, ואנו נערכים להפעלתה. גם בימים אלו, שירות התעסוקה מייצר פתרונות עבור אלפי מובטלים המבקשים לחזור למעגל העבודה ומחבר בינם לבין מעסיקים הזקוקים לעובדים"

18:29 - ההסתדרות לבית הדין לעבודה: חייב הקמת מחיצות להגנה על נהגי האוטובוס

ההסתדרות פנתה לבית הדין לעבודה וביקשה שייתן צו להקמת מחיצות להגנה על נהגי האוטובוסים. במסגרת זו דורש ארגון הנהגים מממשלת ישראל לכלול בהנחיות ה"תו הסגול" הקמת מחיצה בין נהג האוטובוס לבין הנוסעים. בית הדין האזורי בתל אביב ידון מחר בבקשה.

(אסף זגריזק)

18:07 - בת 11 שחלתה בקורונה במצב קשה, מועברת מפוריה לרמב"ם

חולת קורונה בת 11 מטבריה מאושפזת במצב קשה במרכז הרפואי פדה-פוריה בעיר. הילדה הועברה למחלקה הייעודית לחולי קורונה ביום שישי, והתאשפזה עקב חום גבוה, הקאות ומיעוט באכילה. מהמרכז הרפואי נמסר כי אמש חלה החמרה במצבה והועלה חשד לדלקת לבבית. היום הרופאים החליטו להרדימה ולהנשימה ומצבה מוגדר קשה. היא מועברת בשעה זו להמשך טיפול בבית החולים רמב"ם שבחיפה.

(אחיה ראב"ד)

16:35 - ביום חמישי בערב: העצמאים יפגינו בכיכר רבין

כלל ארגוני העצמאים בראשות עו"ד רועי כהן נשיא להב ובשיתוף קבוצת אני שולמן יערכו הפגנה בכיכר רבין בת"א ביום חמישי בשעה 19.00. עו"ד רועי כהן, נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים והעסקים הקטנים) אמר: "ראש הממשלה צריך להבין שאנחנו לא נעצור עד שנקבל שוויון זכויות מלא שיאפשר לנו לחיות בכבוד. היקף הפיצויים חייב לגדול ויש להזרים את הכסף באופן מיידי ללא סחבת ובירוקרטיה. צריך לקבל פה החלטות אמיצות כפי שמתרחש במדינות רבות בעולם. הגיע הזמן לקבל פיצוי ממשי על הנזקים הכספיים, ההפסדים והחובות שכולנו נקלענו אליהם. לא נסכים עוד להיות אזרחים סוג ב".

העצמאים דורשים שוויון זכויות כמו של השכירים, חקיקת דמי אבטלה לעצמאים והגדלת תקרת הפיצוי במתווה מ-30% ל-70% מהמחזור בגין מרץ אפריל. בנוסף, הם דורשים: הגדלת תקציב הפיצוי ב-5 מיליארד שקל; הקמת קרן בערבות המדינה בשיעור השתתפות של המדינה בגובה 60% לפחות בהיקף של 4 מיליארד שקל לעסקים שבסיכון; הגדלת הקרן בערבות מדינה הקיימת ל-20 מיליארד שקל; החלת פטור מארנונה לעסקים שנשארו סגורים על פי הוראות משרד הבריאות גם לאחר חודש מאי; איחוד שנות המס 2019 ו-2020 והחלת מדיניות מס המאפשרת קיזוז הפסדים לאחור לעסקים על רווחים משנת 2019.

כמו כן הם דורשים: הודעה של נגיד בנק ישראל על הקפאת כל החזרי המשכנתאות וההלוואות הקיימות למשך 6 חודשים ומתן הנחיה לא לפגוע במסגרות האשראי של בעלי העסקים והעצמאים; פיצוי לעצמאים שהעובדים שלהם נמצאים בחל"ת או שהם עצמם נמצאים בבידוד; מענק תמיכה למעסיקים בגין החזרת עובדים לעבודה בטווח של חצי שנה; המשך תשלום דמי אבטלה לעצמאים בעלי עסקים שלא נפתחו בהוראת משרד הבריאות; ביטול היטל עובדים זרים בענף המסעדות ואולמות האירועים ותיקון חישוב שווי מס רכב עבודה לעצמאים ולמעסיקים.

(נווית זומר)

14:55 - המשטרה רכשה מיליון מסיכות לחלוקה לציבור

המשטרה הודיעה כי רכשה כמיליון מסיכות מגן לפנים אותם היא מתכוונת לחלק לציבור במהלך הימים הקרובים.

בהתאם לתקנות המעודכנות לשעת חירום, החל ממחר הוחמרה החובה על עטיית מסכה במרחב הציבורי, והשוטרים יחלו לאכוף חובה זו ולחלק קנסות בגובה 200 שקל, ללא צורך בהתראה ראשונה. גובה הקנס על מפעיל מקום שיאפשר לאנשים להיכנס אליו ללא מסיכות נקבע על 1,000 שקל.

מהמשטרה נמסר כי כחלק מפעילות ההסברה והמניעה שתתבצע לצד האכיפה, השוטרים הפרוסים ברחבי הארץ יצוידו במסכות מגן לצורך חלוקה לאזרחים, ביחד עם פליירים ומדבקות הנושאות את הסלוגן: ״שמור על חייך למען עתיד בטוח״. (עמיר קורץ)

14:40 - הפגנות עצמאים בת"א ובירושלים: "חנוקים מכל הכיוונים"

מאות בני אדם, שמגדירים עצמם חלק מ"התאחדות העצמאים", הפגינו בצהריים (א') בשדרות רוטשילד בתל אביב נגד הנהלות הבנקים ונגד מדיניות הממשלה בכל הנוגע לטיפול בבעלי העסקים העצמאים במהלך משבר הקורונה. במסגרת ההפגנה חסמה המשטרה למשך כחצי שעה את שדרות רוטשילד.

הפגנת עצמאים, צילום: רון ירקוני הפגנת עצמאים | צילום: רון ירקוני הפגנת עצמאים, צילום: רון ירקוני

המפגינים יצאו בשיירת רכבים מחוף הצוק בתל אביב וקיימו במקביל גם הפגנות קטנות בעוד 10 ערים. המפגינים תקפו בחריפות את הנהלות הבנקים ואת העומדים בראש משרד האוצר, ואחת מהן אף קראה למרד תשלומים. "על זה אני מוכנה להיכנס לכלא. בחג העצמאות כולם יוצאים לרחובות, גמרנו לשלם מיסים", אמרה אורלי אלמוג. "המדינה מצפצפת עלינו כבר 70 שנה והגיע זמן לשים לזה סוף. שודדים את העסקים לאור יום".

לירן יצחקי, חבר התאחדות העצמאים תהה לגבי ההקלות החדשות. "פתאום אין קורונה ואפשר לצאת ולפתוח מספרות?", אמר. "כל העניין של החזרה לשגרה המגומגמת הזו זה כמו אקמול. זה חול בעיניים כי בינתיים התשלומים יורדים ואנשים לא עובדים כבר חודשיים. הילדים יוצאים לעבוד בשביל ההורים".

יצחקי תקף את הנהלת בנק הפועלים ואת מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, שלדבריו לא מסייעים לבעלי העסקים. "בנק הפועלים לא עוזרים. נתנו להם ערבויות והם לא עזרו. למה הבנקים כאן יושבים כאילו כלום לא קרה? שי באב"ד מתנהג כמו פרזיט ומדבר בזלזול. שיבוא לדבר איתנו. למה הוא מרוויח 43 אלף שקל ואני 0?".

דורון סופר, ממייסדי התאחדות העצמאים, הסביר את החלק של הבנקים במצב הכלכלי הקשה. "הם מסרבים ל-90% מבקשות ההלוואה, מורידים אשראי, מקשים עוד יותר על העסקים שמתקשים גם ככה ואפילו לא מוכנים לתת דחייה של הלוואות קיימות כדי לתת לאנשים קצת אוויר לחיות", אמר סופר. "אנו מרגישים שחונקים אותנו מכל הכיוונים וסוף סוף עצמאי הוא לא בגוף יחיד אלא גוף מאורגן עם עשרות אלפי פעילים".

"אנו דורשים מהבנקים לתת את ההלוואות שהוגשו להם בערבות המדינה ומהמדינה דמי אבטלה זהים לשכירים ופיצוי לעסקים לפי המודל של מלחמת לבנון השנייה", הוסיף סופר. "יותר מהכל, אנו דורשים שזה יהיה מיד ועם מינימום בירוקרטיה כדי שאנשים לא יגיעו לחרפת רעב או חלילה לקיצוניות כלפי עצמם או כלפי אחרים".

בירושלים, סוחרים משוק מחנה יהודה הגיעו הבוקר למקום כדי להפגין נגד אי הכללת השוק בבתי העסק ששבו לפעילות. במקום הוצב שלט גדול שעליו נכתב: "ברוכים הבאים לאיקאה מחנה יהודה". אזור ההפגנה והדוכנים הוצפו בשלטים נוספים בהם נכתב, בין היתר: "אני לא מוכר חמוצים, אני מורה נהיגה. אני חיוני" ו-"אני לא מוכרת תבלינים, אני קוסמטיקאית, אני חיונית". הסוחרים התעמתו עם השוטרים שהשגיחו על ההפגנה ועל קיום הנחיות הריחוק החברתי.

יו"ר ועד הסוחרים, טלי פרידמן, אמרה: "אנו מוכנים ליישם כל הנחיה שתינתן, רק שהממשלה תיתן לנו את הזכות להתפרנס בכבוד. אנו, הסוחרים, ישבנו ימים ארוכים עם ראש העיר משה ליאון, שהתגייס מיד למעננו, ויחד בנינו מתווה שיהפוך את שוק מחנה יהודה למקום בטוח מאוד עם שליטה מקסימלית על המתרחש בתוכו, מבחינת כמות אנשים, וידוא שכולם עוטים מסכות ומבחינת שמירה על מרחק בין אדם לאדם כנדרש".

(איתי בלומנטל ויעל פרידסון, ynet)

14:30 - חברות הביטוח יחזירו כסף? ברקת דורש בחינת החזר פרמיות

רשות שוק ההון, בראשה עומד משה ברקת, הוציאה היום דרישת דיווח לחברות הביטוח על מנת לבחון את השפעת הירידה בשימוש בכלי הרכב על תעריפי הביטוח. חברות הביטוח נתבקשו לדווח לרשות כיצד הן פועלות, או מתכוונות לפעול, כדי לגלם את הירידה בשכיחות התביעות במחיר ללקוחותיהם או ללקוחות חדשים. פעולת החברות יכולה להתבצע בדרכים שונות, למשל החזר כספי או הנחה בעת חידוש הפוליסה.

הבעיה עם אופציית ההנחה היא שכבר כיום מציעות החברות "הנחות" ברכישת ביטוחי רכב, אך הן מגלמות את ההנחה בחודשים הראשונים בשקלול השנתי - כך שמדובר לא פעם בגימיק שיווקי, ויש לבחון אם ההנחה באמת משקפת הוזלה לעומת התשלום בשנה קודמת. בארה"ב וגם בבריטניה חברות ביטוח החזירו למבוטחים מיוזמתן סביב 15%-30% מפרמיית הביטוח על חודשי הסגר.

נזכיר כי חברות הביטוח איפשרו למבוטחים להשבית את הרכב ולחסוך את עלות נזקי תאונות רכוש, אך מדובר בהוזלה של כמה עשרות שקלים בחודש בלבד - שכן לא ניתן להקפיא את ביטוח החובה, ובביטוחי רכוש רבים לא רצו לוותר על ביטוח הגניבה.

(רחלי בינדמן) 

 

 

משה ברקת, צילום: עמית שעל משה ברקת | צילום: עמית שעל משה ברקת, צילום: עמית שעל

13:00 - כבר 200 חולי קורונה בישראל

מספר המתים מנגיף הקורונה בישראל הגיע ל-200 בני אדם. זאת לאחר שחולה מתה בבית החולים שיבא בתל השומר.

10:00 - מסתמן: שכונת מגורים בטייבה בדרך לסגר

מסתמן שהעיר הבאה שבה יוטל סגר במטרה לעצור התפרצות של נגיף הקורונה היא טייבה שבמשולש. מדובר בסגר על השכונה הדרום-מערבית ("שכונת הבדואים"), שבה מתגוררים כ-1,500 איש בכ-350 בתי אב, שבהם ידוע על 30 חולים מאומתים, המהווים כ-2% מהאוכלוסייה.

עש כה נעשה שימוש בסגר נקודתי בשורת יישובים ושכונות באזורים שונים בארץ, בין השאר בבני ברק, בירושלים, בדיר אל אסד, בענה ועוד. הדיון בנושא התקיים אתמול (שבת) בראשות מפקד מחוז דן בפיקוד העורף, ובהשתתפות ראש עיריית טייבה, עו"ד שועאעא מסארווה מנצור, ונציגי רשות החירום הלאומית (רח"ל), המשטרה ומשרדי הממשלה. ראש העיר מנצור אמר כי הוא תומך בהגדרת השכונה כ"אזור מוגבל" על מנת למנוע את התפשטות הנגיף מעבר לתחומה.

הוא הוסיף כי הוא מעריך קושי בהוצאת חולים מחוץ לתחומי השכונה, בעיקר בתקופת חג הרמדאן, ושצפוי קושי מסוים במימוש המגבלות מאחר שחלק מהצעירים בשכונה לא נשמעים להנחיות משרד הבריאות.

מנצור ציין כי אינו צופה בעיה בתחום אספקת המזון וביקש את עזרת רשות החירום הלאומית מול משרד החינוך על מנת שלא לפתוח את מוסדות החינוך בעיר. בשלב זה רק המנהל והמזכירות נדרשים להתייצב במוסדות.

במשטרה ציינו כי מאחר שבשכונה לא קיימים שירותים חיוניים כגון רשתות מזון ושירותי רפואה, קיום מגבלות תנועה יחייב אספקתם. עוד אמרו במשטרה כי הגבלת התנועה בשכונה מורכבת אך אפשרית וכי יש לבצע ארבע חסימות סביבה בכדי למנוע הדבקה של אנשים נוספים בעיר. נציג המשטרה אמר כי המנהיגות המקומית בטייבה חזקה ואיתנה, אך נקודת החולשה הינה הצעירים שאינם נשמעים כמו שצריך להנחיות.

(אמיר אלון, ynet)

9:46 - משרד הבריאות: ירידה של כ-2% במספר המונשמים ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנדבקים בנגיף הקורונה עלה ל-15,398. מדובר בעלייה של 250 תוך יממה. מצבם של 132 חולים מוגדר קשה, ומאה מונשמים - ירידה של 1.96% ביממה. מצבם של 93 חולים מוגדר בינוני.

מטופל מחובר למכונת הנשמה
מטופל מחובר למכונת הנשמה

עד כה מתו מהנגיף 199 בני אדם ו-6,602 החלימו. בניכוי המחלימים והמתים, כרגע ישנם 8,597 חולים בקורונה.

 

מספר המונשמים

 

08:40 - שוטרים ופקחים הגיעו לפנות את מאהל המחאה משדרות רוטשילד בתל אביב

שוטרים ופקחים הגיעו לפנות את מאהל המחאה של העצמאים שהוקם בשדרות רוטשילד בתל אביב ביום שישי. קוסטה בלאק, ממארגני המחאה, אמר כי מדובר ב"צעד שערורייתי ואנטי דמוקרטי" והדגיש כי המוחים הקפידו על קיום תקנות משרד הבריאות.

(איתי בלומנטל, ynet) 

גרף חולים יומי 

מאהל העצמאים ברחוב רוטשילד בת"א, צילום: מוטי קמחי מאהל העצמאים ברחוב רוטשילד בת"א | צילום: מוטי קמחי מאהל העצמאים ברחוב רוטשילד בת"א, צילום: מוטי קמחי

07:00 - התקנות שנכנסו לתוקף בחצות

החנויות ברחובות ובמרכזי המסחר הפתוחים חזרו לפעול, יתאפשר שירות טייק אוויי ממסעדות – אך הקניונים נשארו סגורים וכך גם רוב מערכת החינוך, ולא יינתנו יותר אזהרות לפני קנסות על אי-חבישת מסכה. לאחר לחץ גובר מצד העצמאים שיצאו השבוע לשלל הפגנות, הממשלה אישרה בסוף השבוע שורה של הקלות במגבלות שנועדו למנוע את התפשטות נגיף הקורונה.

חולים קשה ובינוני

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות