אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בואינג ביטלה עסקה לרכישת חלק מאמבראר ב-4.2 מיליארד דולר צילום: Embraer

בואינג ביטלה עסקה לרכישת חלק מאמבראר ב-4.2 מיליארד דולר

העסקה לרכישת יחידת מטוסי הנוסעים של היצרנית הברזילאית קרסה בליווי האשמות הדדיות; המהלך פוגע אנושות בשיתוף הפעולה האזורי בין ארה"ב וברזיל בתחום התעופה, ושתי החברות מתכוננות לקרב שיימשך חודשים סביב הביטול

26.04.2020, 11:12 | שירות כלכליסט

בואינג ביטלה אתמול (שבת) עסקה בהיקף 4.2 מיליארד דולר לרכישת יחידת מטוסי הנוסעים של חברת אמבראר - מהלך שהביא לתגובה זועמת של האחרונה, והותיר את שיתוף הפעולה האזורי בין ארה"ב וברזיל בתחום התעופה תלוי על חוט השערה.

קראו עוד בכלכליסט

קריסת העסקה התרחשה מספר שעות אחרי תפוגת האולטימטום להגעה להסכמה לגבי מימושה, בין היתר בתגובה לרכישה קנדית דומה על ידי איירבוס האירופית. בואינג האשימה את אמבראר באי עמידה בתנאים לסגירת העסקה, אך אמבראר אמרה מצידה שבואינג טרפדה אותה עקב בעיות פיננסיות נרחבות יותר, איתן היא מתמודדת כתוצאה מהתפרצות מגפת הקורונה וקרקוע מטוסי ה-737 מקס.

יצרנית המטוסים אמבראר, צילום: Embraer יצרנית המטוסים אמבראר | צילום: Embraer יצרנית המטוסים אמבראר, צילום: Embraer

"אמבראר מאמינה שבואינג ביטלה את ההסכם בצורה לא ראויה", נמסר מהחברה הברזילאית. בואינג נקטה אמנם בטון מפויס יותר, אך נראה שמאחורי הקלעים שתי החברות מתכוננות לקרב שיימשך חודשים סביב ביטול העסקה. "בחודשים האחרונים קיימנו משא ומתן פרודוקטיבי, אך לא מוצלח לצערי. כולנו רצינו לפתור את המחלוקות עד תאריך האולטימטום המקורי, אבל זה לא קרה", אמר סגן הנשיא הבכיר של בואינג מארק אלן.

הקרע בין החברות מונע את המשך עיצובו מחדש של הדואופול הגלובלי של בואינג ואיירבוס, בעוד ששתי החברות מנסות להתרחב גם לתחומי התעופה לטווחים קצרים. איירבוס רכשה את דגם ה-CSeries הקנדי ב-2018 ושינתה את שמו ל-A220, שנמכר מאז היטב.

מקורות בתעשייה אומרים שבואינג הייתה מעוניינת באמבראר בעיקר עקב הגישה שתקבל לשירותי מהנדסים זולים ואפשרויות ייצור חדשות, אך שהיא עומדת כעת בפני האפשרות לפטר 10% מעובדיה, ובמקביל מנסה לקושש סיוע פדרלי.

הסכסוך בין החברות גם מביא לסיומה מערכת יחסים חמה בין שתיים משלושת יצרניות המטוסים הגדולות בעולם, אשר אימצו עמדות דומות בקרבות הסחר מול אירופה וקנדה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות